Αμαζόνες για…φίλημα, 3-1 τον Πανναξιακό στη Νάξο

Με κορυφαία την Σάντος και εξαιρετικό μπλοκ οι Αμαζόνες πέρασαν νικηφόρα από τη Νάξο και με το 3-1 επί του Πανναξιακού πανηγύρισαν το τρίποντο κατά την 9η αγωνιστική που τις κρατά σταθερά στην 8άδα της Volleyleague.

Με το τρίποντο της νίκης επιστρέφουν στην βάση τους οι Αμαζόνες. Ο Πανναξιακός δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην αγωνιστική ανωτερότητα των Αμαζόνων που με το 3-1 πανηγύρισαν την 4η φετινή τους νίκη και είναι πιο κοντά στα play-off.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες του Κώστα Γκούντα ήταν καλύτερες και μετά τα μισά κράτησαν διαφορά ασφαλείας (14-16, 18-21) απο τον Πανναξιακό που έκανε την προσπάθεια για να πάρει το προβάδισμα αλλά με το 27-29 οι Αμαζόνες ήταν αυτές που έκαναν το 0-1.

Το δεύτερο σετ οι γηπεδούχες με τις Λιάγκη -Νικολογιάννη και Πεϊσότο πίεσαν απο την γραμμή του σερβίς με αποτέλεσμα να φθάσουν εύκολα στο 1-1 κατακτόντας το σετ με 25-12.

Οι Αμαζόνες αντέδρασαν άμεσα. Με καλή υποδοχή και μπλοκ η ομάδα της Νέας Ερυθραίας έφθασε εύκολα στο 16-25 αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα με 1-2.

Στο τέταρτο σετ όπου έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα ο Πανναξιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν έκανε το 24-22. Η Κασδοβασίλη όμως μια επίθεση και έναν άσσο ισοφάρισε σε 24-24 και έκανε ντέρμπι το σετ. Το χαμένο της σερβίς έφερε εκ νέου σετ-μπολ στον Πανναξιακό όμως η Καραφουλίδου δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ δίνοντας την ευκαιρία στις Αμαζόνες να κάνουν το 25-25. Η αουτ επίθεση της Λιάγκη και το μπλοκ της Μαστοράκη στην διαγώνιο των γηπεδούχων έγραψε το λίγο 25-27 και το 3-1 για τις Αμαζόνες που έδειξαν περισσοτερο πάθος στους τελευταίους πόντους.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 13 άσσους, 55 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 25-12, 16-25, 25-27) σε 102′
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Γιώργος Δερμάτης): Νικολογιάννη 15 (11/37 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 11% άριστες), Πεϊσότο 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 25% άριστες), Βλάσιτς 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μητακίδου 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 26 (19/53 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. – 22% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Μανάι, Σαρλάνη, Ορφανού.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 1 (1 άσσος), Σάντος 23 (16/39 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γουάτκινς 3 (3/3 επ.), Κασδοβασίλη 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 34% υπ. – 11% άριστες), Γκρέκα 11 (8/30 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. – 0% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 63% υπ. – 26% άριστες), Βυθούλκα 1 (1 μπλοκ), Κουρλαμπά, Μαστοράκη 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Κορρέ 2 (2/9 επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Αθανασία Λιάγκη (Διαγώνια Πανναξιακού Α.Ο.Ν.): «Είμαστε στεναχωρημένες από το τελικό αποτέλεσμα. Μπορούσαμε καλύτερα αλλά κάποιες φάσεις δεν μας βγήκαν και κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία. Πρέπει όμως να ξεχάσουμε το παιχνίδι, να δούμε τα λάθη μας και να προχωρήσουμε στα επόμενα παιχνίδια».

Κώστας Γκούντας (Προπονητής Αμαζόνων): «Ήταν ένα παιχνίδι που εξαργυρώνει την προσπάθεια που έχουμε κάνει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες. Όλη η ομάδα ήταν προσηλωμένη στον στόχο κόντρα σε μία καλή ομάδα και σε μία δύσκολη έδρα. Στόχος είναι να είμαστε σε κάθε αγωνιστική ανταγωνιστικοί και να παίρνουμε αυτό που μας αναλογεί».