LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» οι «πράσινοι»

Στα ημιτελικά του League Cup Νίκος Σαμαράς προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός καθώς ζευγάρωσε τις νίκες του επί του ΟΦΗ και με το 3-0 στο κλειστό του Αγίου Θωμά έκλεισε ραντεβού με τον Φοίνικα Σύρου όπου θα τον αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια (29/11 και 05/12) για μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Με κορυφαίο τον Βαν Ντε Ντρις που είχε 13 πόντους και τους Πρωτοψάλτη και Στάλεκαρ με 10 πόντους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκ νέου του ΟΦΗ που είχε την ατυχία να χάσει στο πρώτο σετ να χάσει τον Ράντι Ντεουίς ο οποίος πάτησε το πόδι του Βαν ντε Ντρις.

Στον επαναληπτικό του Αγίου Θωμά οι «πράσινοι» συνάντησαν αντίσταση ουσιαστικά μόνο στο τρίτο σετ όταν και ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο φθάνοντας μάλιστα στο 23-24, 26-27 και 27-28, ωστόσο στο τέλος οι γηπεδούχοι καλύτεροι στις λεπτομέρειες κατάφεραν να φθάσουν στο “καθαρό” 3-0.

Στο πρώτο σετ και στην δεύτερη μόλις φάση ο ΟΦΗ έχασε με διάστρεμμα τον Ράντι Ντεουίς κάτι που επιρρέασε τους Κρητικούς. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος την απουσία του βασικού διαγώνιου των Κρητικών, με τον Πρωτοψάλτη έκανε το 11-4 και καλύτερος στην επίθεση έφθασε εύκολα στο 23-13 για να πάρει το προβάδισμα με το 25-14.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ ισορόπησε τον αγώνα, εκμεταλεύτηκε λάθη του Παναθηναϊκό και με όπλο το μπλοκ – άμυνα κατάφερε να κάνει σερί 3-0 και να προηγηθεί 10-5. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση επίσης με μπλοκ από Βαν ντε Ντρις, Πρωτοψάλτη, Ρανγκέλ και με σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε 9-10. Με νέο σερί 4-0 προσπέρασε 13-11 και με τους Ρανγκέλ, Βαν ντε Ντρις να παίζουν χωρίς αντίπαλο ο Παναθηναϊκος έκανε το 25-19 και με 2-0 σετ εξασφάλισε την πρόκριση.

Το πιο ανταγωνιστικό ήταν το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να παρουσιάζουν ωραίο θέαμα. Ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά με 23-21 χάρις τον άσσο του Κάλας και την επίθεση του Βάργκας. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με Γιάκομπσεν, Πρωτοψάλτη (23-23) αλλά ο τελευταίος έχασε το σερβίς (23-24). Ο Βαν ντε Ντρις ισοφάρισε και με το λάθος του Σαλταφερίδη έγινε το 25-24 για τον Παναθηναϊκό. Ο ΟΦΗ πέρασε τελευταία φορά μπροστά με 27-26 και 28-27 αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο επιθέσεις Βαν ντε Ντρις, Πρωτοψάλτη και το λάθος του Κότο τελείωσε τον αγώνα με 30-28 και 3-0 σετ.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 30-28) σε 80′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 10 (8/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 45% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης, Βαν Ντε Ντρις 13 (8/21 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στάλεκαρ 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Ρουσόπουλος, Μπάσης, Ανδρεόπουλος 10 (7/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 47% άριστες).

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεβίς 1 (1 μπλοκ), Αρπάχου 1 (1 άσσος), Κότο 5 (5/19 επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Τσέλιος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Βάργκας 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 7% άριστες), Τζουγκαράκης 1 (1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 52% υπ. – 14% άριστες), Τεφτσής (λ), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλας 1 (1 άσσος), Σαλταφερίδης 9 (9/23 επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Καταφέραμε σήμερα και πήραμε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ με ένα καθαρό σκορ. Θεωρώ ότι δεν δυσκολευτήκαμε αν και δεν παίξαμε τόσο καλά. Πλέον εστιάζουμε την προσοχή μας στο ματς του πρωταθλήματος του Σαββάτου κόντρα στον Φοίνικα Σύρου».

Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός) : «Ολες οι ομάδες στην κατηγορία είναι ανταγωνιστικές. Δεν υπάρχουν κατώτερες ομάδες. Ο ΟΦΗ έχει καλούς Έλληνες παίκτες με καριέρα και οι ξένοι του είναι πολύ καλοί. Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ είχε το σερί του αλλά και εμείς δείξαμε αντανακλαστικά σε σερβίς και μπλοκ και καλύψαμε τη διαφορά στο σκορ. Ο ρόλος μου στην ομάδα είναι αγωνιστικός αλλά περιέχει και πολλά άλλα στοιχεία για να στηρίξω την ομάδα στις δύσκολες στιγμές».

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής ΟΦΗ) : «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την πρόκριση του. Από τα τρία παιχνίδια που κάναμε απέναντι στον Παναθηναϊκό σε αυτό δείξαμε το πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο. Δυστυχώς ο διαγώνιος μας έπαθε διάστρεμα σε ένα μπάσιμο του Βαν ντε Ντρις στο τερέν μας, χωρίς βέβαια να είναι παράβαση αλλά τραυματίστηκε ο Ντεούις. Μας ενδιαφέρει ο αγώνας με τον Φίλιππο για το πρωτάθλημα. Ναι μεν παίξαμε καλά για δύο σετ αλλά αυτό που θέλουμε είναι να παίξουμε καλά στο πρωτάθλημα. Δεν υπάρχει ψυχή στην ανάλυση ενός αγώνα στο βόλεϊ. Πήραμε το δικαίωμα από τον Παναθηναϊκό που έκανε μία κοιλιά στο μπλοκ άμυνα, κάναμε αυτό που έπρεπε αλλά δεν έφτανε. Ελπίζω να αγωνιστεί ο διαγώνιος μας στο ντέρμπι με τον Φίλιππο».