BEACH VOLLEY

25ες οι Αρβανίτη /Καραγκούνη στο ιστορικό τουρνουά του Κατάρ (fot-vid)

Στο ματς που έγινε σήμερα το πρωί στο Al Gharrafa Sports Complex της Ντόχα, οι διεθνείς μας Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη (Νο 27) δεν κατάφεραν παρά την μεγάλη προσπάθεια, με δεδομένο ότι είχαν να αγωνιστούν σχεδόν ενάμισι χρόνο, έχασαν με 2-0 (21-14, 21-19) σετ από τις Ολλανδέζες Φαν Ιέρσελ/Ύπμα (Νο 22) και καταλαμβάνοντας την 4η θέση του ομίλου το ελληνικό δίδυμο αποχαιρέτησε το ιστορικό τουρνουά του Κατάρ, που για πρώτη φορά φιλοξενεί αγώνες γυναικών.

Στο πρώτο σετ, μετά το 11-10 υπέρ των Αρβανίτη/Καραγκούνη, η Ολλανδική ομάδα, που ήταν πολύ καλή στην άμυνα, «έτρεξε» σερί 4-0 για το 14-11, διαφορά που δεν μπόρεσε να καλύψει η Ελληνική ομάδα για το 21-14.

Στο δεύτερο σετ, πάλι μετά το 11-11 οι Βαν Λέρσεν/Ούπμα ξέφυγαν στο σκορ (14-11) για να το κατακτήσουν και αυτό με 21-19 για το τελικό 2-0 σετ.

Παρά τον αποκλεισμό τους τα “χρυσά κορίτσια” του ελληνικού μπιτς βόλεϊ  επιστρέφουν από την κοσμοπολίτικη Ντόχα, με την 25ηθέση της κατάταξης έχοντας στις αποσκευές τους τους πρώτους φετινούς πολύτιμους 240 πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι της ολυμπιακής πρόκρισης και με το ποσό 2.000 δολαρίων του χρηματικού επάθλου.