Επιτυχημένη έξοδος και επιστροφή στις νίκες για το Πειρατικό

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ επέστρεψε στις νίκες στη Βέροια, επικρατώντας 3-1 σετ του μαχητικού Φίλιππου στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής.

Οι Συριανοί έφτασαν την 8η νίκη τους σε 10 αγώνες και βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 23 βαθμούς  έναντι 31 βαθμών του Ολυμπιακού (11 αγώνες). Θανάσης Πρωτοψάλτης και Ζίγκα Στερν ξεχώρισαν, όπως και  ο Μπράουν ο οποίος με 10 μπλοκ σκέπασε το φιλέ ενώ από την ομάδα της Βέροιας ξεχώρισαν Μαυροβουνιώτης, Στουντζίνσκι και Γάτσης. Μεγάλος άτυχος ο Φερέλ ο οποίος τραυματίστηκε στο πόδι και έπαθε υποτροπή σε παλαιότερο τραύμα.

Στα της αναμέτρησης, ο Φοίνικας μπήκε δυνατότερα και με τον Μπράουν να είναι φόβητρο στο φιλέ ξέφυγε 16-10. Ο Καναδός μπλοκέρ με δύο πόντους του από επίθεση και μπλοκ έβαλε τη σφραγίδα του για το 1-0 και το 25-16.

Ο Φίλιππος βελτιώθηκε στο δεύτερο σετ, έστρωσε την υποδοχή του και βρήκε λύσει στην επίθεση. Οι δυο ομάδες έφτασαν μαζί στο 18-18 αλλά με την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και λάθος του Πρωτοψάλτη ο Φίλιππος ξέφυγε 20-18, διατηρώντας το εύθραστο αλλά πολύτιμο προβάδισμα που έφερε την ισοφάρισε με 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Στο 8-7 οι δύο ομάδες χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα στον Γιούρισιτς και στον Χριστοφορίδη (β΄προπονητής Φιλίππου). Με μπλοκ από Μπράουν, Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ξέφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν τη διαφορά και με επίθεση του Ράιτς και μπλοκ του Μπράουν, ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 2-1 σετ (25-21).

Στο τέταρτο σετ, οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Φίλιππο να κυνηγά το τάι μπρέικ και το Φοίνικα του τρεις βαθμούς. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 12-6 αλλά η ομάδα της Βέροιας με ψυχικά αποθέματα και τους Στουντζίνσκι-Φερέλ ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Ο Στερν έκανε το 24-23 αλλά με λάθος των φιλοξενουμένων έσβησε το πλεονέκτημα του Φοίνικα. Με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Μπράουν τελείωσε το σετ 26-24 και ο Φοίνικας πήρε τον αγώνα με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χανός, Βένος, Γραμματεία: Ψάρρα Μαρ.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 24-26

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-21, 21-25, 24-26) σε 112′

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 14 (9/17 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Γραμμενούδης 1 (1/2 επ.), Γάτσης 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 17 (14/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 32% άριστες), Φερέλ 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 47% υπ. – 18% άριστες), Μιχελάκης (λ), Μπότσης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 16 (5/6 επ., 1 άσσος, 10 μπλοκ), Ράιτς 12 (11/22 επ., 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 19 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. – 33% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Ράντκε 5 (4/4 επ., 1 άσσος), Στερν 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 45% υπ. – 14% άριστες).