‘Αλμα παραμονής η Ηλιούπολη

Νίκη- παραμονής για την Ηλιούπολη η οποία νίκησε 3-1 το μαχητικό Ηρακλή και πήρε βαθιά «βαθμολογική ανάσα». Από την άλλη ο «γηραιός» που πάλεψε για δύο σετ, έμεινε για 13ο αγώνα χωρίς νίκη και πλέον κάνει πλάνα για την Α2.

Κορυφαίες των νικητριών οι Μαρκοπούλου με 18 πόντους και εξαιρετική στατιστική, η Γιοβάνη με 18 και η Αλέξις με 11.

Απρόσμενο ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ καθώς η Ηλιούπολη προηγήθηκε με 12-6, χαλάρωσε και ο «γηραιός» με τις Τουκμενίδου, Αλτίνη, έφερε το ματς στο πόντο 19-18. Η αποφασιστικότητα της Αμερικανίδας Αλέξις και της Μαρκοπούλου, βοήθησαν την αθηναϊκή ομάδα να επικρατήσει με 25-21.

Ανατροπή είχαμε στο δεύτερο σετ με τον Ηρακλή να παίρνει το «ρόπαλο» του.Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 12-13, η Ηλιούπολη πέρασε μπροστά με 23-21 με την Μπόκα αλλά οι Θεσσαλονικείς με Βέλλιου-Τουκμενίδου «γύρισαν» το σετ και το κατέκτησαν με 23-25 φέρνοντας το ματς στα ίσα με 1-1 σετ.

Στον τρίτο το παιχνίδι ήταν και πάλι ντέρμπι μέχρι τα μέσα του σετ με 12-12. Οι παίκτριες της Λυκογιάννη στη συνέχεια κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την κούραση και τα λάθη του Ηρακλή, ξέφυγαν με 21-15 και επικράτησαν με 25-16 και 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν μονόλογος για την Ηλιούπολη όπου πανεύκολα πήρε τον παραδομένο Ηρακλή με 25-13.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 25-16, 25-13

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα 9 (8/37 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 29% άριστες), Μαρκοπούλου 18 (8/14 επ., 4 άσοι, 6 μπλοκ), Γιοβάνη 18 (13/40 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Αλέξις 11 (8/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 35% άριστες), Έντουαρντς 7 (2/4 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Πατεράκη 4 (3/9 επ., 1 άσο), Αργυροπούλου –λ (47% υπ. – 28% άριστες) / Γεωργίου, Μπανίκα Σ., Καπέλλου 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ)

Ηρακλής (Ορφανός): Βέλλιου 14 (12/44 επ., 2 άσοι 38% υπ. – 38% άριστες), Στεφανίδου 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ), Τουκμενίδου 2, Αλτίνη 11 (9/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πάντεβα 2 (2/21 επ., 44% υπ. – 34% άριστες), Καραφουλλίδου 5 (4/18 επ., 1 άσο), Καλαϊτζίδου –λ (45% υπ. – 36% άριστες) / Καράτερζη 3 (2/2 επ., 1 άσο), Δαμιανίδου