Νίκη στο…χαλαρό για Ολυμπιακό

Τη νίκη που τον κρατά σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε στο Ρέντη ο Ολυμπιακό επί του Άρη και με το 3-0 (25-17, 25-19, 25-14) κατά την 9η αγωνιστική ανεβάζει ρυθμούς εν όψει και του πρώτου Ευρωπαϊκού του αγώνα στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας.

Στο κλειστό του Ρέντη ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί απέναντι στις «κιτρινόμαυρες» του Άρη και αυτό φρόντισε να το δείξει και εντός αγωνιστικού χώρου.

Εκεί όπου οι Πειραιώτισσες επικράτησαν 3-0 και πανηγύρισαν το τρίποντο που τις διατηρεί στον πόντο από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Παναθηναϊκού.

Οι «ερυθρόλευκες» έχοντας σε εξαιρετική μέρα τις Μαλασάϊ και Λαζάρεβιτς έφθασαν στη νίκη δείχνοντας σε καλό επίπεδο εν όψει και των Ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων κόντρα στην Βουκουρέστι στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας.

Από την άλλη πλευρά ο Άρης έχοντας εκτός την Κωνσταντινίδου, και με την Αλεξάκου να τραυματίζεται στον καρπό του χεριού της στο πρώτο σετ και να αφήνει την θέση της στην Σωτηρίου, δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει του αγώνα γνωρίζοντας μοιραία την ήττα.

Οι γηπεδούχες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν αποφασισμένες να τελειώνουν γρήγορα τον αγώνα και με το 8-5 και 13-6 απέκτησαν διαφορά ασφαλείας. Με αποτελεσματικές επιθέσεις ο Ολυμπιακός πήγε το σκορ στο 18-12 και το 20-15 και με την Χριστοδούλου έκανε το 25-17 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν εκ νέου δυνατά προηγούμενες με 3-0 και 8-5. Ο Άρης έχοντας εκτός την Αλεξάκου που τραυματίστηκε στον καρπό πέρασε την Σωτηρίου και ανεβάζοντας την απόδοσή του με ένα σερί 4-0 προσπέρασε κάνοντας το 8-9, όμως οι γηπεδούχες με ένα κρεσέντο από τις Μαλασάϊ και Λαζάρεβιτς έκαναν το 14-11 και το 16-11.

Η διαφορά ανέβηκε στο +7 με το 20-13, όμως οι «κιτρινόμαυρες» μάζεψαν την διαφορά και με άσο της Πίττα και την Καετάνο έκαναν το 22-18.

Η Λαμπρούση όμως έκανε το 23-18, η λάθος επίθεση της Καετάνο το  24-18 για να ολοκληρωθεί η επικράτηση του Ολυμπιακού με το 25-19 που έφερε το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έκαναν το 7-5 και το 8-6, ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10, όμως και πάλι οι γηπεδούχες με ένα σερί 4-0 πήγαν το σκορ στο 14-10 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Σολκίδη να πάρει ταϊμ-άουτ.

Τα δύο συνεχόμενα μπλοκ στην Καετάνο ανέβασαν την διαφορά στο +6 (16-10), ενώ η άουτ επίθεση της Σταματίου πήγε την διαφορά στο 17-10.

Με την διαφορά πλέον να είναι στο +7 ο Ολυμπιακός απλά έκανε τα τυπικά απέναντι στις Θεσσαλονικιές και με το 25-14 έφθασε στο 3-0…

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Παίξαμε καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Ειδικά στο 1ο και στο 3ο σετ είχαμε αρκετά καλή παρουσία.Ωστόσο κατά διαστήματα κάναμε περισσότερα λάθη από όσα επιτρέπονται για ένα φυσιολογικό ματς. Πρέπει να το δουλέψουμε αυτό γιατί στα παιχνίδια που θα έρθουν με την C.S.M. Βουκουρεστίου και τα οποία σίγουρα θα είναι πιο δύσκολα δεν θα πρέπει να κάνουμε τόσα πολλά λάθη».

Δημήτρης Σολκίδης (Προπονητής Άρη) : «Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος και κέρδισε δίκαια. Εμείς μόνο κατά διαστήματα σε όλα τα σετ κάναμε κάποια πράγματα, αλλά η διαφοράς δυναμικότητας ήταν μεγάλη».

Κατερίνα Γιώτα (Ολυμπιακός) : «Πραγματοποιήσαμε μια καλή εμφάνιση και πήραμε μια ακόμα νίκη. Σε αυτό το στάδιο που βρισκόμαστε έχουμε στο μυαλό μας και το ευρωπαϊκό παιχνίδι που πλησιάζει με αντίπαλο την ομάδα του Βουκουρεστίου στις 14 του μήνα και το οποίο είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Συνεχίζουμε τη δουλειά που κάνουμε και προχωράμε βήμα βήμα για να πετύχουμε τους στόχους μας».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπ. Κοβάτσεβιτς) : Γιώτα 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (6/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-40%αρ.), Μαλασάι 14 (12/24 επ., 2 άσσοι), Λαμπρούση 10 (8/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίμα 12 (9/22 επ., 3 μπλοκ, 48%υπ.-37%αρ.), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Κονόμη -λ (78%υπ.-56%αρ.), Μιλεντίγεβιτς, Βλαχάκη, Τέζα.

Άρης (Δ. Σολκίδης) : Πεσόα 3 (3/5 επ.), Πίττα 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 7 (3/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33%υπ.-27%αρ.), Γουγούση 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Καετάνο 8 (8/37 επ., 45%υπ – 23%αρ.), Καραφουλίδου 3 (1/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (23%υπ.-23%αρ.), Σταματίου, Γκαμάνη