Ο Ολυμπιακός πρωτιά και πλεονέκτημα απέναντι στο βελτιωμένο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια το ντέρμπι κορυφής και το πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των πλέι οφ, επικρατώντας 3-1 σετ του βελτιωμένου και μαχητικού ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague. Ο Δικέφαλος πριν ολοκληρωθεί το τέταρτο σετ εξέδωσε ανακοίνωση

Στην πρώτη εμφάνιση του video check αγώνα της Volleyleague, οι διαμαρτυρίες… δεν έλλειψαν. Η αναμέτρηση είχε μικροεντάσεις με την πιο σοβαρή αυτή στο τέλος του τρίτου σετ, όταν η απόφαση του Θέμελη για υπέρβαση του Φιλίποφ έκρινε το σετ. Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες, με τους παίκτες του δικεφάλου να αποχωρούν. Η λογική πρυτάνευσε, επέστρεψαν και το παιχνίδι ξεκίνησε νετά από ένα τέταρτο.

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός στα σημεία χωρίς να πιάσει το μάξιμουμ της απόδοσής του. Ο ΠΑΟΚ έδειξε βελτιωμένος με ενέργεια, χάνοντας ουσιαστικά από μόνος του τη διαφορά στο τρίτο και καθοριστικότερο σετ ενώ το τέταρτο δεν το πάλεψε καν. Συμπερασματικά, οι δυο ομάδες αυτή τη στιγμή μοιάζουν ισοδύναμες.

Δυνατά ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε με ενέργεια και σωστή τακτική στο σερβίς, βάζοντας στο σημάδι τον Αλεξίεφ. Οι δύο ομάδες ήταν ωστόσο κοντά στο σκορ με το δικέφαλο για πρώτη φορά να κάνει το +2 (7-9) με κόντρα μπάλα του Κλάπβαϊκ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τρεις πόντους (11-14) με ωραίο πρώτο χρόνο του Τακουρίδη αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15 με μπλοκ του Πετρέα.Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εκ νέου με 16-19 με μπλοκ του Όκολιτς και 17-20 με επίθεση του Κλάπβαϊκ. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν (19-20) αλλά ένα μπλοκ του Όκολιτς κι ένας άσο του Γκάρετ έδωσαν αέρα στους φιλοξενούμενους με 19-23 ενώ ο Τακουρίδης έγραψε το 21-25.

Ισοφάριση για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-1 με άσο του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ ακολουθούσε αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν προβάδισμα (12-8) ενώ το σφύριγμα του Θέμελη για παρεμπόδιση στον Τερβαπόρτι έκανε το 13-8 ξεσήκωσε αντιδράσεις από τον πάγκο του Δικεφάλου. Οι γηπεδούχοι με άσο του Σμιτ και χαμένη επίθεση του Γκάρετ έφτασαν στο 15-8 στα μισά του δεύτερου σετ. Η διαφορά έφτασε στους οκτώ πόντους (18-10) με τον ΠΑΟΚ να μαζεύει τη διαφορά προς το τέλος. Σμιτ και Ράουβερντινκ έκαναν το 25-21 για την ισοφάριση.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα και κορυφή

Με δύο σερί πόντους του Σμιτ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-8 στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει αμέσως σε 10-10 με Γκάρετ και Όκολιτς, ενώ με πρώτο χρόνο και μπλοκ του Σέρβου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-12 ενώ λίγο αργότερα με τον Τακουρίδη έφτασαν στο +3 13-16.

Τα λάθη του ΠΑΟΚ εκμεταλλευτηκαν οι Πειραιώτες και μείωσαν (15-16) με τον Κλάπβαϊκ να δίνει πάλι προβάδισμα δύο πόντων (15-17) στον ΠΑΟΚ. Το λάθος του Χριστοφιδέλη, ο πρώτος χρόνος του Όκολιτς και το μπλοκ του Φιλίποφ έβαλαν σε θέση οδηγού τον ΠΑΟΚ με 17-22. Ο Ολυμπιακός πολύ σκληρός για να πεθάνει…  μείωσε 19-22 με επίθεση του Ράουβεντινκ. Δύο μπλοκ από Ράουβερντινκ και Σμαραγδή έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 23-23. Ο Κλάπβαϊκ έδωσε σετ μπολ στον ΠΑΟΚ αλλά οι Πειραιώτες το έσβησαν. Μία παράβαση στο φιλέ του Σμαραγδή (25-25) έδωσε νέα παράταση στο σετ. Ο Σμιτ με μπλοκ άουτ έδωσε νέο σετ μπολ στον Ολυμπιακό που πήρε και το σετ με 27-25 με τον Φιλίποφ να χρεώνεται υπέρβαση (στην προσπάθεια να πασάρει) από τον ρέφερι. Αυτή ήταν και η φάση για την οποία αποχώρησαν προς τα αποδυτήρια οι ασπρόμαυροι.

Τυπική διαδικασία

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καν με τον Ολυμπιακό να το κατακτά άνετα και να πανηγυρίζει τη νίκη στην τελευταία του αναμέτρηση για την κανονική περίοδο (σ.σ την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό).

Τα σετ: 21-25 (26’), 25-21 (29’), 27-25 (32’), 25-15 (23’)