«Ερυθρόλευκη» κορυφή και συνεχίζει να γράφει το κοντέρ!

Η παράδοση συνεχίστηκε στο Βραχάτι για τον Ολυμπιακό που επικράτησε 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό και να διευρύνει το αήττητο σερί του στο 34-0 σε αγώνες της Volley League. Οι Πειραιώτες απολαμβάνουν την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς έναντι 8 του Παμβοχαϊκού και του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά (2-7) έχοντας σε καλή μέρα του Κουμεντάκη και Ράουβερντινκ.  Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διαφορά ασφαλείας (11-16, 18-22) με τον Παμβοχαϊκό να ροκανίζει σε 20-23 και σε 21-23 και τους Πειραιώτες να τελειώνουν το πρώτο σετ με 21-25.

Πιο ανταγωνιστικό το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (6-8, 8-10, 10-12). Ο Παμβοχαϊκός με ένα 3-0 σερί προηγήθηκε με 14-13 και με 15-14 και με ένα μικρό σερί και πάλι έφτασε στο 17-14. Ο Ολυμπιακός μείωσε άμεσα στο 17-16 μετά από άσο του Γκάβιν Σμιτ και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 17-17 με τον Ανδρεάδη.  Aκολούθησε νέο προβάδισμα των γηπεδούχων με 21-18 ενώ και πάλι ο έμπειρος Ανδρεάδης έβγαλε.. άσο για το 21-20 ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 21-21. Το τελευταίο προβάδισμα για τους γηπεδούχους έγινε στο 22-21, αφού οι ‘ερυθρόλευκοι’ με ένα σερί 4-0 (Ραουβέρντινκ, Τερβαπόρτι άσος, Ράουβερντινκ με μπλοκ άουτ, Μπέμε με μπλοκ) έγραψαν το 22-25,και έκαναν το 0-2 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός δεν τα παρατούσε και αυτό φάνηκε στο τρίτο σετ που παρά το 0-2 σετ του Ολυμπιακού, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά (6-2) και διατήρησαν προβάδισμα για να μειώσουν σε 1-2 σετ έπειτα από το λάθος του Μπέμε (25-17)

Οι Πειραιώτες… συνήλθαν στο τέταρτο σετ, ο Φράγκος με μπλοκ έκανε το +5 (3-8) με τη διαφορά να φτάνει στο +7 (7-14). Με άσο του Σμιτ διαμορφώθηκε το 11-17 που “ρίζωσε” στο σερβί (11-20) και ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 11-25!

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση και αυτό μας κόστισε. Θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο από τον αγώνα εάν αξιοποιούσαμε το προβάδισμα με 21-18 στο 2ο σετ. Εκεί κρίθηκαν πολλά. Στο μπρέικ πόιντ ήμασταν καλοί. Στην κόντρα επίθεση υστερήσαμε. Την Τετάρτη έχουμε ρεπό και ετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με την ΑΕΚ».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς, εκτός έδρας σε ένα γήπεδο δύσκολο για αγώνες βόλεϊ. Σε γενικές γραμμές παίξαμε σε καλό επίπεδο ελέγξαμε τακτικά και τεχνικά το ματς. Στο 3ο σετ η συγκέντρωσή μας χάθηκε και απωλέσαμε ένα σετ με ένα τρόπο που δεν πρέπει να συμβαίνει σε μια ομάδα όπως η δική μας. Τώρα ακολουθεί η αναμέτρηση με την ΑΕΚ, όπου θα αγωνιστούμε στην έδρα μας μετά από αρκετές εβδομάδας και στο οποίο έχουμε την ευκαιρία να παραμείνουμε στην κορυφή και να βελτιώσουμε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι μας».

Ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Γκάβιν Σμιτ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Η ομάδα έπαιξε καλά σε τρία σετ, με εξαίρεση το 3ο όπου χαλαρώσαμε. Ωστόσο πήραμε τους τρεις πόντους που είναι το πιο σημαντικό και σίγουρα έχουμε τις δυνατότητες ως ομάδα να εξελιχθούμε ακόμα περισσότερο. Οι φίλαθλοι μας ήταν εδώ, δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα και τους ευχαριστούμε. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη και κοιτάμε μπροστά».