Άνετο τρίποντο για το Αιγάλεω

Καλύτερο το Αιγάλεω χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση επικράτησε με 3-0 της Αναγέννησης Σάμου στο τελευταίο ματς του2016 με το οποίο έκλεισε 11η αγωνιστική του Α2 υποομίλου της Α2 γυναικών και βρήκε τις νικήτριες στην έκτη θέση, μια αγωνιστική πριν τη λήξη του Α΄ γύρου που θα γίνει στις 21/1.

Το παιχνίδι κρίθηκε  απο το  καλό σέρβις και αποτελεσματικό μπλοκ των γηπεδούχων, απέναντι στη αξιόμαχη και φιλότιμη ομάδα της Σάμου που πάλεψε τα δύο από τα τρία σετ.

Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω ξεκίνησε με τέσσερις άσους της πασαδόρου Κατερίνας Βλάχου με 6-0. Στη συνέχεια η Αναγέννηση Σάμου  μπήκε στο παιχνίδι, μείωσε το σκορ σε 14-12 αλλά μέχρι εκεί. Το Σίτι με την φορμαρισμένη Χαριτωνίδη, την αρχηγό Ιωάννου και άσο της Βλάχου έκανε σερί 8-4 και  ξέφυγε με  22-16, οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο 23-19 αλλά οι «μπλέ» από λάθος των παικτριών της Σάμου πήραν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο μέχρι το 12-10. Στη συνέχεια το Αιγάλεω ξέφυγε με +8 (18-10) αλλά η Σάμος κατάφερε να μειώσει σε 20-17. Και πάλι οι γηπεδούχες βρήκαν τις λύσεις με τις Σολωμού, Καρακατσάνη και πήραν το σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ ‘ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς το Αιγάλεω με πίεση στο σέρβις, καλό μπλοκ και διαδοχικούς πόντους από τις Μανώλικα, Πόπη Αναστασιάδη, Χαριτωνίδη προηγήθηκε 21-12. Στη συνέχεια πήγε στο σέρβις η αναπληρωματική πασαδόρο Κικιρίκου που έφερε το σετ στο 24-12 και η νεαρή Κράνη διαμόρφωσε το 25-12 και το ματς με 3-0.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 25-12

Αιγάλεω(Αντωνιάδη) : Ιωάννου, Βλάχου, Καραμούντζου, Σολωμού, Μανώλικα, Κανελλοπούλου(λ) Καρακατσάνη, Χαριτωνίδη, Παλιοθόδωρου, Δίκη, Κωνσταντίνα Αναστασιάδη(λ), Πόπη Αναστασιάδη, Κράνη.