Ηφαιστιογενής… πρόκριση στον Άγιο Θωμά!

Σε ημιτελικό διαφήμιση του γυναικείου βόλεϊ, Παναθηναϊκός και ΑΟ Θήρας για δυόμιση ώρες προσέφεραν θέαμα και έδειξαν απαράμιλλο πάθος για την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με την ομάδα της Σαντορίνης να ξυπνά στο τάι μπρέικ με τα σερβίς της Χατζηευστρατιάδου και με 3-2 σετ να παίρνει το εισιτήριο για δεύτερη φορά στην ιστορία θεσμού.

Από το πρώτο κιόλας σετ το παιχνίδι ,στο κλειστό του Άγιου Θωμά, είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 8-8. Στη συνέχεια ο ΑΟ Θήρας εκμεταλλευόμενος το καλό του σερβίς και τις επιθέσεις της Διώτη, προσπέρασε τρις με διαφορά δύο πόντων 8-10, 9-11 και 10-12 με τη Χατζηευστρατιάδου. Δύο συνεχόμενα μπλοκ της Σάντσεζ έδωσαν προβάδισμα στις “πράσινες” με 13-12 και 16-14 από άσο της Τσιτσιγιάννη.

Κάποια λάθη των γηπεδούχων και οι επιθέσεις της Βλαχάκη, έδωσαν οριακό προβάδισμα στην ομάδα της Σαντορίνης, αλλά η Χαντάβα με προσωπικές ενέργειες σε επίθεση και μπλοκ χάρισαν ξανά στο “τριφύλλι” οριακό προβάδισμα, 21-20. Μετά από αμφίρροπες μάχες, οι νησιώτισσες με το μπλοκ άουτ της Ντάλκε, ανέκτησαν με 22-21 το προβάδισμα, αλλά τα κορίτσια του Παναθηναϊκού ισοφάρισαν 23-23 και από άουτ επίθεση της Διώτη έφτασαν πρώτες σε σετ μπολ 24-23. Τελικά μετά από τρία χαμένα σετ μπολ των γηπεδούχων, ο ΑΟ θήρας προσπέρασε με τη Χατζηευστρατιαδπυ 27-26 και με 28-26 από  άουτ επίθεση της Χουντέκοβα πήρε προβάδισμα στα σετ 1-0, προκαλώντας ενθουσιασμό στην «νησιώτικη» κερκίδα του Αγίου Θώμα με περίπου 10 φίλους του ΑΟ Θήρας, προεξάρχοντος του Δημάρχου του νησιού, Αντώνη Σιγάλα.

Ανάλογη εικόνα είχε και το ξεκίνημα του 2ου σετ με τις αθλήτριες του ΑΟ Θήρας να σημαδεύουν στο σερβίς την Χαντάβα και να ξεφεύγουν με το καλό σερβίς της Πορτορικάνας πασαδόρου,  Σάντος για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διαφορά τριών πόντων, 9-6. Δυο επιθέσεις της αρχηγού του Παναθηναϊκού, Χαντάβα “ροκάνισαν” την διαφορά και η Τσιτσιγιάνη έδωσε βραχεία κεφαλή στις “πράσινες” με 11-10. Η ομάδα του Ηφαιστείου απάντησε με καλές άμυνες και σερί επιθέσεις της ασταμάτητης Ντάλκε, που ανέβασαν τη διαφορά στο 19-15 για τις φιλοξενούμενες. Η Χαντάβα μείωσε στον πόντο, 21-20. ….

Με πρωταγωνίστρια τη Βλαχάκη ο ΑΟ Θήρας έφτασε πρώτος σε σετ μπολ 24-23, αλλά η πεισματάρα Χαντάβα, κλέβοντας τη δόξα από τη Χανιώτισσα διεθνή της Σαντορίνης,  έβαλε μετά από δύο χαμένα σετ μπολ, με επίθεση και άσο την… υπογραφή της στην ισοφάριση 1-1 σετ, με 27-25.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου μπήκαν με φοβερή αποφασιστικότητα στο τερέν και με καλό σερβίς κατάφεραν δημιουργώντας προβλήματα στην «σαντορινιά» υποδοχή, να προηγηθούν με Χαντάβα 8-4. Ο εκνευρισμός στις φιλοξενούμενες και η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο τεχνικός τους, Κώστας Παπαδόπουλος, για διαμαρτυρία σε υπόδειξη του κ. Βασιλειάδη για φιλέ, ανέβασαν την διαφορά στο 11-4. Με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς και την Τσιτσιγιάννη να είναι αποτελεσματική στις επιθέσεις, οι “πράσινες” ξέφυγαν με 16-7 , δίνοντας πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα στο σετ, το οποίο, παρά την μαχητικότητα του ΑΟ Θήρας,  κατέκτησαν με συνοπτικές διαδικασίες και ρεσιτάλ Χαντάβα, 25-17, 2-1.

Με την Γουάλας να ξεκινά βασική στο 4ο σετ ο ΑΟ Θήρας τα’ δωσε όλα για να μείνει “ζωντανός” στην πρόκριση και με την Αμερικανίδα διαγώνια προηγήθηκε 5-1. Το καλό μπλοκ των φιλοξενούμενων και τα “πράσινα” λάθη διατήρησαν με 8-5 επικεφαλής τις Σαντορινιές, που μετά την ισοφάριση 9-9 της Χανταβα, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο σετ πίσω στο σκορ, με 10-9, δια χειρός Σάντσεζ. Με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια, 12-14 , ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με καλό μπλοκ 17-14 και με την Σάντος να δίνει λύσεις σε επίθεση, μπλοκ και άσους η ομάδα του Παπαδόπουλου έφτασε στο 22-16 και στην ισοφάριση των σετ, 2-2 με 25-18, από άσο της Ντάλκε, στέλνοντας την υπόθεση της πρόκρισης στο τάι μπρεικ.

Στο 5ο σετ η ομάδα της Σαντορίνης με τη Βλαχάκη  προηγήθηκε 7-4, αλλά η Χαντάβα μείωσε στον πόντο, 7-6 και από λάθος της Χατζηευστρατιάδου και μπλοκ της Σάντσεζ οι “πράσινες” πήγαν στην αλλαγή τερέν προηγούμενες 8-7.  Με άσο της Σάντσεζ το «τριφύλλι» ξέφυγε 11-8, αλλά ο ΑΟ Θήρας απάντησε με άσο της Χατζηευστρατιάδου, μειώνοντας στη συνέχεια σε 11-10. Η επίθεση της Χαντάβα στο φιλέ έφερε το σκορ στα ίσα 11-11 και οι “Σαντορινιές”, προσπέρασαν με πόντο της Ντάλκε για να φτάσουν από το σερβίς της Χατζηευστρατιάδου και μπλοκ της Ντάλκε, με ανατροπή στη νίκη πρόκριση 3-2 σετ, με 15-11.

*Οι πόντοι των Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Δηλώσεις

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες που πρόσφεραν ένα πλούσιο θέαμα αν και δεν ήταν καλά ποιοτικά. Πολλές φάσεις κρίθηκαν μετά από μεγάλη χρονική διάρκεια και φανταστείτε ότι δεν είχαν και φουλ αγωνιστικό ρυθμό. Συγχαρητήρια στον ΑΟ Θήρας που έδειξε σταθερό χαρακτήρα στο μεγαλύτερο διάστημα της χρονιάς. Εμείς από τον  Γενάρη και μετά προσπαθήσαμε να βελτιωθούμε και να φτάσουμε στα όρια μας. Σήμερα αν εξαιρέσουμε τα κολλήματα που είχαμε κυρίως  στο τάι μπρέικ αλλά και στο τέταρτο σετ. Νομίζω ότι προσπαθήδσαμε να παίξουμε στα όρις μας. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας είναι κρίμα έτσι όπως χάσαμε αλλά από κει και πέρα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στις παίκτριες μας αλλά καις τις παίκτριες του ΑΟ Θήρας.

Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας):
 «Έχουν παιχτεί λίγα παιχνίδια φέτος, όμως πιστεύω πως αυτό ήταν το καλύτερο από όλες τις απόψεις. Είμαστε ικανοποιημένοι από τη δεύτερη συνεχόμενη πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου και όπως είχα ξαναπεί, η διοργάνωση αυτή εξαρχής ήταν ένας από τους στόχους μας. Το οξυγόνο μας είναι οι αγώνες και ευτυχώς έχουμε να παίξουμε άλλο ένα. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλή ομάδα και δεν τον έχουμε αντιμετωπίσει φέτος. Έχουμε λίγο χρόνο για να προετοιμαστούμε κατάλληλα για άλλο ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι».

Τα σετ: 2-3 (26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15)