CHAMPIONS LEAGUE

«Αντίο» με ήττα για τον ΠΑΟΚ (φωτ.)

Με ήττα αποχαιρέτισε το Τσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟΚ καθώς έχασε με 3-1 (όπως και στο παρθενικό του ματς στην διοργάνωση) από την Τουρ στο PAOK Sports Arena.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας μαζί με την ιταλική Τρεντίνο του Δημήτρη Τζούριτς είναι οι δυο ομάδες του γ’ ομίλου που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό μέρος, η Τουρ πίεσε τον ΠΑΟΚ από το σερβίς τους ενώ είχε εξαιρετική ανάπτυξη χάρη στα καλά ποσοστά υποδοχής 79% που της έδιναν το πλεονέκτημα των επιθετικών επιλογών. Έτσι το 18-25 διαμορφώθηκε φυσιολογικά.

Με αρκετές αλλαγές και άλλη εικόνα… στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ είχε στη σύνθεσή τους Τερζή αντί Κουρνέτα, Εφραιμίδη αντί Χιμένες) ενώ μέχρι και το 17-17 ήταν μέσα στο σετ. Ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 20-23 για να τελειώσει το σετ 21-25.

Στο τρίτο σετ, η γαλλική ομάδα μπήκε καλύτερα (8-13) αλλά ο Σεπέδα μείωσε σε 11-13. Ο Εφραιμίδης μείωσε κι άλλο 13-14 και 14-15 ενώ με άσο του Γκεοργκίεφ και άουτ επίθεση του Γκαρντιέν έγινε το 18-17. Ο Χιμένες έκανε το 19-18 και το 21-20. Γκεοργκίεφ ισοφάρισε σε 22-22, αλλά ο Σμιθ απάντησε για το 23-23. Ο Σεπέδα έκανε το 24-23 και με άουτ επίθεση του Σμιθ έγινε το 25-23.

Στο τέταρτο σετ, η Τουρ μετά τα μέσα του σετ ξέφυγε (13-21) και ο Γκαστάρντ  έγραψε το 16-25 για το τελικό 1-3.

Απολογισμός για την παρθενική συμμετοχή του ΠΑΟΚ στην κορυφαία διασυλλογική ήταν μία νίκη και πέντε ήττες σε σύνολο έξι αγώνων.

Στην ποιότητα και στην εμπειρία της Τουρ απέδωσε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης την ήττα από την Τουρ για την τελευταία αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς για εμάς. Η Τουρ έδειξε ότι διαθέτει την ποιότητα και την εμπειρία από τέτοιες διοργανώσεις. Κατά διαστήματα βγάλαμε και εμείς κάποια ποιότητα. Για τον ΠΑΟΚ η συμμετοχή του στο Τσάμπιονς Λιγκ μόνο κέρδος είχε. Και αγωνιστικά και οργανωτικά κερδίσαμε πολλά και ελπίζουμε να μας δοθεί η δυνατότητα  να συμμετάσχουμε και στο μέλλον».

Στην αντίπερα όχθη ο προπονητής της Τουρ Βιτάλ Χέινεν είπε: ¨Σε αυτό το ματς χρησιμοποιήσαμε πολλούς παίκτες και δώσαμε την ευκαιρία στους αναπληρωματικούς μας να πάρουν χρόνο συμμετοχής και να κάνουν ένα καλό παιχνίδι. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε και κλείσαμε με νίκη τις υποχρεώσεις μας. Η επιτυχία είναι να φθάσουμε στο φάιναλ φορ του Τσάμπιονς Λιγκ»

Τα σετ: 18-25, 21-25, 25-23, 16-25

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Χιμένεζ 12 (9/27 επ., 3 μπλοκ,. 29% υπ. – 14% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/4 επ.), Κουρνέτας, Σεπέδα 18 (16/40 επ., 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 13 (9/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 4 (4/11 επ., 14% υπ – 07% άριστες), Γκαράς -λ (94% υπ. – 59% άριστες) / Τερζής, Ντίνας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Καρασαββίδης (57% υπ. – 43% άριστες), Εφραιμίδης 3 (3/15 επ., 29% υπ. – 14% άριστες), Σαμπάνης.
Τουρ (Χέινεν) Κονέσνι 7 (4/10 επ., 3 άσοι), Μπάρτος 17 (15/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Γουάιτ 13 (12/20 επ., 1 άσο, 54% υπ. – 39% άριστες), Ζομέλ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Γκαρντιέν 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Σμιθ 11 (8/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ενό -λ (56% υπ. – 44% άριστες) / Ογκάς -λ, Στρούγκαρ 1 (1 μπλοκ), Ζούνιντμπεργκ, Καστάρντ 10 (9/20 επ., 1 άσο).