Άντεξε ο Εθνικός, «έκoψε» βαθμό η Κύζικος!

Με το βλέμμα στην 4άδα, έστω και δύσκολα, ο Εθνικός συνέχισε στην Αλεξανδρούπολη το νικηφόρο του σερί κερδίζοντας 3-2 (25-17, 21-25, 25-19, 19-25, 15-10) σετ την σκληροτράχηλη Κύζικο Ν. Περάμου, που παρά την απουσία του Μασιέλ και τον τραυματισμό του Σόουζα, επιστρέφει στην έδρα της με έναν υπερπολύτιμο πόντο στο κυνήγι της παραμονής.

Στο ακριτικό “Μ. Παρασκευόπουλος” έγινε αμφίρροπη μάχη, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι, αν και προηγήθηκαν δύο φορές στο ματς δεν κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση της ομάδας του Νίκου Νεόφυτου.

Για δεύτερο σερί αγώνα με διαγώνιο τον Γκούλακ, η Κύζικος ν. Περάμου καταθέτοντας ψυχή,  “απάντησαν” στο προβάδισμα του Εθνικού στέλνοντας το ματς σε τάι μπρέικ.

Εκεί απόντος του Βραζιλιάνου Ντε Σόουζα που τραυμ,ατίστηκε στο προηγούμενο σετ,  με τον αντικαταστάτη Μπεκιάρη  ξέφυγαν στο 5ο σετ  με 5-2, όμως ο Εθνικός με δύο επιμέρους ξεσπάσματα τριών πόντων ξέφυγε με 12-7 και πανηγύρισε έτσι την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη.

Με το δίποντο που πήραν οι ακρίτες αυτή ανέβηκαν στους 32 βαθμούς, ενώ η νεοφώτιστη ομάδα με τον χρυσό βαθμό που απέσπασε απομακρύνθηκε 4 βαθμούς από την ουραγό Ορεστιάδα, που βάση αυτής της διαφοράς υποβιβάζεται πλέον χωρίς πλέι άουτ.

Σ. Μουστακίδης (προπονητής Εθνικού Αλ.): «Ήταν από τις κακές εμφανίσεις ιδιαίτερα μέσα στην έδρα μας. Ευθύνη έχω και εγώ που η ομάδα δεν παρουσιάστηκε φρέσκια στον αγώνα. Υπήρχαν στιγμές που υποτιμήσαμε τον αντίπαλο και το πληρώσαμε. Χάσαμε πολλά σερβίς και δεν οργανώσαμε το παιχνίδι μας σωστά. Παρόλα αυτά κρατάμε τη νίκη και τους δύο βαθμούς. Ακολουθεί μία δύσκολη εβδομάδα και αυτό που θέλω από τους αθλητές μου είναι να μην κοιτούν την βαθμολογία αλλά το πως θα παίζουμε καλά».

Ν. Νεόφυτος (προπονητής Κυζίκου Ν. Περάμου): «Ο αγώνας μας αφήνει γλυκόπικρη γεύση διότι μετά την ισοφάριση σε 2-2 σετ πιστέψαμε πως θα ήμασταν εμείς οι νικητές. Παίζαμε με έναν φορμαρισμένο αντίπαλο και μπλοκάραμε τα ατού του. Κρατάμε την καλή εμφάνιση και τον βαθμό που μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμος. Παρά την απουσία του Ματσιέλ και τον τραυματισμό του Σόουζα στο 4ο σετ είχαμε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουμε και το κρατάμε ενόψει των πλέι άουτ».

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (14/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 63% υπ – 44% άριστες), Βανέγκας 19 (14/40 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 65% υπ – 44% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 53% υπ – 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος).

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/8 επ, 4 μπλοκ), Γκούλακ 16 (14/30 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Ντε Σόουζα 6 (4/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ – 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 21 (19/31 επ, 2 άσσοι, 61% υπ – 25% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 54% υπ – 54% άριστες), Μπεκιάρης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ).