Τρίτη θέση και καλές γιορτές για Παναθηναϊκό

Καλές γιορτές θα κάνει ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς σε 77 λεπτά και ολοκληρώνει την παρουσία του στον α’ γύρο του πρωταθλήματος στην 3η θέση.

Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ήταν “φωτιά” στην επίθεση με 15/17 τελειωμένες προσπάθειες και οι “πράσινοι” με καλό μπλοκ αλλά και τακτική δεν αντιμετώπισαν προβλήμα απέναντι στην Κηφισιά που “απείλησε” στο δεύτερο σετ, όταν ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε στο 24-20. Εκεί ο Ράπτης και ο Γιορντάνοφ έβαλαν τη σφραγίδα τους με δυο επιθέσεις για το 2-0 σετ.

Η Κηφισιά γνώρισε την 7η ήττα της και με 5 βαθμούς βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Περισσότερα σε λίγο…

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Το σκορ δεν δείχνει το βαθμό δυσκολίας του αγώνα. Κυρίαρχο στοιχείο ήταν το αποτελεσματικό σερβίς μας αλλά και η σοβαρότητα όλων των παιδιών. Ακόμα και στο φινάλε του 2ου σετ που δεν τελειώσαμε τρεις επιθέσεις και μας ισοφάρισε η Κηφισιά κάναμε στο τέλος αυτό που έπρεπε. Είμαι απόλυτα ευχαριστήμενος όχι μόνο για την 3η θέση που βρισκόμαστε στο τέλος του Α΄γύρου όσο για την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα στον αγωνιστικό τομέα. Μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου θα υπάρχει ρεπό και εγώ από σήμερα αφιερώνομαι και στην Εθνική ομάδα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Εύχομαι υγεία σε όλους και όλοι στο βόλεϊ να είμαστε ενωμένοι κάτω από την σκέπη και τους στόχους της Εθνική ανδρών».

Ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιώργος Κάπελας είπε: «Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα γιατί αδικεί την προσπάθεια μας. Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν στον αγώνα αλλά δύο κακές στιγμές στην υποδοχή και ορισμένες κρίσιμες κόντρες στην επίθεση που δεν τελειώσαμε έκριναν το αποτέλεσμα. Εάν ολοκληρώναμε την ανατροπή στο 2ο σετ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ο Παναθηναϊκός είναι αλήθεια ότι έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την συγκομιδή του Α΄γύρου και θα συνεχίσουμε την δουλειά μας για να πετύχουμε το μεγάλο στόχο της παραμονής».

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος.

1o σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-3, 16-08, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-17, 26-24, 25-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/17 επ.), Ανδρεόπουλος 7 (7/14 επ., 59% υπ. – 33% άριστες), Πανταλέων 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 25% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Φύτρος, Πεντίδης, Γαλιώτος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 13 (13/28 επ., 43% υπ. – 22% άριστες), Ρεκ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Λάανε 12 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Ρενάτο / Κάπελλας (λ, 45% υπ. – 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Μελλές 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).