«Αγκαλιά» με την οχτάδα η Κηφισιά

Μόλις 56 λεπτά χρειάστηκε ο ΑΟΠ Κηφισιάς για να επικρατήσει της Παναχαϊκής στην Πάτρα με 3-0 σετ για την 20η αγωνιστική της Α1 Ανδρών και βρίσκεται πολύ κοντά εντός της πρώτης 8αδας και των πλέι οφ, καθώς χρειάζεται έναν ακόμα βαθμό στους αγώνες που απομένουν με Παμβοχαϊκό και Εθνικό Πειραιώς.

Από την άλλη, η Παναχαϊκή που έχει υποβιβαστεί απ΄ευθείας στην Α2 κατέβηκε με εννιά αθλητές και χωρίς τον Νίκο Ρουμελιώτη ενώ διαγώνιος αγωνίστηκε  στο 2ο και 3ο σετ ο πασαδόρος Γιάννης Λιβαθηνός.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα (5-0), η Παναχαϊκή προσπάθησε να κρατηθεί κοντά (8-4) αλλά με τον Χαντ να πιέζει από το σερβίς το σκορ έγινε 16-8 (β΄τεχνικό τάιμ άουτ). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βόιτσικ η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα 19-9 για την Κηφισιά, η οποία κατέκτησε το σετ με 25-13.

Ανέβασε ρυθμό η πατρινή ομάδα στο δεύτερο σετ (3-2). Οι φιλοξενούμενοι με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ πέρασαν μπροστά με 8-6 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη «χάλασε» την υποδοχή της Παναχαϊκής και έφτασε στο +5 (11-6) και στο 16-9 (β’ τεχνικό τάιμ άουτ). Η Κηφισιά εύκολα έκανε το 25-18 μετά από άουτ επίθεση του Σαλαβασίδη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με την Κηφισιά να έχει τον έλεγχο (8-6, 13-6). Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-14 με επίθεση του νεαρού Γιώργου Μανίκα.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος είπε: «Το παιχνίδι δεν αξίζει ιδιαίτερη κριτική. Μέσα σε όλα μας τα προβλήματα σήμερα δεν αγωνίστηκε ο Νίκος Ρουμελιώτης λόγω πυρετού, ενώ και ο Κωστόπουλος πόνεσε στη μέση. Θεωρώ ότι ήταν το πρώτο παιχνίδι που δεν είμασταν καθόλου ανταγωνιστικοί. Προσπαθούμε για το καλύτερο ώστε να τελειώσουμε το πρωτάθλημα με αξιοπρέπεια».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Χαίρομαι που οι παίκτες μου ήταν σοβαροί και πειθαρχημένοι απέναντι σε έναν αντίπαλο που πράγματι είχε προβλήματα. Κρατάμε τη νίκη και το τρίποντο και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα».

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά – Χανδρινός Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 8-16, 9-21, 13-25

2ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 11-21, 14-25

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 13-25, 18-25, 14-25

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 7 (7/14 επ, 50% υπ – 21% άριστες), Σαλαβασίδης 10 (8/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 30% υπ -17% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος (0/5 επ, 55% υπ – 27% άριστες), Οράμας 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 42% υπ -25% άριστες), Χριστιάς 1 (άσσος), Σακκάς.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 10 (8/15 επ, 2 άσσοι), Ντε Σόουζα 8 (6/7 επ, 54% υπ -23% άριστες), Μελλές 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 11 (11/14 επ, 64% υπ -18 % άριστες), Σονάρι 5 (4/6 επ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ, 89% υπ -56% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσης, Μανίκας 2 (2/2 επ), Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...