Ανώτερος ο Ολυμπιακός της Μαρίτσα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη 3-1 τις υποχρεώσεις του, στον πρώτο αγώνα για το “1ο διεθνές τουρνουά βόλεϊ Μαρία Μπεμπέτσου-Τζαννίνη” που διεξάγεται στην Νάξο.

Οι “ερυθρόλευκες” έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και κατάφεραν να κερδίσουν την Βουλγάρικη Μάριτσα στην οποία αγωνίζεται η επί αρκετά χρόνια, πρώην ακραία του Ολυμπιακού, Ράντι Τένεβα.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος και δεν άφησε την Μάριτσα να τον πλησιάσει στο σκορ διατηρώντας σε όλη την διάρκεια των σετ προβάδισμα πάνω απο δυο πόντους.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι Βουλγάρες και να κερδίσουν το σετ. Στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός «ξύπνησε», ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο του για να τον απειλήσει.

Σε ολόκληρο τον αγώνα έπαιξε και η Μαλασάι που φαίνεται να ενσωματώνεται άμεσα με την υπόλοιπη ομάδα και έδειξε δείγματα του ταλέντου της.

Στις διακριθείσες είναι και η Σέρβα Λαζάρεβιτς που μέχρι το τρίτο σετ εντυπωσίαζε με τα ποσοστά της στην υποδοχή ενώ το δίδυμο των κεντρικών Κατερίνας Γιώτα και Τζίνας Λαμπρούση ηταν σταθερότατες. Η διαγώνια Τσβετάνοβα ήταν πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 16 πόντους.

Τα σετ : 3-1 (25-17, 25-17, 20-25, 25-9)

Διακύμανση
1ο Σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-17
2ο Σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-17
3ο Σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 20-25
4ο Σετ: 8-4, 16-6, 21-8, 25-9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Τσβετάνοβα 16 (14/30 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 11 (1 άσσος, 8/12 επ., 2 μπλοκ), Μαλασάι 11 (11/26 επ.), Γιώτα 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 8 (1 άσσος, 70% υπ. με 50% άριστες, 6/23 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (1 άσσος, 3/4 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 1 (1/2 επ.), Κοκκινάκη (λ) (61% υπ. με 43% άριστες), Κονόμι, Τέζα, Εμμανουηλίδου, Ζαμπάτη.

ΜΑΡΙΤΣΑ (Πέτκοφ): Σάμπκοβα 18 (1 άσσος, 58% υπ. με 37% άριστες, 14/33 επ., 3 μπλοκ), Τένεβα 8 (57% υπ. με 35% άριστες, 8/17 επ.), Γκριγκόροβα 5 (1 άσσος, 3/8 επ., 1 μπλοκ), Ραντίτσεβα 5 (5/27 επ.), Ντάντσεβα 4 (1 άσσος, 2/4 επ., 1 μπλοκ), Ντίμοβα 2 (2/7 επ.), Μπογκματσερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μόνοβα (λ)(71% υπ. με 53% άριστες), Ράτσκοσβκα, Τοντόροβα, Νικόλοβα, Αντρέεβα, Σαχπάζοβα.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...