Ανεπηρέαστος ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη

Με πρώτους σκόρερ τους Φρομ-Μιγιαήλοβιτς, ο Ολυμπιακός επέστρεψε ανεπηρεάστος από την 2οήμερη απραξία και κεφάτος, επικρατώντας 3-0 σετ του Μίλωνα φτάνοντας στους 31 βαθμούς σε 10 αγώνες.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν ανώτερη και στα τρία σετ και πατούσε γκάζει μετά τα μέσα για να φτάσει στο τελικό 3-0 σετ, παραμένοντας στην κορυφή.

Στο 1ο σετ η ομάδα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9 με τον Μιγιαήλοβιτς ενώ στη συνέχεια ο Φρομ με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς εκτόξευσαν τη διαφορά στο 20-15. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Τσαρκάτογλου σε 22-20 αλλά με δύο επιθέσεις του Έγκλεγκαλνς και μία του Φρομ έκλεισε το σετ 25-20.

Στο δεύτερο σετ, ο Μίλωνας με τον Χαντ ισοφάρισε 13-13 όμως ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-14. Το σερί προήλθε από το σερβίς του Στιβαχτή και κατά ρυπάς επιθέσεις από Φρομ, Εγκλεσκαλνς αλλά και Ανδρεάδη. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Φρομ.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Μίλωνας κρατήθηκε μέχρι το 12-12 χάρις τους Χαντ, Χανδρινό αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με το σερβίς του Ανδρεάδη έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 18-14. Το σετ έκλεισε 25-18 με δύο λάθη των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-6, 14-16, 15-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 18-25) σε 79′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 39% άριστες), Χανδρινός Σπ. 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Μάζιαρζ 6 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Χαντ 17 (14/31 επ., 3 άσσοι), Δορδοκίδης 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανελλόπουλος / Δαρίδης (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Δρογκάρης, Χανδρινός Α., Τσαρκάτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (17/22 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 50% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (11/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. – 47% άριστες), Ανδρεάδης 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Έγκλεσκανς 11 (6/20 επ., 5 άσσοι), Όκολιτς 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. – 38% άριστες), Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).