«Αγρίεψε» στο τέλος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν την… πάτησε από την ανεβασμένη αγωνιστικά ΜΕΝΤ, ανέβασε την απόδοσή του και πήρε με 3-1 ακόμη ένα “τρίποντο” στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με την ΜΕΝΤ να αντιστέκεται και να έφτασε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8). Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν νωρίς νωρίς απώλεια με τον κεντρικό τους Τζούλιαν Μπίσετ να τραυματίζεται και ο Αντιφάκος να παίρνει τη θέση του. Με καλή επιθετική λειτουργία και μπροστάρηδες τους Γκόμεζ-Σαφράνοβιτς, ο Δικέφαλος πήρε κεφάλι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άου (16-11) και έκτοτε δεν είχε πρόβλημα (21-13) να κάνει το 1-0 (25-15).

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά 6-3 (8-4) και παρότι έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ να έχει +6 (16-10) και με τον Παντακίδη στο μπλοκ 17-10. Με τρεις συνεχόμενους πόντους από τον Γκόρτσιανουκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-14.  Με τους Σακόγλου , Χατζηηλιάδη να ανεβάζουν στροφές στην επίθεση η ΜΕΝΤ μείωσε κι άλλο σε 19-17. Ο Ντίνας πέρασε στη θέση του Παντακίδη και ο Γκόμεζ έκανε το 20-17. Ο Χατζηηλιάδης μείωσε σε 20-18 , για να ακολουθήσουν δύο σερί άσοι του Αντιφάκου για το 21-21. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ  να τα έχουν χαμένα από την αντίδραση της ΜΕΝΤ και τον Γκόμεζ να αστοχεί οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 21-23. Ο Χατζηηλιάδης έκανε το 21-24 για να μειώσει με πλασέ ο Κουρνέτας σε 22-24. Μπλοκ του Κουρνέτα και του Μουρ στον Χατζηηλιάδη έκανε το 23-24 με τον ίδιο ωστόσο παίκτη να διαμορφώνει το 23-25.

Με φόρα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στο τρίτο σετ και μάλιστα είχαν προβάδισμα (4-8, 8-10). Ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και έτσι πέρασε μπροστά 16-13. Με τον Σαφράνοβιτς αλάνθαστο ο Δικέφαλος ξέφυγε 17-14 και λίγο αργότερα με 20-17. Με τον Σακόγλου σε καλή μέρα και το μπλοκ των φιλοξενούμενων να σταματάει τον Σαφράνοβιτς η ΜΕΝΤ μείωσε σε 21-20 και ισοφάρισε με τον Γκόρτσιανουκ σε 21-21. Άουτ επίθεση του Πάρις και υπέρβαση του Σακόγλου που πέρασε στο αντίπαλο έδωσε αέρα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ για το 23-21. Ο Γκόμεζ έκανε το 24-22,ενώ το τελικό 25-23 διαμορφώθηκε από λάθος σερβίς του Πάρις.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη άστραψε και βρόντηξε! Στο 3-0 τραυματίστηκε ο Ματέο Πάρις που αντικαταστάθηκε προσωρινά από το Ναζίρη. Το αρχικό 4-0 έγινε 8-2 αλλά παρόλη τη μεγάλη διαφορά ασφαλείας ο ΠΑΟΚ συνέχισε να «πυροβολεί» και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-3. Η Ένωση Τούμπας “λαβωμένη” από τους τραυματισμούς δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το σετ έληξε 25-8 για τον ΠΑΟΚ.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη του Δικεφάλου στο πρωτάθλημα Volleyleague, όπου βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η ΜΕΝΤ ισοβαθμεί στην ένατη θέση μαζί με την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν το φαβορί αλλά πρέπει να σημειωθεί ότι η ΜΕΝΤ εμφανίστηκε φανερά ανεβασμένη μετά και τη νίκη της επί του Εθνικού ενώ οι δυο ατυχίες των Μπίσετ και Πάρις στην αρχή του πρώτου και του τετάρτου σετ ήταν καθοριστικής σημασίας. Όπως και να χει η ομάδα της Ένωσης Τούμπας δείχνει δείγματα ανοδικής πορείας.

Ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα αλλά όχι από τον τρόπο που αντέδρασε η ομάδα του στο δεύτερο σετ  εμφανίστηκε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης ο οποίος τόνισε: «Σίγουρα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είμαστε πιο ποιοτική ομάδα, αλλά αυτό πρέπει να το αποδεικνύεις στο γήπεδο. Κατακτήσαμε εύκολα το πρώτο σετ, ξεκινήσαμε καλά στο β’, αλλά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας εκνευριστήκαμε κι από δικά μας λάθη δώσαμε το δικαίωμα στην ΜΕΝΤ να ισοφαρίσει. Ευτυχώς ισορροπήσαμε στο γ’ σετ και στο τέλος πήραμε εύκολα το δ’ σετ»

Τα σετ: 25-15, 23-25, 25-23, 25-8

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ – 38% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (15/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ – 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 70% υπ – 35% άριστες), Ντινας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σαμπανάι, Καρασαββίδης 1 (1/1 επ, 50% υπ – 25% άριστες)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 11 (11/29 επ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 άσσος, 62% υπ – 41% άριστες), Χατζηηλιάδης 11 (10/27 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ – 39% άριστες), Μπίσετ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 5 (3/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (5/14 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 50% υπ – 30% άριστες), Κνάπεκ (λ, 29% υπ – 0% άριστες), Ναζίρης, Χρυσάφης 1 (1/3 επ, 25% υπ – 25% άριστες), ΑΝτιφάκος 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαπαναγιώτου 1 (1/2 επ)