Ακλόνητος στην κορυφή

Την έβδομη σερί νίκη μαζί με το κύπελλο, πέτυχε ο Ολυμπιακός που νίκησε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής τον Παμβοχαϊκό με 3-0, παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και διατήρησε το αήττητο που έχει δημιουργήσει από το ξεκίνημα του 2016.

Από την άλλη ο Παμβοχαϊκός με υπηρεσιακό προπονητή το Σωτήρη Μπεκιάρη, πάλεψε κυρίως στο δεύτερο σετ αλλά τελικά έφυγε με σκυμμένο κεφάλι ενώ ήταν η δεύτερη σερί ήττα που τον κράτησε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Εγκλεσκαλνς με 22 πόντους ενώ από τον Παμβοχαϊκό ο Καιο με 17.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού φάνηκε από το πρώτο σετ όπου οι «ερυθρόλευκοι» με μπροστάρηδες του Εγκλεσκαλνς και Τσουκ πήραν προβάδισμα από το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 16-12, 19-13. Ο Παμβοχαϊκός απλά πλησίασε στο 21-16 και οι γηπεδούχοι με σερί 4-2 τελείωσαν το σετ με 25-16 και έκαναν εύκολα 1-0.

Μεγάλο θρίλερ είχαμε στο δεύτερο σετ όπου σημειώθηκαν 66 πόντοι! Ο Ολυμπιακός υποτίμησε τον Παμβοχαϊκό ο οποίος πήρε από την αρχή το προβάδισμα 2-3 πόντων 6-9, 13-16, 19-22 με τους Ροντρίγκο και Κάιο να είναι ασταμάτητοι.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με τους Εγκλεσκαλνς, Σφενδυλάκη, Ογκουρτσακ ισοφάρισε και είχαμε σερί διαδοχικές ισοπαλίες με 28-28, 30-30, 32-32 και με λυτρωτή τον Σφενδυλάκη οποίος υπέγραψε το τελικό 34-32 έκανε πολύ δύσκολα το 2-0.

Διαφορετική εικόνα είχαμε στο τρίτο σετ όπου οι παίκτες του Πιάτσα μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασιστικά και προηγήθηκαν με 16-10. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 21-18 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και με συνοπτικές διαδικασίες τελείωσαν το σετ και τον αγώνα με 25-21 και 3-0 σετ που επίσης ήταν η 15η συνολική νίκη στην Α1.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-18, 34-32, 25-21)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/3 επ), Έγκλεσκαλνς 22 (18/37 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 42% άριστες), Όγκουρτσακ 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ – 46% άριστες), Σφενδυλάκης 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ – 48% άριστες), Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ – 100% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μπεκιάρης): Δημητριάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόενβελντ 11 (10/17 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ – 50% άριστες), Βαν Ντορν 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (13/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ – 36% άριστες), Πελεκούδας 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Κάιο 17 (17/36 επ) / Εφραιμίδης (λ, 39% υπ – 39% άριστες), Γεωργίου, Παναγιωταράς