Αγχωτική νίκη για τη Θήρα

Ο ΑΟ Θήρας δυσκολεύτηκε απέναντι στο μαχητικό Μαρκόπουλο και χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου και να πάρει το δίποντο της νίκης.

Έπειτα από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (8-7), η Θήρα ξέφυγε με 16-11 και προηγήθηκε με 1-0 σετ, αλλά στο β’ σετ στο παιχνίδι μπήκε το σερβίς (5 άσοι) και το καλά στημένο μπλοκ των φιλοξενούμενων (4 πόντοι) με τον ΑΟΜ να επικρατεί στις λεπτομέρειες και να κάνει το 1-1 σετ.

Οι γηπεδούχες στο τρίτο σετ ήταν καθηλωτικές και με εντυπωσιακό τρόπο πέρασαν και πάλι μπροστά με 2-1 σετ (25-13). Όμως, το Μαρκόπουλο δεν είχε πει… την τελευταία κουβέντα, καθώς ανέβασε εντυπωσιακά την αποτελεσματικότητα του στην επίθεση (από 30% στα τρία πρώτα σετ, είχε 47% στο δ’) κι έχοντας σταθερά το προβάδισμα από τον 10ο πόντο και μετά ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, ο ΑΟΘ (ο Οικονόμου προφύλαξε και πάλι Βίντοβιτς, Κιγιάκοβα) προηγήθηκε με 6-0 και 8-2, όμως το Μαρκόπουλο επέστρεψε αμέσως μειώνοντας σε 8-7. Ωστόσο δεν μπόρεσε ποτέ να προσπεράσει και έτσι οι νησιώτες πανηγύρισαν ακόμα μια νίκη (15-13) ενώ το Μαρκόπουλο μάζεψε ακόμα ένα σημαντικό βαθμό!

Απόστολος Οικονόμου: «Σήμερα υπήρχε έλλειψη ενέργειας και αυτό συνέβη καθώς για τρίτο παιχνίδι είχαμε το ίδιο σχήμα με αποτέλεσμα να κάνουμε λάθη και να έχουμε κάποιες κακές στιγμές. Ωστόσο, είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών που έστω και δύσκολα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Συνεχίζουμε…»

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε και παλέψαμε πραγματικά πολύ σκληρά. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο αλλά δεν το παρατήσαμε ποτέ και ανατρέψαμε την κατάσταση παίζοντας καλό βόλεϊ. Τώρα έχουμε ένα ακόμη σημαντικό ματς με την Ηλιούπολη και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι».

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-13, 20-25, 15-13

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 24 (19/54 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 41% άριστες), Οικονομίδου 12 (9/31 επ., 3 άσοι), Μουντάκη 11 (9/25 επ., 2 άσοι, 39% υπ. – 13% άριστες), Βεργίδου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (6/13 επ., 1 άσο), Αρτακιανού -λ (44% υπ. – 22% άριστες) / Τσβέτκοβα 2 (2/3 επ.), Σκορδίλη
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 10 (6/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λιάγκη 4 (3/18 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 22% άριστες), Πατεράκη 14 (7/10 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Σαΐνι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Εσντέλ 17 (17/56 επ.), Βαρουδάκη 14 (10/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κοκκίου -λ (50% υπ. – 45% άριστες) / Καρακάση 2 (2/4 επ.), Τσιάκουλα, Νικολογιάννη 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες), Μολδοβανίδη

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...