Ανατροπή με Αλεξάκου-Τσούμπα ο Άρης

Με κορυφαίες της Αλεξάκου και Τσούμπα ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το Χαλκιοπούλειο και με το 3-2 επί της Λαμίας έκανε ένα ακόμη βήμα για τα play-off της Volleyleague.

Στη Λαμία οι «κιτρινόμαυρες» μπορεί να βρέθηκαν δύο φορές πίσω από τις γηπεδούχες, ωστόσο στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να επιστρέψουν στην βάση τους με χαμόγελα.

Στο πρώτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 6-9, η Λαμία προσπέρασε με 11-10 και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 21-21. Οι γηπεδούχες όμως με ένα σερί έκαναν το 23-21 και με την Λίβινγκστον έγραψαν το 25-22 και το 1-0.

Ο Άρης αντέδρασε και μετά το 10-10 στο δεύτερο σετ ανέβασε την απόδοση του γράφοντας το 14-21 και στο τέλος με το 17-25 ισοφάρισε σε 1-1.

Η Λαμία στο τρίτο σετ είχε τον έλεγχο κάνοντας το 12-11 με ένα σερί έφθασε στο 15-11 και το 18-13. Με τα σερβίς της Αλεξάκου ο Άρης μείωσε στο 21-20, ωστόσο χαμένο σερβίς, άουτ επίθεση της Μπετσεβα και κόντρα μπάλα της Τσιόγκα διαμόρφωσαν το 24-20 με την τελευταία να κλείνει το σετ στο 25-22.

Η Λαμία ήταν εντυπωσιακή στις αρχές του δ’ σετ όπου προηγήθηκε με 7-2, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά με τον Άρη να ισοφαρίζει 7-7 και να μετατρέπει το 9-7 σε 9-11, χωρίς να χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα για να οδηγήσει το ματς σε 5ο σετ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ με τον Άρη να αλλάζει γήπεδο στο +2 (6-8) και την Λαμία να προσπερνά με 9-8, αλλά οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι με 9-11. Πόντος από άμυνα της Γεωργιάδου και μια επίθεση εν στάσει της Λίβινγκστον διαμόρφωσαν το 12-11, όμως ο Άρης με τα σερβίς της Αλεξάκου απάντησε με σερί 0-4 για το 12-15 και τη νίκη με 3-2.

*Οι πόντοι του ΑΟ Λαμίας προήλθαν από 7 άσσο, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-22, 18-25, 12-15) σε 122′.
Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Μέμπους 4 (0/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρόουζ 10 (8/31 επ., 2 άσσοι), Βαρμπάνοβα 14 (12/36 επ., 2 άσσοι, 14% υπ.-05% άριστες), Λίβινγκστον 17 (16/41 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.-33% άριστες), Τσιόγκα 12 (8/20 επ., 4 μπλοκ), Μητακίδου 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)/ Γεωργιάδου (λ, 59% υπ.-38% άριστες), Κουτρουμπή, Σουλιώτη.
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Απλαδά 5 (2/4 επ. 3 μπλοκ), Τσούμπα 23 (21/51 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 8 (1/9 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Αλεξάκου 24 (18/39 επ., 6 άσσοι, 15% υπ.-12% άριστες), Μπέτσεβα 9 (8/25 επ., 1 άσσο, 45% υπ.-32% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ.-27% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο (0/8 επ., 60% υπ.-00% άριστες), Σαλαγκούδη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Μετά από πολύ καιρό παίξαμε σχεδόν πλήρης, χωρίς να σημαίνει ότι είμαστε στο 100%. Ο Άρης είναι καλή ομάδα και κάνει έναν καταπληκτικό δεύτερο γύρο. Είμαστε μονίμως και ξέραμε πως αν τραβήξει το παιχνίδι τόσο πολύ θα είχαμε πρόβλημα. Δεν έχω όμως παράπονο από τις αθλήτριές μου. Έχουμε την διακοπή τώρα για να μπορέσουμε να ετοιμαστούμε για τα ματς φωτιά στα πλέι άουτ».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Θέλω να ξεκινήσω πως καθώς κατεβαίναμε από την Θεσσαλονίκη, περάσαμε από το δυστύχημα των αμαξοστοιχιών και όλοι μας ήμασταν συγκλονισμένοι. Οι αγώνες είναι σε δεύτερη μοίρα. Εν συντομία να πω πως χρειαζόμασταν τους βαθμούς και σε ένα κακό παιχνίδι αντιδράσαμε και πήραμε τη νίκη. Έχουμε δύσκολους αγώνες μπροστά μας και θέλουμε να κατοχυρώσουμε την παρουσία μας στα πλέι οφ».