PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Απέδρασε με τρίποντο ο ΖΑΟΝ

Με κορυφαίες τις Φακοπουλίδου και την «πρώην» «κυανόλευκη» Αρβανιτοπούλου ο ΖΑΟΝ επικράτησε 3-1 του Αιγάλεω στο «Στ. Βενέτης» και απέδρασε με το τρίποντο από τα Δυτικά προάστια κατά την 4η αγωνιστική της Preleague.

Με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση και το καλό σερβίς ο ΖΑΟΝ πανηγύρισε την 2η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του στην Preleague και με το 3-1 επί του Αιγάλεω έπιασε στην 5άδα το City.

Η ομάδα των Βορείων προαστίων τόσο στο πρώτο σετ όσο και στο τέταρτο έδειξε χαρακτήρα απέναντι στο Αιγάλεω που προδόθηκε από τα λάθη της υποδοχής του, αλλά και τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση.

Ένα City που προηγήθηκε με 24-21 στο πρώτο σετ όμως είδε τις «ροσονέρι» να φθάνουν στην ανατροπή και με το 26-24 να προηγούνται με 1-0.

Ένα σετ που έδωσε ψυχολογία στον ΖΑΟΝ που με καλές επιθέσεις φρόντισε να φθάσει στο 25-22 και το 2-0.

Το Αιγάλεω βελτιώνοντας τα ποσοστά του σε υποδοχή και επίθεση και με μπροστάρισες τις Κουλοπούλου-Μελετιάδη με το 25-17 μείωσε σε 2-1.

Οι «κυανόλευκες» προσπάθησαν για την αντεπίθεσή τους και στο τέταρτο σετ ήταν μπροστά με 15-10. Εκεί όμως το σερβίς του ΖΑΟΝ δημιούργησε «ρήγματα» στην «κυανόλευκη» υποδοχή δίνοντας την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να τρέξουν ένα σερί 13-1 κάνοντας το 23-16 και στο τέλος με το 25-22 να φθάσουν στο 3-1 και την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδου): Βλάχου 7 (3/13 επ., 4 άσσοι), Κουλοπούλου Κ. 16 (11/32 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ.), Μανώλικα 11 (11/21 επ.), Μελετιάδη 12 (9/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρακατσάνη 9 (4/17 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τζαλαλή 2 (1/12 επ., 1 άσσος) / Λύρα (λ, 68% υπ.), Κοκμοτού 1 (1/2 επ.), Κοντούδη 1 (άσσος), Κράνη, Κτιστάκη 4 (4/15 επ., 72% υπ.), Παπαδάκη.

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Αναγνώστου 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Αρβανιτοπούλου 15 (10/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζήση 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 28% υπ.), Καπέλου 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Ποδαρά 7 (7/33 επ.), Φακοπουλίδου 24 (17/28 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 71% υπ.) / Αργυροπούλου (λ, 57% υπ.), Γεωργιλά 5 (5/12 επ., 53% υπ.), Ξαγοραράκη 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ρέλλου 1 (1/5 επ.).

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...