Ανατροπή θρίλερ του Άρη

Διαφήμιση του βόλεϊ είχαμε στη Μίκρα όπου ο Άρης αν και βρέθηκε πίσω με 1-2 σετ, πέτυχε νίκη ανατροπή με 3-2 κόντρα στον Πανναξιακό και πήρε την έκτη νίκη στην Α1 σε επτά ματς. Από την άλλη οι φιλοξενούμενες που έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, με τον βαθμό που απέσπασαν διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση.

Παράπονα Τοτσίδου για διαιτησία

Μετά το παιχνίδι, η αρχηγός του Πανναξιακού Σία Τοτσίδου στις δηλώσεις της στην ΕΡΤ, άφησε υποννούμενα για τη διαιτησία του αγώνα, σχολιάζοντας: «Δεν είχαμε σταθερότητα, κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι και δε λειτούργησε σχεδόν τίποτα καλά. Συνεχίζουμε όμως και θα δουλέψουμε πιο σκληρά για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Ο Άρης είναι μια πολύ αξιόλογη και δυνατή ομάδα και δεν χρειαζόταν τη βοήθεια κανενός».

Απο τον Άρη που στηρίχτηκε στο καλό μπλοκ του, αποκάλυψη η  κεντρική Λαμπρινή Πίτα με 9 πόντους που βοήθησε πολύ οι νικήτριες να πάρουν το τέταρτο σετ και καθοριστική στο ταιμπρέικ, η Καετάνο με 26, Καλανταρίδου με 15 και κατα διαστήματα η Γκάνο με 8π.

Απο τον Πανναξιακό που λύγισε στο ται μπρέικ και έπαιξε τρία παιχνίδια σε μια εβδομάδα, μορφή η Διώτη με 24 πόντους, Καρπουζά 20, η παθιασμένη Τοτσίδου με 16 και η Καναδέζα Περίν επίσης με 16.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Άρης στο πρώτο σετ. Με δύσκολο σέρβις, καλό μπλοκ και την Καιτάνο σε κέφια, πήρε γρήγορα και εύκολα μεγάλες διαφορές με 10-3, 17-9 , 19-9 με μπλοκ Καιτάνο-Τσομπανίδου και 22-13 από σέρβις άουτ της Περίν.

Σε εκείνο το σημείο οι «κίτρινες» χαλάρωσαν, ξεκίνησαν τα αβίαστα λάθη, ο Πανναξιακός βελτίωσε θεαματικά την υποδοχή του και με τις Περίν, Διώτη, Τοτσίδου και με σερί 8-2,πλησίασε στο 24-21 δημιουργώντας άγχος στις παίκτριες του Σολκίδη. Τελικά η Καιτάνο λύτρωσε τις γηπεδούχες και με δυνατό καρφί υπέγραψε το 25-21 και έδωσε προβάδισμα με 1-0.

Αντίστροφη εικόνα είχαμε στο δεύτερο σετ με τον Πανναξιακό να είναι εξαιρετικός και τον Άρη με προβλήματα στην υποδοχή και στο μπλοκ. Οι νησιώτισσες με παραγωγική επίθεση, δύσκολο σέρβις και ασταμάτητες τις Διώτη, Περίν, Καρπουζά πήραν προβάδισμα με 8-14 και 10-17 όταν η Τοτσίδου πήγε στο σέρβις.

Ο Άρης μείωσε με την Καιτάνο που δεν είχε φανεί μέχρι εκείνο το σημείο σε 14-18 αλλά μέχρι εκεί. Η Γκάνο κάρφωσε άουτ μετατρέποντας σε κρίσιμο σημείο το σκορ σε 15-21 και στη συνέχεια με Περίν και Διώτη τελείωσαν το σετ με 17-25 κάνοντας το 1-1 και φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Καταιγιστικός ήταν ο Πανναξιακός στο τρίτο σετ. Με πολύ καλή υποδοχή, αποτελεσματικό σέρβις, εξαιρετικό μπλοκ και σωστές επιλογές στην επίθεση εκτοξεύτηκε στον… Άρη με διαφορά 10 πόντων 8-18! Μετά το τεχνικό τάιμ άουτ όμως οι φιλοξενούμενες έχασαν το ρυθμό τους και ο Άρης από το καλό του μπλοκ πήρε εύκολους πόντους και με σερί 10-4 πλησίασε στο 18-22, ελπίζοντας σε ανατροπή.

Η Καιτάνο σε κρίσιμη επίθεση κάρφωσε άουτ κάνοντας το 18-23, η Πίτα του Άρη με άουτ σέρβις διαμόρφωσε το 18-24 και με διπλή μπαλιά της Καλανταρίδου ο Πανναξιακός «κλείδωσε» το σετ με 21-25 και 1-2.

Ένα τρομερό θρίλερ ήταν το τέταρτο σετ με συνεχείς ανατροπές και πολλές συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες μετά από διαδοχικές ισοπαλίες από χαμένα σέρβις, μπλοκ και καλές επιθέσεις βρέθηκαν 20-20, 22-22, 24-24. Εκεί ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα με την κορυφαία την Καναδέζα Περίν με 24-25 και ενώ ήθελε ένα πόντο για να πάρει το ματς, λύγισε από το άγχος και την αντεπίθεση του Άρη.

Καθοριστική η επίσης Καναδέζα Γκάνο, η οποία ερχόμενη από τον πάγκο ισοφάρισε σε 25-25, από κακή υποδοχή του Πανναξιακού, ο Άρης πήρε προβάδισμα με 26-25 και στην επόμενη επίθεση πάλι η Γκάνο με μπλοκ άουτ έγραψε το 27-25, διαμόρφωσε το 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Με καλύτερη ψυχολογία και με τη βοήθεια των φιλάθλων του που βρέθηκαν στο κλειστό της Μίκρας ο Άρης ξέφυγε με 9-5 με την Πίτα που ήταν η αποκάλυψη του αγώνα, 12-6 με Πεσόα, 13-6 με Καλανταρίδου, 13-9 μείωσε ο Πανναξιακός με καρφί της Τοτσίδου, 14-9 με την αρχηγό του ‘Αρη Τυφλιώρη και 15-9 και 3-2 σετ με διπλό μπλοκ του Άρη.

*Πριν την έναρξη του αγώνα ο τιμ μάνατζερ του Άρη Γιάννης Γιάννακης τίμησε την Σίσσυ Αποστολίδου του Πανναξιακού η οποία την περσινή σεζόν είχε βοηθήσει τις κίτρινες να εξασφαλίσουν την άνοδο τους στην μεγάλη κατηγορία.

Ιακωβίδου (λίμπερο Άρη):« Ήταν ένας πολύς δύσκολος αντίπαλος, μπήκαμε με ενθουσιασμό κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ και παρόλο που βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-1 καταφέραμε να γυρίσουμε και πάλι το παιχνίδι. Είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση, απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε και σίγουρα θα πάμε με καλή ψυχολογία στον εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ»

Σολκίδης (προπονητής ‘Αρη) : «’Ηταν μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα που βρίσκεται στην τετράδα. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την απόδοση τους και το παθος που είχαν για να φτάσουμε στη νίκη. Ειχαμε πει οποια ομάδα έρχεται εδω θα περνάει δύσκολα.»

Τα σετ: 25-21, 17-25, 21-25, 27-25,15-9

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καετάνο 26 (20/51 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 63% υπ. – 24% άριστες), Γκάνο 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (10/29 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 64% άριστες), Τσομπανίδου 3 (2/4 επ.), Ιακωβίδου -λ (62% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ (50% υπ. – 25% άριστες), Κούση 2 (2/6 επ.), Πίττα 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γουγούση 2 (2 άσοι).
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Διώτη 24 (20/39 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 26% άριστες), Καρπουζά 20 (16/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 16 (11/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Περίν 16 (14/23 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (42% υπ. – 21% άριστες) / Γκιαούρη-λ (57% υπ. – 14% άριστες), Νούσια, Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου.