Άλμα παραμονής ο Αίαντας

Σπουδαία νίκη για τον νεοφώτιστο Αίαντα όπου με όπλο μπλοκ (22) λύγισε με 3-1 σετ τον ΟΠΕΡ και έκανε βαθμολογικό άλμα που τον εκτόξευσε στους 15 πόντους και μια ανάσα από την έκτη ΑΕΚ που αγωνίζεται την Κυριακή με την Ηλιούπολη.

Από την άλλη ο ΟΠΕΡ πάλεψε όσο μπορούσε με την Λαγουδάκη να προέρχεται από σοβαρό τραυματισμό και τη Σαλούστρου να ενσωματώνεται στην αποστολή λίγες ώρες πριν το ματς, αλλά δεν απέφυγε την 6η σερί ήττα που τον κρατάει στη ζώνη του υποβιβασμού με 9 πόντους.

Κορυφαία του Ευοσμου η εκπληκτική Στεφανίδου με 14 ποντους αλλα με στατιστική για οσκαρ (7/7 επιθέσεις και 7 μπλοκ), το “βαρυ πυροβολικό” Φαμπιάν με 23,  Ανδρονικίδου και Ναιντένοβα απο 11. Να σημειωθεί ότι ο Αίαντας τελείωσε το ματς με 35 λάθη.

Απο το Ρέθυμνο ξεχώρισε η τριπλέτα Β. Ξαγοραρακη με 12, Σαλούστρου με 10 και Λαγουδάκη με 10 οι οποίες προσπαθησαν να βοηθήσουν την ομαδα τους να παρει ενα θετικό αποτέλεσμα αλλα το τελευταίο τελικά δεν ηλθε.

Iσορροπημένα ξεκίνησε το ματς με τον Αίαντα Ευόσμου να έχει μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων απέναντι στον ΟΠΕΡ με 6-4, 8-6. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικιές ανέβασαν την απόδοση τους, δυσκόλεψαν το σέρβις και σε συνδυασμό με τα προβλήματα υποδοχής του Ρέθυμνου ξέφυγαν με 16-12 και 18-13.

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με ένα σερί από τις Σαλούστρου, Κλεισιάρη, Κατερίνη, μείωσαν σε 22-19. Ο Αίαντας όμως ήταν και πάλι αυτός που με όπλο το σέρβις και αποτελεσματικές επιθέσεις από τη Φαμπιάν, Ανδρονικίδου, Στεφανίδου, κατάφερε να «κλειδώσει» το σετ με 25-19 και να πάρει προβάδισμα με 1-0 σετ.

Ανατροπή είχαμε στο δεύτερο σετ με τον ΟΠΕΡ να αντιδράει και οι παίκτριες του να βγάζουν ενέργεια, εγωισμό, πάθος  οταν βρεθηκαν πίσω στο σκορ με 17-11. Εκεί οι παίκτριες του Ντζαφέρη με μπροστάρισα τη Σαλούστρου και συμπαραστάτριες τις  Λαγουδάκη, Β. Ξαγοραράκη, Κατερίνη, ‘εκαναν σερί 8-1, προηγήθηκαν 18-19, 20-22 και κατέκτησαν το σετ με 22-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Δυνατή μονομαχία είχαμε και στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι κοντά μέχρι τους 15 πόντους (15-13). Στη συνέχεια ένα σερί 6-1 έφερε την ομάδα του Εύοσμου στο 21-14 ενώ στη συνέχεια κατάφερε με Φαμπιάν Ναιντένοβα, Στεφανίδου, να ολοκληρώσει το σετ με 25-19 και να πάρει προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ είχαμε κόντρα πάλι μέχρι τα μέσα του σετ με τον Αίαντα να έχει μικρό προβάδισμα με 12-11, 14-12 και 16-13. Κάπου εκεί και πάλι οι γηπεδούχες με περισσότερες δυνάμεις, λίγα λάθη και πολύ αποτελεσματικές επιθέσεις ξέφυγε με 20-15, 23-16 και 25-18 παίρνοντας το σετ και ένα υπερπολύτιμο τρίποντο για την παραμονή της στην Α1.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Κάναμε αυτό που έπρεπε στα τρία τελευταία ματς, καθώς ακολουθεί το ταξίδι μας στην σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού, που σημαίνει ότι θα χάσουμε την επικοινωνία μας με τον βαθμολογικό πίνακα για λίγο καιρό».

Θανάσης Ντζαφέρης: «Είναι μια ήττα που προήλθε λόγω της κακής μας παρουσίας μας στην επίθεση, όπου δεχθήκαμε 22 μπλοκ. Βάζουμε το κεφάλι κάτω, συνεχίζουμε την προσπάθεια και οφείλουμε να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι από δω και πέρα ως τελικό»

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-19, 25-1

Αίας (Ζωλασταθιάδης) Χρηστινίδου 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρονικίδου 11 (7/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 47% άριστες), Κυριακίδου 12 (6/15 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Στεφανίδου 14 (7/7 επ., 7 μπλοκ), Φαμπιάν 23 (17/35 ε., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες) Ναϊντένοβα 11 (8/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Γεωργιάδου -λ (50% υπ. – 50% άριστες) / Τοσουνίδου, Τζιαρλή 1 (1 άσο), Καλαγασίδη, Γλυκίδου, Ξανθοπούλου 2 (2 μπλοκ)

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Παρασκάκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατερίνη 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες), Λαγουδάκη 10 (7/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες), Κλεισιάρη 7 (7/24 επ., 45% υπ. – 36% άριστες), Σαλούστρου 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ), Ξαγοραράκη Β. 12 (5/7 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Παπουτσή -λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Τσελάνη, Κογεράκη 2 (2/2 επ.)

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...