ΑΓΩΝΕΣ

Ανατρεπτικό τρίποντο για ΑΕΚ

Τη αήττητο της ΑΕΚ συνεχίστηκε κατά την 7η αγωνιστική καθώς η Ένωση επικράτησε 3-0 των «μαχητικών» Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων στο κλειστό του Ολυμπιακού χωριού και παρέμεινε σταθερά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Μια νίκη που ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το «καθαρό» 3-0, μιας και οι «πράσινες» της Θεσσαλονίκης ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο και τρίτο σετ και οι γηπεδούχες χρειάστηκε να κάνουν την ανατροπή.

Από πλευράς ΑΕΚ η Νικόλοβα και η Καλαντάτζε ήταν εκ των κορυφαίων, ενώ καθοριστικούς πόντους είχε η Πάσκοβα που έφερε και τη νίκη στο τρίτο σετ. Για τις Ακαδημίες Πρωταθλητών που με την εμφάνισή τους δικαιούταν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, οι Μορένο και Κάντγουορθ ήταν οι καλύτερες.

Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων στο πρώτο σετ ήταν απόλυτα ανταγωνιστές και έβαλαν δύσκολα στην Ένωση και με πολύ καλό παιχνίδι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 20-21, ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» με αντεπίθεση στο τέλος με το 25-22 έκαναν το 1-0.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με την Μορένο, την Γκράφ και το μπλοκ άπέκτησαν το προβάδισμα με 5-8 και 8-12, ενώ η Γκράφ με νέο πόντο της έκανε το 9-14. Οι φιλοξενούμενες με την Νικόλοβα έφθασαν στο 11-16 δείχνοντας αποφασισμένες να πάρουν το προβάδισμα. Η ΑΕΚ με τη Νικόλοβα μείωσαν στο 17-19 με την Νικόλοβα και ισοφάρισαν σε 19-19. Η Απλαδά έκανε το 20-21 αλλά η ΑΕΚ με την Καλαντάτζε και την άστοχη επίθεση της Μορένο προσπέρασε με 22-21. Το λάθος σερβίς της Ξανθοπούλου έφερε τις δύο ομάδες στο 22-22, αλλά η Νικόλοβα με 3 συνεχόμενους πόντους της (ένας άσσος) έγραψε το 25-22 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και με αποτελεσματικές επιθέσεις από Στράντζαλη, Νικόλοβα έκανε το 9-4 και το 10-5 με την Γιώτα. Οι «πράσινες» μείωσαν στο 12-9 αλλά οι γηπεδούχες με την Καλαντάτζε απέκτησαν εκ νέου διαφορά κάνοντας το 14-10. Η Μορένο και η άουτ επίθεση της Νικόλοβα έφερε τα Πεύκα στο 16-15, ωστόσο η Στράντζαλη και η άουτ επίθεση της Γκράφ έκανε το 18-15. Η Νικόλοβα και η Καλντερόν έφεραν την ΑΕΚ στο 20-17 και στο τέλος με το μπλοκ της πολύ καλής Καλαντάτζε οι «κιτρινόμαυρες» ολοκλήρωσαν την επικράτησή τους με το 25-17 κάνοντας το 2-0.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες «διεκδίκησαν» μέχρι τέλους τη νίκη, αλλά η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις από τις Νικόλοβα και Πάσκοβα φθάνοντας στο 3-0 με το 29-27.

Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών με τις Κάντγουορθ και Μορένο απέκτησαν το προβάδισμα 2-8 και λίγο αργότερα με 13-17 και 17-21. Η ΑΕΚ με τις Καλαντάτζε, Νικόλοβα και Πάσκοβα ισοφάρισε σε 21-21 και με τον άσσο της Πάσκοβα έκανε το 23-22. Η Μορένο και το μπλοκ στη Νικόλοβα έφερε τα Πεύκα στο 22-24, αλλά η Ένωση με την Καλαντάτζε ισοφάρισε σε 24-24. Η Κάντγουορθ έδωσε το προβάδισμα με 24-25, αλλά η Νικολοβα με άσσο έβαλε μπροστά την Ένωση με 26-25. Το λάθος σερβίς της Βουλγάρας διαγώνιας έκανε το 26-26 με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο 27-27, αλλά η Πάσκοβα με δύο πόντους της έγραψε το 29-27 και χάρισε το «καθαρό» τρίποντο στην ΑΕΚ.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 28-26) σε 79′
*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.
Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (14/30 επ., 56% υπ.-33% άριστες), Καλαντάντζε 13 (8/11 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Πασκόβα 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ.-60% άριστες), Νικόλοβα 19 (16/36 επ., 3 άσσοι) / Κοσμά (λ, 65% υπ.-45% άριστες), Καλντερόν 2 (2/5 επ.), Μπλάνκο, Ξανθοπούλου.
ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Τόλιου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Απλαδά 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.-42% άριστες), Κάντγουορθ 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-32% άριστες), Μορένο 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 45% υπ.-20% άριστες), Στεργιάκη (λ), Πλακιά, Μιχοπούλου.