Το φαινόμενο… Κηφισιά «σκόρπισε» τον ΠΑΟΚ

Το φαινόμενο της Volleyleague, η ομάδα “killer” των ντέρμπι… η Κηφισιά “άλωσε” το PAOK Sports Arena, επικρατώντας με 3-1 του νταμπλούχου ΠΑΟΚ, γκρεμίζοντας τον ΠΑΟΚ από την κορυφή της βαθμολογίας και υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του φετινή ήττα.

Σε ένα παιχνίδι με άγρια ομορφιά, ωραίες άμυνες, πολλά μπλοκ και ανατροπές σε τρίτο και τέταρτο σετ, κερδισμένη του ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής αναδείχτηκε η Κηφισιά. Η ομάδα του Αρσενιάδη πήρε το πρώτο σετ εύκολα, έχασε το δεύτερο και κατάφερε με πάθος και σωστή τακτική να πάρει στο τέλος το τρίτο και τέταρτο σετ και να πανηγυρίσει ένα τεράστιο τρίποντο!

Μια νίκη-θρίαμβο για την Κηφισιά και… πανωλεθρίας για τον ΠΑΟΚ, που έδειξε επηρεασμένος από την αγωνιστική απώλεια του Γιάννη Παντακίδη αλλά και άνευρος σε πολλά σημεία του αγώνα. Λάδι στη… φωτιά της γενικότερης κατάστασης έριξαν και οι δηλώσεις του Νίκι Ζελιάσκοφ στο συνδρομητικό κανάλι για την πίεση που ασκείται στην ομάδα αλλά και για την έλλειψη ηγέτη στα δύσκολα, οι οποίες θα… συζητηθούν.

Μπλοκ και 0-1 η Κηφισιά

Με όπλο το μπλοκ, η Κηφισιά μπήκε φουριόζα στο «Παλατάκι» (1-6) με τον ΠΑΟΚ να κάνει λάθη και να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Η ομάδα του Αρσενιάδη με μπροστάρη τον Γιοβάνοβιτς και τον Ρουμελιωτάκη είχε λύσεις στην επίθεση ενώ από την άλλη το πρόβλημα για την ομάδα του Ζελιάσκοφ ξεκινούσε από την υποδοχή. Ο Σεπέδα είχε… χαμηλές πτήσεις στο πρώτο σετ με τον Χιμένες να προσπαθεί μόνος του με τον Πέτρογλου επιθετικά. Η Κηφισιά είχε διαφορά (12-18), η οποία «άνοιξε» από το 15-19 όταν ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη για να φτάσει στο 15-22 ο Νικολάκης να πάρει άσο! Το σετ ολοκληρώθηκε 17-25 με επίθεση του Γιοβάνοβιτς.

Βελτιώθηκε και ανέβηκε ο ΠΑΟΚ για το 1-1

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον Δικέφαλο να μπαίνει «ζεστός» και τον Σεπέδα να αυξάνει κατακόρυφα την απόδοσή του. Ο Γκεοργκίεφ έδωσε «αέρα» +4 (7-3) ενώ με σωστές τοποθετήσεις στο μπλοκ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6 (15-9 με εντυπωσιακό μπλοκ του Πέτρογλου στον Γιοβάνοβιτς). Η Κηφισιά ακολουθούσε αλλά δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά ενώ μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) οι Κουβανοί Σεπέδα κυρίως αλλά και ο Χιμένες με τον Πέτρογλου ήταν οι επιθετικές αιχμές των γηπεδούχων που έφτασαν στην ισοφάριση με 25-17.

Ανατρεπτικό σετ και… “τιμωρός” Μπίσετ

Το σετ… των ανατροπών παίχτηκε στο Παλατάκι, καθώς στο τρίτο σετ έσπασαν καρδιές στο Παλατάκι. Φάσεις διαρκείας, μπλοκ και θέαμα είχε το σετ. Με μπλοκ Χριστοφιδέλη στο Σεπέδα η Κηφισιά πήγε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) ενώ με πολλές ανατροπές στο σκορ η ομάδα των βορείων προαστίων και πάλι με μπλοκ του Χριστοφιδέλη αλλά αυτή τη φορά στο Χιμένες ήταν μπροστά 15-16. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς ήταν ντέρμπι! Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ (24-23 Πέτρογλου) με τον Μπίσετ να ισοφαρίζει σε 24-24 με το Δικέφαλο να χάνει εννέα ευκαιρίες (!) για να πάρει το σετ και την Κηφισιά με άσο του Μπίσετ 32-33 να εκμεταλλεύεται το δικό της προβάδισμα και τον Ρουμελιωτάκη να γράφει το 32-34 με μπλοκ στον Σεπέδα!

Μπλακ άουτ ΠΑΟΚ και Κηφισιά φουλ για το “τρίποντο”

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και έμοιαζε αποφασισμένος για το… τάι μπρέικ, όταν προηγήθηκε με 10-4. Διαφορά την οποία η Κηφισιά κατάφερε με υπομονή και συγκέντρωση στο τελείωμα των φάσεων να ροκανίσει σε 10-9 με τον Ρουμελιωτάκη. Αυτά τα νεκρά σημεία του Δικεφάλου εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και πήγαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άου με επίθεση του Γιοβάνοβιτς για το 14-16. Η ομάδα του Αρσενιάδη με προηγήθηκε 18-22 με άσο του Ρουμελιωτάκη αλλά με δυο επιθέσει του Πέτρογλου και μια του Χιμένες ο ΠΑΟΚ επέστρεψε 21-22. Ο Χριστοφιδέλης με… παλιά του τέχνη κόσκινο έκανε το 21-23. Ο Γιοβάνοβιτς στην ευθεία έφερε σε ματς μπολ την ομάδα του 23-24. Το λάθος του Σεπέδα στην επόμενη φάση στην μποστά ζώνη έδωσε… ευκαιρία στον Μπίσετ να καρφώσει για το 23-25.

Τα σετ: 17-25, 25-17, 32-34, 23-25

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθεσεις, 16 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (16/36 επ, 1 μπλοκ, 19% υπ – 5% άριστες), Ντίνας 5 (3/10 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 21 (17/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 21 (16/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 50% υπ – 25% άριστες), Γκαράς (λ, 61% υπ -22% άριστες), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 12 (7/21 επ, 5 μπλοκ, 46% υπ 27% άριστες), Μπίσετ 12 (8/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (11/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υπ – 28% άριστες), Γιοβάνοβιτς 25 (21/52 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 91% υπ 45% άριστες), Κάπελλας, Κοντος, Κόβαλτσουκ 1 (μπλοκ), Φραγκιαδάκης.