ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Ανατροπή και ελπίδες πρόκρισης για ΠΑΟΚ, 3-2 την Μπρνο

Στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την Μπρνο, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» του Μάρκο Φενόλιο με ολική ανατροπή έφθασαν στο 3-2 και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του Cev Cup.

Οι Τσέχες της Μπρνο έφθασαν μια ανάσα από τη νίκη στη Θεσσαλονίκη, όμως δεν υπολόγιζαν την «καρδιά» του Δικεφάλου του Βορρά. Δεν υπολόγιζαν τον ΠΑΟΚ που κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και με το 3-2 να μείνει όρθιος στην υπόθεση πρόκριση.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα η Μπρνο με το 14-25 και 15-25 εκμεταλλεύθηκε το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι και έφεραν τις «ασπρόμαυρες» πολύ κοντά στην πρώτη τους ήττα.

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να…παίζει από το τρίτο σετ και μετά όπου με καλά ποσοστά στην επίθεση (50% από 30% στα δύο πρώτα), και λιγότερα λάθη (11 στα δύο πρώτα σετ, 9 στα τρία επόμενμα) κατάφερε να βρει τις λύσεις φθάνοντας στο 25-22 που τον ξαναέβαλε στο παιχνίδι.

Η μείωση του σκορ άλλαξε άρδην την ψυχολογία με τον ΠΑΟΚ να είναι σαρωτικός στο τέταρτο σετ και να οδηγεί εύκολα το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κράλοβο προηγήθηκε 4-5, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 7-5, 10-7 και παρόλο που το 11-8 έγινε 11-10, οι ασπρόμαυρες με συνεχόμενες κόντρα μπάλες τις Κάφρεϊ έφτασαν στο 14-10 και έκλεισαν το ματς στο 15-11.

Η νίκη έδωσε στον ΠΑΟΚ το μικρό προβάδισμα καθώς στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας (21/12) χρειάζεται πάλι νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή να ηττηθεί στο τάι μπρέικ, αλλά να κατακτήσει το χρυσό σετ.

Τα σετ: 3-2 (14-25, 15-25, 25-22, 25-10, 15-11) σε 113′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Μπρνο προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρολ 20 (19/48 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 5 (5/19 επ., 20% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 2 (0/3 επ., 2 άσσοι), Κάφρεϊ 15 (12/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 14 (10/13 επ., 4 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 55% υπ.-40% άριστη), Κλέπκου 3 (3/15 επ., 30% υπ.-20% άριστες), Τσιόγκα.

ΜΠΡΝΟ (Έρικ Νέζχοντα): Στοΐκοβιτς 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Κουνίκοβα 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Μορένο 7 (2/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χρούσεσκα 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπουκόβσκα 13 (7/32 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ.-32% άριστες), Νικόλοβα 26 (23/54 επ., 3 μπλοκ) / Ντιγκρίνοβα 46% υπ.-46% άριστες), Κουλίσιανι 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Πελικάνοβα, Καμάσοβα Ροζνογιάκοβα 1 (1/6 επ.).