Με «κλειδί» τον Ανδρεόπουλο junior παραμένει «ζωντανός»

Με τον Ανδρεόπουλο junior να βγάζει.. άσο από το μανίκι του την κατάλληλη στιγμή, ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2 και αμφότερες οι ομάδες έμειναν ζωντανές στη διεκδίκηση της παραμονής τους στην Α1 Ανδρών. Οι “πράσινοι” ανέβηκαν στους 3 βαθμούς και οι Εβρίτες στους 4 βαθμούς όσους έχει και το Αιγίνιο και η… μάχη να συνεχίζεται για τα καλά!

Στο κατάμεστο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ με τον αρχηγό Σωτήρη Πανταλέοντα να κάνει καλή δουλειά από τη θέση του σερβίς και στο φιλέ, ο Εθνικός με αντεπίθεση και καλό σερβίς πήρε προβάδισμα 2-1 σετ εκμεταλλευόμενος τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του Τριφυλλιού ενώ είχε μικρό προβάδισμα και στο 4ο σετ.

Κάπου εκεί, η είσοδος του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου -που εξαιτίας του αποκλεισμού της Εθνικής παίδων επέστρεψε γρηγορότερα από αυτό που αναμενόταν- ήταν καταλυτική. Με τρεις συνεχόμενους άσους και με το σερβίς του να χαλάει την υποδοχή των γηπεδούχων έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή.

Μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι ακρίτες ήταν μπροστά με 16-14. Ο Τζόνσον ισοφάρισε με επίθεση πήγε και στο σερβίς και με συνολικό σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 18-16. Ο Χριστόφας μείωσε 18-17, ο Σιλμπερνάγκελ απάντησε (19-17) και ο Ανδρεόπουλος με τρεις συνεχόμενους άσσους έκανε το σκορ 22-17 σπρώχοντας τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του σετ η οποία επιτεύχθηκε με επίθεση του Τζόνσον.

Μάλιστα, στο φινάλε του σετ και σε μία προσπάθεια για άμυνα ο Ανδρεόπουλος τραυματίστηκε στο σαγόνι και έγινε αλλαγή χωρίς να αγωνιστεί εκ νέου στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός… πήρε μπρος ξανά και με πρωταγωνιστή τον Καρντόσο ξέφυγε 6-3 και με σερβίς και επίθεσηέκανε σερί 4-0 και άνοιξε τη διαφορά στο 11-5. Ο αγώνας τελείωσε με λάθος επίθεση του Βελίτσκοβιτς.

Από τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Παγιάν, Βελίτσκοβιτς που σημείωσαν 27 και 17 πόντους αντίστοιχα αλλά ο δεύτερος πέτυχε και 6 άσσους. Πολύ δουλειά στο μπλοκ έκανε και ο Βελίτσκοβιτς. Από τον Παναθηναϊκό μεγάλο βάρος σήκωσαν Καρντόσο και Μπατατζίμ αλλά ο παίκτης κλειδί ήταν ο Ανδρεόπουλος που σημείωσε 3 άσσους.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 16-14, 19-21, 25-23
3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-14
4ο σετ: 8-7, 16-14, 17-21, 20-25
5ο σετ: 3-5, 5-10, 6-12, 7-15

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15) σε 119′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 27 (26/41 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Βελίτσκοβιτς 17 (10/26 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. – 44% άριστες), Μέχια 7 (5/10επ., 2 μπλοκ), Χριστόφας 11 (6/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ., 73% υπ. – 60% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 72% υπ. 51% άριστες), Βλαχόπουλος 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 16 (12/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 13 (7/10 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 29% άριστες), Μπατατζίμ 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 70% υπ. – 50% άριστες), Πανταλέων 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος 4 (1/3 επ., 3 άσσοι).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις)
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2 4 (5-3)
2. ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 2 4 (3-5)
3. Παναθηναϊκός 2 3 (5-5)
*Η τελευταία ομάδα υποβιβάζεται και ακολουθεί την Παναχαϊκή στην Α2.
*Η Νίκη μπήκε στα πλέι άουτ με πλεονέκτημα 2 βαθμών.
15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...