A2

Eντυπωσιακές νίκες για Μεσσηνιακό, Ασκληπιό, Κόρινθο

Διαφήμιση του βόλεϊ είχαμε σε Καλαμάτα και Τρίκαλα. Στη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα η ομάδα της εμβληματικής προπονήτριας-παίκτριας, Γωγώ Σουρή, έκανε επική ανατροπή όταν ισοφάρισε σε 2-2 από 0-2 τον πρωτοπόρο Πανιώνιο ενώ στο ταϊ μπρεικ αν και ήταν πίσω 14-11 το κέρδισε με 18-16!

Μεγάλη ανατροπή είχαμε και στην Κόρινθο όπου η τοπική ομάδα αν και έχανε 2-0 από τον Παλληνιακό, επικράτησε με 3-2 και διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη Πετρούπολη που έχει δικαίωμα εισόδου στα πλέι οφ ανόδου.

Στον 2ο υποόμιλο ο παθιασμένος Ασκληπιός Τρικάλων που μαθηματικά κυνηγάει την είσοδο του στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας και στα πλέι όφ ανόδου, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, επικράτησε των πρωτοπόρων Μακεδόνων Αξιού με 3-2, οι οποίοι γνώρισαν τη δεύτερη σερί τους ήττα και δείχνουν να περνούν ένα εντυπωσιακό ντεφορμάρισμα σε σχέση με την φρενήρη πορεία τους στον πρώτο γύρο.

Να σημειωθεί οτι η ομάδα της Σοφίας Παναγιάρη που ήθελε πιο πολύ τη νίκη,προηγήθηκε 2-0 σετ, οι Μακεδόνες με πολλές παίκτριες που ήρθαν απο τον παγκο, ισοφάρισαν σε 2-2 και στο πέμπτο σετ αν και βρέθηκαν μπροστά 2-8 και 10-13, έχασαν απο τις ψυχωμένες γηπεδούχες με 15-13 οι οποίες εκαναν ενα εκπληκτικό σερί με 5-0!

Στον 1ο υποόμιλο του Β ομίλου ο Ναύαρχος Βότσης της Μαρίας Δεληγιάννη, πέρασε από την έδρα της Νίκης Αλεξανδρούπολης με 3-1 και μπήκε στην τρίτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου.

Α όμιλος – 2ος υποόμιλος – Εξ αναβολής – 14η αγωνιστική

Korinthos A2 agkalies 777Korinthos a2 exedra 987

ΑΣΠ Κόρινθος – ΑΟ Παλλήνη 3-2 (21-25, 23-25, 26-24, 25-18, 15-10)

Κόρινθος (Ανδρεόπουλος): Παναγοπούλου, Κωστάμη, Μπόκα, Θώδη, Δορμπαράκη, Καραχοντζίτη, Βατουσιάδη (λ) / Κωνσταντακάκου, Μπαλδώκα, Αλαντζάκη

Παλλήνη (Τουρνάκης): Γιαννέλου, Πολίτη, Στάθη, Σκλάβαινα, Καραμπάγια, Στεργάκου, Κούρτι (λ) / Μπάγια (λ), Λάιου, Οικονόμου, Κιούρκου

ΑΟ Ακρίτας – ΑΣ Ιωνικός 3-1 (25-16, 14-25, 25-20, 25-16)

Ακρίτας (Μιτσκίδης): Ιωσηφίδη, Χάσκου, Σακελλαρίου, Καραχάλιου, Μαντούδη, Νικολακοπούλου, Παυλέα (λ) / Βεδούση

Ιωνικός (Θανέλλας): Βλάχου, Κελεσίδη, Μπίλλια, Γκότση, Κασδοβασίλη, Βάγια, Γεωργίου (λ) / Καρούζου (λ), Βελούδη, Γάτου

ΓΣ Μεσσηνιακός – ΓΣ Πανιώνιος 3-2 (13-25, 16-25, 25-17, 25-22, 18-16)

Μεσσηνιακός(Σουρή Γωγώ): Σουρή, Σκλήρη, Φωτεινάκη, Κωνσταντοπούλου, Χειλαδάκη, Ζερίτη, Σαμπάτη (λ), Μπεσή, Τζούλου, Βέλμαχου, Κουτσουροπούλου, Μπαξιβανάκη, Μπούνα, Αντωνοπούλου.

Πανιώνιος: (Κωστακόπουλος Ν):Σαντέ, Παγώνη, Ευθυμίου, Οικονομάκη, Τσουμήτα,Φακή,Τσιώνη, Παπαδάκη, Πανταζή,Μαγγίνα, Μπακοδήμου, Μερκούρη, Φλιάκου, Κούρδογλου.

Β΄όμιλος – 1ος υπό όμιλος – Εξ αναβολής – 15η αγωνιστική

ΓΣΓ Νίκη – Ν. Βότσης 1-3 (11-25, 25-23, 16-25, 23-25)

ΓΣΓ Νίκη (Δήμητσας): Χαρισιάδου, Βενέτη, Καράμπαλη, Καρακύκλα, Αργύρη, Καλογεροπούλου, Λυμπεροπούλου (λ) / Σιδερίδου (λ), Κωνσταντινίδου, Πρόκτερ, Νικολάου, Λαμπρίδου
Βότσης (Δεληγιάννη): Σωτηρίου, Χατζηεφραίμογλου, Θεότη, Τσακαράκη, Λυκούδη, Σφυρίου, Παπαδοπούλου (λ) / Σαρλή, Φραγκουλίδου, Γκρεμηλογιάννη

Asklipios gynaikes xamogela 222Makedones trikala anthodesmi -23456

Β΄όμιλος – 2ος υπό όμιλος – Εξ αναβολής – 15η αγωνιστική

ΑΣ Ασκληπιός – ΑΣ Μακεδόνες 3-2 (25-14, 26-24, 19-25, 16-25, 15-13)

Στο πρώτο σετ ο Ασκληπιός κατάφερε μετά το αρχικό 0-3 να αιφνιδιάσει τους Μακεδόνες ξεφεύγοντας με 7-4 και 15-9 και στο τέλος επικράτησε με 25-14. Ακόμα πιο πιεστικός στο σέρβις, μπήκε στοδευτερο σετ ο Ασκληπιός κατάφερε να προηγηθεί 12-2 και 17-11.  Οι Μακεδόνες ισοφάρισαν σε 24-24 αλλα ο Ασκληπιός επικράτησε 26-24 και πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η εικόνα άλλαξε, με τους Μακεδόνες να μπαίνουν απ΄την αρχή μπροστά στο σκορ 3-6 και 7-13, να ξεφεύγουν με 14-22 και 19-25 να μειώνουν σε 1-2. Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τους Μακεδόνες να ανοίγουν απ΄την αρχή την διαφορά 5-9 και 9-14 παίρνοντας το σετ με 16-25 οδηγώντας το παιχνίδι στο 5ο σετ.

Στο 5ο σετ έγινε η ανατροπή της ανατροπής. Οι Μακεδόνες εκμεταλλευόμενοι τα αρχικά λάθη του Ασκληπιού πήραν κεφάλι στο σκορ 2-8. Παρά το άνοιγμα του σκορ ο Ασκληπιός καταφέρνει να ξαναμπεί στο παιχνίδι, να πλησιασει στο 10-13 και με σερί 5-0 να πάρει το σετ 15-13.

Κορυφαίες απο τις νικήτριες οι Γεωργοπούλου που εκανε πραματα και θάματα απο το σέρβις με 13 πόντους και 7 άσους(!) η εξαιρετική Ντιρογιάννη με 14, η σπουδαία Προβίδα με 12πόντους και 4 μπλοκ, η πολύτιμη Τόλλιου με 10π η οποία εδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση. Απο τους Μακεδόνες Τζαγκαράκη, Σπανού, Καλτσόνη και η Δραγουμάνου που τα εδωσε όλα με σοβαρό πρόβλημα στον αγκώνα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η συμμετοχή της Κορίνας Γιαννούλη (παλιά παίκτρια του Ασκληπιού) η οποία αγωνίζεται από πέρυσι στους Μακεδόνες, μια και σπουδάζει στη Θα/νίκη, και βρέθηκε για πρώτη φορά στα Τρίκαλα απέναντι στον Ασκληπιό.

Ασκληπιός (Παναγιάρη) Σ. Λιούλιου Μ. Κοτσίρα Δ./λ (63% καλές υπ.) Γεωργοπούλου Α 13π.(6/7επ. 7άσσους). Μακράκη Γ. Γιάννη Β. 9π.(9/18επ.) Τόλλιου Ε. 10π.(8/17επ. 2μπλοκ) Χατζηχριστοδούλου Α. 7π.(7/20επ.) Γεωργίου Μ. Βουλγαράκη Κ. 2π.(2/15επ.) Προβίδα Κ. 12π.(6/17επ. 2άσσους 4μπλοκ) Παπαθεοδώρου Ε. Γατσά Ε. Ντιρογιάννη Α. 14π.(13/29επ. 1άσσος) Χύτα Μ.

Μακεδόνες Αξιού (Σκουλικάρης Μ.) Τσαγκαράκη Γ. Καραφουλίδου Α. Πολυνοπούλου Ι. Ζίγκα Μ., Σπανού Ε. ΧαραβελούληΜ. Μυρίδου(λ) Μ. Γκόλια Η. Γιαννούλη Κ. Δραγουμάνου Ε. Παπδοπούλου Μ. Γκόλτσιου Γ. Καλτσόνη Ζ. Καραγκούνη Ο.