Ζωντανή και συνεχίζει η Λαμία

Ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής παραμένει η Λαμία καθώς το 3-0 επί του Άρη αποτέλεσε μια πολύτιμη ανάσα για τους «κυανόλευκους» που με την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα μείωσαν στον πόντο την διαφορά τους με την Παναχαϊκή.

Τεράστια νίκη που χαρίζει βαθμού και ψυχολογία πανηγύρισε στο Χαλκιοπούλειο η Λαμία κόντρα στον Άρη.

Σε έναν αγώνα «ζωής και θανάτου» ο Γυμναστικός  φρόντισε να…. κρατηθεί ζωντανός και να παλεύει για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία μεταφέροντας παράλληλα το άγχος στις υπόλοιπες ομάδες τις ουράς.

Η ομάδα της Ρούμελης με κορυφαίους τους Χάκγουορθ και Χένσι πήραν τη νίκη και μάλιστα με τρίποντο απέναντι στον Άρη που δείχνει να βρίσκεται σε… ελεύθερη πτώση μετά τις προαναγγελίες για μείωση συμβολαίων.

Οι γηπεδούχοι του Ντραγκίεφ μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση πήραν το προβάδισμα με 25-18 εκμεταλλευόμενοι και τα άσχημα ποσοστά στην «κιτρινόμαυρη» υποδοχή και την απουσία του Λάμπη Μπαμπαλιούτα.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης αν και προηγήθηκε με 2-8 και 7-16 ωστόσο η Λαμία κατάφερε να αντιδράσει και με τον Καπίρη να προσπεράσει με 23-20 και 24-21.. Ο Άρης με τον Κυριακή, την άστοχη επίθεση του Χάκγουορθ και μπλοκ του Ανδρεάδη ισοφάρισε σε 24-24, ωστόσο στο τέλος ο Χάκγουορθ και ο άσος του Καρβούν  έκαναν το 26-24 και το 2-0 για την Λαμία εν μέσω αποθέωσης.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Μέλκα είχαν το προβάδισμα μς 12-16 όμως η Λαμία μείωσε σε 15-16, ισοφάρισε σε 16-16 και 23-23 ωστόσο η Λαμία με τους Χένσι και τον Μαδούρα έφθασαν στο 25-23 γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους τους.

Πέτιο Ντραγκίεφ (Προπονητής Λαμίας) : «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη αλλά κυρίως γιατί καταφέραμε να γυρίσουμε το 2ο και στο 3ο σετ παρότι βρεθήκαμε πολύ πίσω στο σκορ. Μέχρι τώρα έχουμε παίξει πολλά ματς που ήμασταν καλοί αλλά δεν είχαμε θετικά αποτελέσματα και χάναμε διαφορές στο σκορ. Σήμερα γυρίσαμε δύο μεγάλες διαφορές εις βάρος μας κι αυτό είναι σημαντικό. Στον Β΄γύρο θέλουμε να πάρουμε τους πόντους που θα μας κρατήσουν στην κατηγορία».

Γιάννης Μέλκας (Προπονητής Άρη) : «Η Λαμία ήθελε το ματς και το πήρε. Κλειδί ήταν το 2ο σετ που το χάσαμε με διαφορά 9 πόντων. Η Λαμία με τις δύο αλλαγές που έκανε κατάφερε να κερδίσει. Φάνηκε η απουσία του Μπαμπαλιούτα. Τα παιδιά ήθελαν να κερδίσουν αλλά αυτό το ματς θέλει σκέψη και ενέργεια. Δεν είχαμε τίποτα από τα δύο. Τα οικονομικά προβλήματα απειλούν την παρμονή μας στην κατηγορία. Με το ζόρι μπήκαν τα παιδιά στο λεωφορείο για να ταξιδέψουν. Εάν θέλουμε να λεγόμαστε Άρης, πρέπει να κάτσουμε κάτω και να μιλήσουμε. Παίκτες, προπονητές, διοίκηση πρέπει να τα βάλουμε κάτω και να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Δεν έχουμε βρει λύση στην πρόταση της διοίκησης για περικοπές 50%. Από αύριο θα έχουμε εξελίξεις».

Θωμάς Καπίρης (Λαμία): «Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για τη Λαμία. Χρειαζόμαστε αυτό το υπερπολύτιμο τρίποντο. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς αλλά και το γεγονός ότι γυρίσαμε το 2ο σετ από 16-7. Ηταν θέμα χρόνου να μας βγει το παιχνίδι μας. Είναι μία καλή ένεση για το ηθικό μας».

Γιάννης Χαριτωνίδης (Άρης) : «Χάσαμε ένα ματς που ήταν στα μέτρα μας. Υπάρχουν προβλήματα. Δεν είναι μυστικό. Όλα τα πράγματα έχουν το όνομα τους. Στη φανέλα γράφει το όνομα μου, ο πρόεδρος του Α.Σ.Άρης έχει το όνομα του. Δεν ξέρω αν κάποιοι θέλουν να σωθεί ο Άρης. Πριν τα κρίσιμα ματς με τον Εθνικό και τη Λαμία που παίζεται η παραμονή δεν ανοίγεις συζητήσεις για μείωση αποδοχών 50%. Είναι σαν να θέλω να τρέξω Formula-1 με ποδήλατο. Εμείς θα είμαστε εδώ. Ο καθένας να πάρει την ευθύνη του».

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 13 (11/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ – 42% άριστες), Αγγελόπουλος, Αραούχο 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ -13%  άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χακγορθ 18 (18/29 επ), Μαδούρας 10 (7/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 50% υπ – 42% άριστες), Καρβούνης 1 (άσσος), Δημητριάδης, Καπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ, 83% υπ – 50% άριστες),

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 6 (6/14 επ, 56% υπ – 38% άριστες), Γκιρτζίκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (6/11 επ, 8 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ – 67% άριστες), Τζελάτης 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ, 40% υπ – 30% άριστες), Ντινόπουλος (λ), Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 2 (2/3 επ)