ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Αήττητη στην Ουγγαρία

Το 2×2 στο 1ο τουρνουά του Γ Ομίλου του European League πραγματοποίησε η Ελλάδα καθώς επικράτησε με 3-1 της οικοδέσποινας Ουγγαρίας στη Νιρεγιχάζα έχοντας κορυφαία την Ανθή Βασιλαντωνάκη με 21 πόντους.

Μια ακόμη πολύ καλή εμφάνιση και νίκη πανηγύρισε στην Ουγγαρία η Ελλάδα. Μετά τη νίκη επί της Ρουμανίας οι «κυανόλευκες» επικράτησαν με 3-1 επί της Ουγγαρίας και με πολύ καλή εμφάνιση πήραν το τρίποντο που τις κρατά στην πρώτη θέση και στον Κυριακάτικο αγώνα τους απέναντι στην Σλοβακία (18.30) θα διεκδικήσουν την πρωτιά στο συγκεκριμένο τουρνουά.

Με την Βασιλαντωνάκι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έχοντας 21 πόντους αλλά και με τις Κιόση-Γενιτσαρίδη να έχουν 16, η Εθνική μας ομάδα έδειξε θετικά δείγματα γραφής στην Νιρεγιχάζα κατακτώντας ένα σπουδαίο τρίποντο.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης στο παιχνίδι με τις Ουγγαρέζες ξεκίνησε διαγώνια την Κιόση, την Βασιλαντωνάκη και την Γενιτσαρίδη ακραίες, κεντρικές τις Λαμπρούση-Γιώτα και πασαδόρο την Παπαφωτίου.

Με πολύ καλή επίθεση και σερβίς η Εθνική μας μπήκε από νωρίς οδηγός στο παιχνίδι προηγούμενη με 8-3 και αυτό της έδωσε καλή ψυχολογία προκειμένου να κρατήσει τον ρυθμό και το προβάδισμα.

Η Εθνική μας είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλο το σετ φθάνοντας στο 21-20 και στο 23-22, όμως οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 24-24 και 25-25. Ωστόσο οι διεθνείς μας φρόντισαν να τελειώσουν το σετ στο 25-27 και να κάνουν το 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος για την Ελλάδα καθώς είχε το προβάδισμα από την αρχή αφού ανέβασε ακόμη περισσότερο τα ποσοστά της στην επίθεση και συνδυασμό με τα πολλά λάθη της Ουγγαρίας έγινε το 2-0 με το 25-15.

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο η Ούγγρες έκαναν γρήγορα το 2-5 και το 5-16 βάζοντας τις βάσεις για την μείωση του σκορ και με τις Πάλαγκ και Σόκμαρι η Ουγγαρία έφθασε στο 25-12 και το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Καλμαζίδης ξεκίνησε με την Χριστοδούλου στην θέση της Παπαφωτίου και με ένα καλό ξεκίνημα (8-4, 16-8), η Εθνική μας δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Ουγγαρία. Έτσι το 15-25 ήρθε φυσιολογικά και το 1-3 χάρισε το τρίποντο στις «κυανόλευκες».

Τα σετ: 27-25, 25-15, 12-25, 25-15

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 21 (18/41 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 28% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2 άσοι), Κιόση 16 (15/34 επ., 1 άσο), Λαμπρούση 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιώτα 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (11/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Αρτακιανού –λ (56% υπ. – 22% άριστες) / Στράντζαλη, Μερτέκη 1 (1/3 επ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 1 (1 μπλοκ).

Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Σόκμαρι 12 (7/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 21% άριστες), Τάλας 2 (1/3 επ., 1 άσο), Σομπατέι 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ,. 17% υπ. – 08% άριστες), Πάλαγκ 13 (13/30 επ., 36% υπ. – 14% άριστες), Σελες 5 (2/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νάγκι 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Μόλσανι –λ (41% υπ. – 18% άριστες) / Σπιν –λ, Μπλέιχερ 1 (1 άσο), Πίντερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).