Τρίτος με ανατροπή ο ΠΑΟ

Στην τρίτη θέση της Α1 τερμάτισε ο ΠΑΟ, ο οποίος στους αγώνες των πλει οφ  για θέσεις 3-4, επικράτησε του Πανναξιακού εκτός έδρας με 3-2 και συνολικό σκορ 2-0 νίκες. Να σημειωθεί ότι οι «πράσινες»  του Δημήτρη Καζάζη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 και χρειάστηκε να γυρίσουν το ματς για να «κλειδώσουν» τη δεύτερη σερί  τους νίκη.

Από τον Πανναξιακό απουσίασε η πασαδόρος Μιλοβάνοβιτς ενώ τεχνικός του Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα διαφορετικό σχήμα από το κλασικό με τη Γκούζου  διαγώνια, πάσα την Παπαδοπούλου και τις Νομικού-Μερτέκη στα άκρα.

Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός απέκτησε προβάδισμα με  (16-13), αλλα ο ΠΑΟ με σερί 1-5 πέρασε μπροστά στο 17-18 και στη συνέχεια πιο ψύχραιμος και μεθοδικός κατάφερε να πάρει το σετ με 21-25 και να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά και αποφασιστικά ξέφυγε αρχικά με 15-11, 22-19 και με 25-22 έφερε το ματς στα ίσια με 1-1.

Στο τρίτο σετ  οι φιλοξενούμενες με την Κουτουξίδου στη θέση της πασαδόρου προηγήθηκαν με 7-9 αλλά η Τοτσίδου με σερί 4-0 από το σέρβις έβαλε μπροστά τον Πανναξιακό με μπροστά 12-11. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Κοβαζιτς άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφορά με 18-13, 22-19 και  25-21 και πήραν προβάδισμα με 2-1 σετ.

Θρίλερ είχαμε στο τέταρτο σετ όπου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με  22-22 αλλά με πιο καθαρό μυαλό και λιγότερα λάθη από τον αντίπαλο τους, οι «πράσινες» κατόρθωσαν να επικρατήσουν 22-25  να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν έως το 5-5.  Από κείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες πίεσαν περισσότερο σέρβις και πέτυχαν εντυπωσιακό σερί όπου τους έδωσε προβάδισμα  με 6-10 και ολοκλήρωσαν το σετ με 10-15 και 2-3.

Ζόραν Κόβαζιτς (προπονητής ΠΑΟN): «Παλέψαμε μέχρι τέλους και είμαι ευχαριστημένο για την πρόοδο των αθλητριών μου αλλά και περήφανος που σταθήκαμε ανταγωνιστηκά απέναντι σε όλους τους αντιπάλους».

Δημήτρης Καζάζης( προπονητής ΠΑΟ): «Σίγουρα δεν είμαστε ευχαριστημένοι αφού θέλαμε να φτάσουμε στον τελικό και να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα, τα παιχνίδια αυτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και ήμασταν υποχρεωμένοι να κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Η τρίτη θέση είναι μικρή παρηγοριά, αν και όπως είπα δεν είμαστε ικανοποιημένοι».

Τα σετ: 21-25, 25-22, 25-21, 22-25, 10-15

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Δρακουλίδου, Καρπουζά, Τοτσίδου, Διώτη, Μεταξά, Περίν, Κελεσίδου-λ / Γκιαούρη-λ, Νούσια, Φάρκωνα, Αποστολίδου.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Παπαδοπούλου, Νομικού, Μερτέκη, Κωνσταντινίδου, Καββαδία, Γκούζου, Ρόγκα-λ / Κουτουξίδου, Αγγελοπούλου