Άνετη επικράτηση για τον ΑΟ Θήρας

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Η αναμέτρηση δεν αντέχει κριτικής με τις δυο ομάδες να έχουν διαφορά δυναμικότητας. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε από την αρχή τον απόλυτο έλεγχο, χτίζοντας διαφορές ασφαλείας από τον αντίπαλο που δεν μπόρεσε να κοντράρει.

Πολύ γρήγορα οι γηπεδούχες έκαναν με 25-12 το 1-0 στα σετ ενώ κυριάρχησαν από την αρχή και του δευτέρου σετ (12-6), το οποίο επίσης κατέκτησαν με 25-14.

Στο τρίτο σετ, όπως ήταν λογικό έπεσε ο ρυθμός και ο Ηρακλή Κηφισιάς βρήκε τον τρόπο να βρίσκεται πιο κοντά στο σκορ. Στο 18-18 οι ομάδες ήταν “χέρι-χέρι” αλλά με ευκολία και ψυχραιμία ο ΑΟΘ πάτησε γκάζι για το 25-20 και το “καθαρό” τρίποντο.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Ήταν μια εύκολη νίκη και τα κορίτσια έδειξαν συγκέντρωση σε όλο το ματς. Κάθε αγώνα γινόμαστε καλύτερη ομάδα και αυτό κρατάω περισσότερο».

Σπύρος Χουντουμάδης (ΓΣΚ Ηρακλής): «Εμείς παίξαμε σήμερα με μία πολύ καλή ομάδα. Υπήρχε μία απογοήτευση γιατί στα 2 πρώτα σετ δεν αντιδράσαμε. Δεν πρέπει την απογοήτευση ενός παιχνιδιού να την μεταφέρουμε σε ένα άλλο που πρέπει να κυνηγήσουμε βαθμούς. Πρέπει να μηδενίζουμε το κοντέρ και να ξεκινάμε από την αρχή».

Τα σετ: 25-12, 25-14, 25-20

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Πότοκαρ 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Μέρκοβα 14 (11/16 επ., 3 άσσοι), Τσοχατζή 4 (2/2 επ., 2 άσσοι), Μεταξά 11 ( 6/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καλανταρίδου 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (3/3 επ.) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ.), Ξανθοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 6 (6/8 επ.), Τσομπανίδου 1 (άσσος).

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου (6/15 επ., 1 μπλοκ), Ντεϊνέγκα 14 (14/23 επ.), Αδάμ 3 (3/4 επ.), Παπαδοπούλου 1 (1/1 επ.), Περγαντή 1 (άσσος), Γεωργαντά 1 (1/1 επ.) / Κόττα (λ), Ρόγκα (λ, 45% υπ.), Κοντούδη, Καταπόδη,  Κουδουνά, Μερκουριάδη 3 (2/2 επ., 1 άσσος).