Αήττητοι με ανατροπή οι Βούλγαροι, έκανε «σεφτέ» ο Φίλιππος Βέροιας

Τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου του 2ου Διεθνούς τουρνουά του Φίλιππου Βέροιας, έβαλε το Σάββατο στο Μακροχώρι η βουλγαρική Λουκόιλ Νεφτοχίμικ, καθώς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής η ομάδα του Ζελιάσκοφ, έκαμψε με ανατροπή 3-2 (20-25, 25-22, 22-25, 25-22, 15-12 ) σετ την αντίσταση του σκληροτράχηλου Π.Α.Ο.Κ και με δύο νίκες σε ισάριθμα μας παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη ομάδα της διοργάνωσης. Πρώτη  νίκη για τον διοργανωτή Φίλιππο Βέροιας, που έστω και δύσκολα  επιβλήθηκε με 3-0 (27-25, 33-31, 25-22) του Πήγασου Πολίχνης και έκανε “σεφτέ” στο τουρνουά.  Tην Κυριακή το 2ο Διεθνές τουρνουά του Φίλιππου Βέροιας ολοκληρώνεται με τις αναμετρήσεις Πήγασος Πολίχνης Λουκόιλ Νεφτοιμικ και Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ.

Στο α’ ματς της ημέρας ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την βουλγάρικη, Λουκόιλ Μπουργκάζ, από την οποία γνώρισε την ήττα με ανατροπή 2-3 σετ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, με όπλο της το μπλοκ πήρε το πρώτο σετ με 25-20 και κράταγε στο χέρι του και το 2ο, όντας μπροστά με 21-16. Η ομάδα του Ζελιάσκοφ, όμως με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην ανατροπή 23-25 και ισοφάρισε 1-1 σετ. Μεγάλη μάχη έγινε και στο τρίτο σετ, με τους Θεσσαλονικείς πιο αποτελεσματικούς στην επίθεση, μπήκαν και πάλι στη θέση του οδηγού, με 25-22, 2-1 σετ. Στο επόμενο σετ οι Βούλγαροι αντέδρασαν και έχοντας σταθερά «κεφάλι» στο σκορ από την αρχή, έστειλαν με 22-25 το ματς σε τάι μπρέικ.

Με καλή ψυχολογία η Λουκόιλ Νεφτοχίμικ, που με νίκη την Κυριακή επί του Πήγασου Πολίχνης στέφονται πρωταθλητές του τουρνουά, στο 5ο σετ, παρά την αντίσταση του Π.ΑΟ.Κ., είχε μία «εύθραστη» διαφορά, 8-10, 10-1 την οποία διατήρησε μέχρι τέλους και με 12-15 ζευγάρωσε τις νίκες της στη διοργάνωση και παρέμεινε αήττητη.

Οι δηλώσεις του Γιάννη Καλμαζίδη, μετά τον φιλικό αγώνα του ΠΑΟΚ απέναντι στην Λουκόιλ Μπουργκάζ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του διεθνές τουρνουά του Φίλιππου Βέροιας, μέσω του acpaok.gr.

«Ήταν ένα καλό παιχνίδι για το προπονητικό τιμ, γιατί είδαμε πράγματα που θα μας φανούν χρήσιμα για το μέλλον. Ξεκινήσαμε καλά, κάναμε το 1-0, βρεθήκαμε πολύ κοντά στο 2-0, ωστόσο κάναμε μαζεμένα λάθη σε εκείνο το σημείο του δεύτερου σετ, τα οποία δεν ήταν καλά και μας κόστισαν το σετ. Μετέπειτα, το θετικό ήταν ότι μπήκαμε στο τρίτο σετ δυνατά και καταφέραμε και το πήραμε. Στο τέταρτο σετ, έκανα κάποιες αλλαγές γιατί ήθελα να δω κάποια πράγματα, και κάποιους παίκτες περισσότερο. Στο τάι-μπρέικ το σκορ ήταν κοντά και χάσαμε. Είναι από τα παιχνίδια που θέλει να έχει ένας προπονητής πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Εγώ προσωπικά το «χάρηκα», σίγουρα θέλουμε πάντα να κερδίζουμε, αλλά μέσα από τέτοια παιχνίδια μπορείς να δεις τις αδυναμίες, όταν σε πιέζει μία ομάδα.

Με χαροποίησαν πολλά πράγματα στο παιχνίδι. Λύσαμε προβλήματα τακτικά και τεχνικά όταν πιεστήκαμε στο μπλοκ και στην άμυνα. Σηκώσαμε πολλές μπάλες, τα σετ μας πήγαν καλά κατά διαστήματα. Ήταν χρήσιμα αυτά τα στοιχεία. Σίγουρα κάποια πράγματα μπορούμε και πρέπει να τα κάνουμε καλύτερα».

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 23-25

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22

4ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 22-25

5ο σετ: 3-5, 8-10, 10-12, 12-15

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 8, Τερζής, Πετρέας 8, Ουόλς 5, Κοκκινάκης-λ, Κουμεντάκης, Σωτηρίου 15, Γάτσης, Τακουρίδης, Κουκλίνσκι 10, Γιούντρις 24, Τζιουμάκας 6

Πρώτη νίκη για τους “ερυθρόλευκους της Βέροιας” στο 2ο Διεθνές τουρνουά του συλλόγου

Σε ένα επίσης «χορταστικό» ματς στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας», αν και με λιγότερα σετ, ο τοπικός Φίλιππος επιβλήθηκε στο β’ ματς της του Σαββάτου  με 3-0 του Πήγασου Πολίχνης και μαζί με την πρώτη του νίκη στο τουρνουά πανηγύρισε την τρίτη φετινή του φιλική νίκη επί της αξιόμαχης ομάδας της Pre League

Οι «ερυθρόλευκοι της Βέροιας», σε συνέχεια των καλών εμφανίσεων της πρεμιέρας, έπαιξαν δύο πολύ ανταγωνιστικά πρώτα σετ, όπου το σκορ πήγανε πόντο με την φιλόδοξη ομάδα της Pre Leage και εκ των φαβορί για άνοδο. Στο τρίτο σετ, όπως και στο χθεσινό ματς με την ομάδα του Μπουργκάς, ο τεχνικός της ομάδας μας, Σωκράτης Τζιουμάκας και ο συνεργάτης του Τάκης Χριστοφορίδης, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές που είχε στην διάθεσή του και έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνισή τους.

Με εξαίρεση τον Γιώργο Μιχελάκη, που ξεκίνησε από την αρχή βασικός λίμπερο στη θέση του Μπουράκη, ο Φίλιππος Βέροιας αγωνίστηκε με Προύσαλη, Γιώργο Τζιουμάκα, Ρουμελιωτάκη Στουντζίνσκι, Σονάρι και Γιάγκος, με τον Αδάμ να μπαίνει μόνο ως αλλαγή σε 1ο και 2ο σετ για κάποιες φάσεις. Στο τρίτο σετ αγωνίστηκαν Στεφανίδης, Σμιθ , Αδάμ, Βαρβεσιώτης και Σκούρτης.

«Στα δύο πρώτα σετ έγινε μεγάλη μάχη, καθώς έχουμε ένα θέμα στο μπλοκ, καθώς μας λείπει ένας κεντρικός και παίρνουμε το side out, αλλά δεν μπορούμε να πάρουμε εύκολα πόντους από το κέντρο. Στο τελευταίο σετ, έβαλα και τα άλλα παιδιά, να τα δούμε κι αυτά, να πάρουν χρόνο στα πόδια τους, ώστε να είναι σε ετοιμότητα ενόψει του πρωταθλήματος και έμεινα για ένα ακόμη παιχνίδι ικανοποιημένος. Αύριο (σ.σ Κυριακή έχουμε ένα ακόμη δύσκολο ματς με τον Π.Α.Ο.Κ., μια ομάδα που θα αντιμετωπίσουμε και στη Volley League και θα μας βοηθήσει να βγάλουμε κι άλλα χρήσιμα συμπεράσματα» δήλωσε ο προπονητής του Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας, Σωκράτης Τζιουμάκας.

16:00 Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ

Βαθμολογία (2 αγώνες): 1. Λουκόιλ Νεφτοχίμικ 2010 5β (6-2), 2. ΠΑΟΚ 4β (5-3), 3. ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 3β (3-3), 4. Πήγασος Πολίχνης 0β (0-6).