Απέδρασε με τρίποντο

Ένα πολύτιμο τρίποντο στον Πειραιά πανηγύρισε κατά την 8η αγωνιστική η Ηλιούπολη καθώς επικράτησε με 3-1 του μαχητικού Πορφύρα ο οποίος είχε την ατυχία να χάσει την Χρήστου με τραυματισμό από την αρχή του 4ου σετ.

Δυνατές μάχες και πλούσιο θέαμα σε όσους τυχερούς βρέθηκαν στο “Π. Σαλπέας” πρόσφερε η αναμέτρηση του Πορφύρα κόντρα στην Ηλιούπολη.

Η Ηλιούπολη μπορεί να ήταν το φαβορί κόντρα στις «νεοφώτιστες» του Πειραιά, ωστόσο μετά το 0-1 ο Πορφύρας φρόντισε να βρει τα πατήματά του και με τις Χρήστου, Θεοχάρη να βάλει δύσκολα στην ομάδα των Νοτίων προαστίων.

Μάλιστα με εντυπωσιακές άμυνες και κόντρα επιθέσεις ισοφάρισε σε 1-1 ενώ διεκδίκησε μέχρι τέλους το τρίτο σετ του αγώνα όπου οι φιλοξενούμενες έκαναν το 1-2.

Από την άλλη πλευρά η Ηλιούπολη όταν μείωσε τα λάθη της και ανέβασε τα ποσοστά της στην επίθεση κατάφερε να πάρει τη νίκη έχοντας κορυφαίες τις Βέλλιου, Γιοβάννη και την Μαρκοπούλου με καθοριστικούς πόντους.

Στο κλειστό του Πειραιά η Ηλιούπολη φρόντισε να ξεκινήσει καλύτερα και με όπλο της την εμπειρία αλλά και τις αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκε με 2-7 και λίγο αργότερα με 8-16.

Ωστόσο ο Πορφύρας με την Χρήστου κατάφερε με μαζέψει την διαφορά σε 14-16 με άσο της έμπειρης ακραίας. Η Βέλλιου έδωσε το +3 για την Ηλιούπολη κάνοντας το 15-1 8 όμως οι γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο με μπλοκ στην Γιοβάννη κάνοντας το 17-18.

Ο Πορφύρας φρόντισε να παραμείνει κοντά στην Ηλιούπολη μέχρι το 19-20 με την Χρήστου, ωστόσο η ομάδα των Νοτίων προαστίων έκανε το 19-23 και στο τέλος με την Βέλλιου έκανε το 21-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Ηλιούπολη ξεκίνησε καλύτερα και έκανε το 0-3, ωστόσο ο Πορφύρας φρόντισε να ισοφαρίσει σε 5-5 και να κάνει ντέρμπι το σετ πηγαίνοντας πόντο-πόντο μέχρι το 12-12.

Στη συνέχεια με καλό σερβίς και άγνοια κινδύνου οι γηπεδούχες φρόντισαν να πάρουν το προβάδισμα φθάνοντας στο 16-15 και με ένα ξέσπασμα έκαναν το 20-16.

Η Ηλιούπολη προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά μειώνοντας με την Γκλιγκόροβιτς σε 20-18 και σε 21-19 με την Βέλλιου όμως ο Πορφύρας με επιθέσεις της Χρήστο με το 25-19 ισοφάρισε σε 1-1 γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους που γέμισαν ασφυκτικά το μικρό αλλά «ζεστό» κλειστό «Π. Σαλπέας».

Στο τρίτο σετ του αγώνα οι αθλήτριες της Δήμητρας Λυκογιάννη φρόντισαν να διωρθώσουν την υποδοχή τους και με αποτελεσματικότερες κόντρα επιθέσεις ΝΑ κάνουν το 5-8 και το 7-10 για να πάνε με το +4 (12-16) στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Με την Χρήστο ο Πορφύρας μείωσε σε 14-17 τις φιλοξενούμενες, ενώ το μπλοκ της Παπαγεωργίου έφερε το 15-17.

Ωστόσο ένα λάθος από τον Πορφύρα και ένα μπλοκ της Βούκοβιτς έφεραν εκ νέου την διαφορά στο +4 για την Ηλιούπολη (15-19) και πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ.

Η Γκλιγκόροβιτς έκανε το 16-20, όμως η Γκούρα με μπλοκ στην Βέλλιου κατέβασε την διαφορά στο 18-21.

Η άστοχη επίθεση των γηπεδούχων αλλά και η Μαρκοπούλου έφεραν το 20-24, η παράβαση της Βέλλιου στον φιλέ το 21-24 για να τελειώσει το σετ με εξαιρετικό μπλοκ της Μαρκοπούλου στην Χρήστου όπου με το 21-25 η Ηλιούπολη έκανε το 1-2.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Ηλιούπολης στο τέταρτο σετ καθώς με το 0-4 έδειξε πως δεν είχε διάθεση να δώσει νέα δώρα στην αντίπαλη ομάδα της…

Ο Πορφύρας στο 3-7 είδε την Χρήστου να τραυματίζεται και να αποχωρεί από τον αγώνα αφού στραβοπάτησε το αριστερό της πόδι.

Η αντικατάστασή της όμως έδειξε να λειτουργεί ως αντανακλαστικό καθώς ο Πορφύρας μείωσε σε 6-8.

Η Ηλιούπολη όμως με την Βέλλιου έκανε το 6-10 και λίγο αργότερα με τον άσο της Γιοβάννη το 7-13 βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Για μια ακόμη φορά όμως ο Πορφύρας δείχνοντας την μαχητικότητα και το πάθος που τον διακρίνει μείωσε σε 11-14 με την Καράκου.

Η Βούκοβιτς όμως με δύο συνεχόμενους πόντους της έκανε το 11-16, όμως η διαφορά έπεσε στο 16-18 με τις γηπεδούχες να παλεύουν μέχρι τέλους.

Η Ηλιούπολη όμως κατάφερε να κάνει το 16-20 και το 17-22 εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων και στο τέλος με μπλοκ της Μαρκοπούλου να κάνει το 18-25 και το 1-3 που της χάρισε το τρίποντο.

Το… «ταμείο»

Βασίλης Πανδής: «Ο αγώνας κρίθηκε στην διαφορά αποτελεσματικότητας στην επίθεση αλλά και σε κάποιες λεπτομέρειες με την Ηλιούπολη να είναι πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία. Εμείς ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί, αλλά κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία ενώ σίγουρα μας κόστισε και η απώλεια της Χρήστου».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι απέναντι σε μια μαχητική ομάδα και είναι σημαντικό ότι πήραμε το τρίποντο. Αν και κάναμε αρκετά λάθη λόγω άγχους, τουλάχιστον μπορέσαμε και πετύχαμε τον στόχο μας και πήραμε τρεις σημαντικούς βαθμούς»

Τα σετ: 21-25, 25-19, 21-25, 18-25

Πορφύρας (Πανδής) Γκούρα 9 (5/18 επ., 4 μπλοκ), Ράπτη 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Χρήστου 19 (14/50 επ., 5 άσοι, 55% υπ. – 41% άριστες), Καράκου 1 (1/12 επ.), Θεοχάρη 12 (9/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/4 επ., 1 άσο), Σκυθιώτη -λ (47% υπ. – 36% άριστες) / Χαλβατζή, Μπούρμπη, Παπαγεωργίου 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 18% άριστες), Σιδεράτου 5 (4/15 επ., 1 άσο).
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 6 (6/11 επ.), Μαρκοπούλου 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (8/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Βέλλιου 16 (12/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 26% υπ. – 20% άριστες), Μαλουσάρη 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 20 (17/32 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Αργυροπούλου -λ (43% υπ. – 29% άριστες) / Ευθυμιοπούλου, Μπανίκα.