ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Στα ημιτελικά η Ιταλία

Η Ιταλία αν και ίδρωσε αρκετά στο πρώτο σετ απέναντι στο Ιράν τελικά κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση της και με το 3-0 έκλεισε θέση για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ…

Η Ιταλία ήταν το μεγάλο φαβορί και το επιβεβαίωσε κόντρα στο Ιράν. Ένα Ιράν που στο πρώτο σετ πάλεψε και κοίταξε κατάματα τους Ιταλούς κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα…

Εκεί όπου με το 31-29 η Ιταλία απέκτησε το προβάδισμα και την ψυχολογία και στη συνέχεια ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την απόδοσή της δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Άραβες και με το 25-19 και 25-17 έκανε το 3-0 που της χάρισε την πρόκριση.

Κορυφαίοι των Ιταλών οι Ιβάν Ζάϊτσεφ και Οσμάνι Χουαντορένα με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Ιράν ο Μαχμουντί είχε 8 και ο Γκολάμι 7.

Επόμενος αντίπαλος των Ιταλών στα ημιτελικά θα είναι οι ΗΠΑ με τις δύο ομάδες να διεκδικούν επί ίσης όροις την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό.