LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Απόδραση ΠΑΟ με υπογραφή Μελγκαρέχο

Εκπληκτική νίκη για τον ΠΑΟ στο κλειτό του Βραχατίου οπου με 3-2 λύγισε τον μαχητικό Παμβοχαϊκό . Η νίκη των «πρασίνων» είχε Κουβανική «σφραγίδα» αφού ο Μελγκαρέχο που ήρθε πριν δύο 24ωρα στη χώρα μας, αγωνίστηκε και  με 24 πόντους ήταν καταλυτικός για να περάσει νικηφόρα το τριφύλλι και να διεκδικήσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Λιγκ Καπ, την Κυριακή στις 20.00 κόντρα στην Παναχαϊκή.

Απο την άλλη οι παίκτες του Δεληκώστα, παλεψαν με πάθος, πήγαν το ματς στο ται μπρέικ αλλα έχασαν στις λεπτομέρειες. Ήταν η δεύτερη σερί  εντός  έδρας των γηπεδούχων με 2-3 (χτες από την Παναχαϊκή).

Μεγάλη μονομαχία είχαμε στο πρώτο σετ όπου αρχικά ο ΠΑΟ με τους Τσίροβιτς και Μελγαρέχο, πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα δύο-τριών πόντων μέχρι τα μέσα του σετ (12-15). Ο γηπεδούχος και παθιασμένος Παμβοχαϊκός με τους Πέτι, Τζελάτι έκανε σερί 5-1 και πέρασε μπροστά με 17-16.  Ο ΠΑΟ αντέδρασε και πέρασε μπροστά  με 19-22 με τον Πανταλέων από το στο σέρβις και τον Μελγκαρέχο να είναι ασταμάτητος. Ο Τζελάτι μείωσε σε 22-23 αλλά και πάλι ο Κουβανός σταρ με άσο «καθάρισε» το σετ με 22-25 και 0-1.

Καταιγιστικός ήταν ο Παμβοχαϊκός στο δεύτερο σετ όπου με όπλο το σέρβις, κατόρθωσε να αποδιοργανώσει την υποδοχή του ΠΑΟ και να ξεφύγει πολύ γρήγορα με 11-6 από τον Πελεκούδα και 19-7 με τον Γκράχαμ. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με τον Μαρούλη από το σέρβις, έτρεξαν σερί 10-0 και έφεραν το ματς στο 19-17(!).

Οι γηπεδούχοι επανέκαμψαν με τη σειρά τους και με τους Πέτι, Γκράχαμ και άουτ επίθεση του Μελγκαρέχο κατάφεραν να ξεφύγουν με 24-20. Ο ΠΑΟ όμως δεν παράτησε το σετ, μείωσε στον πόντο με τον Μελγκαρέχο σε 24-23 αλλά ο Πέτι έδωσε και πάλι τη λύση και με κρίσιμη επίθεση διαμόρφωσε το 25-23 και η ομάδα της Κορίνθου ισοφάρισε σε 1-1.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟ στο τρίτο σετ όπου με πρωταγωνιστές τους Μπέλο, Ρανγκελ και Μελγκαρέχο, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (8-16). Οι γηπεδούχοι με Μπαταγκιμ και Πέτι μάζεψαν τη διαφορά και πλησίασαν στο 15-18 με μπλοκ άουτ του Τζελάτι. Τα πολλά χαμένα σέρβις του Παμβοχαϊκού και οι επιθέσεις σε πρώτο χρόνο των Τσίροβιτς, Ρανγκελ, έδωσαν προβάδισμα +7 στους φιλοξενούμενους με 17-24 ενώ ο Τσίροβιτς με άσο διαμόρφωσε το τελικό 17-25 και έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟ.

Μεγάλη  μονομαχία είχαμε στο τέταρτο σετ όπου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στον πόντο μέχρι το 12-11.  Με σερί από τους Πέτι, Παταγκιμ  και τη συμπαράσταση των φιλάθλων του  πήρε προβάδισμα με +5 (17-12) προκαλώντας τον εκνευρισμό του προπονητή Ανδρεόπουλου  που πήρε τάιμ  άουτ. Η κατάσταση δεν άλλαξε καθώς οι παίκτες του Δεληκώστα με εκπληκτικό ρυθμό και τους Ζιβάνοβιτς, Πέτι, Τζελάτι να είναι ασταμάτητοι και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο+7 (20-13). Ο Γκράχαμ σε πρώτο χρόνο  έκανε το 22-14 και από άουτ επίθεση του Μπέλου, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε με 25-15  και το παιχνίδι μοιραια οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ

Συναρπαστικό ήταν το πέμπτο σετ, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-7, οι «πρασινοι» με σερί 2-6 πέρασαν μπροστά με 11-13 μετά από επίθεση του Μελγκαρέχο, ο Πέτι μείωσε σε 12-14 και ο Κουβανός με ατομικό μπλοκ στον Τζελάτι έγραψε το  12-15 και διαμόρφωσε το τελικό 2-3 που δίνει το δικαίωμα στο τριφύλλι να διεκδικήσει την προκριση στο φαιναλ φορ κόντρα στην Παναχαϊκή στις 20.00

Τα σετ: 22-25, 25-23, 17-25, 25-15, 12-15

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 11 (9/10 επ, 2 μπλοκ), Πέτι 22 (18/38 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ – 28% άριστες), Πελεκούδας 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 19 (16/31 επ, 3 άσσοι), Μπαταγκίμ 9 (7/23 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ – 24% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ – 40% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μελγκαρέχο 24 (19/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ – 7% άριστες), Τσίροβιτς 12 (9/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ – 26% άριστες), Μπέλος 16 (14/25 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (7/13 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ – 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Ρεζκ.

Μαρούλης: Πολυ μεγάλη νίκη

Ο πασαδόρος του Παναθηναικού Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Είναι μία πολύ μεγάλη νίκη για τον τρόπο που ήρθε. Δεν ήμασταν έτοιμοι για ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι, είχαμε απουσίες, ο Μελγκαρέχο έχει κάνει μία προπόνηση και έλειπε ο βασικός μας διαγώνιος. Έχουμε σκαμπανεβάσματα και κυρίως στην υποδοχή, καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη αυτό τον καιρό. Η ομάδα όμως έδειξε χαρακτήρα και σαν μεγάλη ομάδα που είναι πήρε τη νίκη. Δεν ήρθαμε εδώ για να δέσουμε, θέλουμε να προκριθούμε στο φάιναλ-4. Όταν δεν κάνουμε λάθη η ομάδα έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Λάζαρ Τσίροβιτς υποστήριξε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν. Σίγουρα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα αλλά ακόμα είναι νωρίς. Νιώθω πολύ καλά στον Παναθηναϊκό, τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα απ’ότι περίμενα. Μέχρι και εδώ είχαμε κόσμο να μας υποστηρίξει και ανυπομονώ να παίξω στην έδρα μας».

Δεληκώστας: Είχαμε δυο προσωπα στον αγώνα

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Όπως και χθες, έτσι και σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα στον αγώνα. Ξέρουμε τα προβλήματα μας. Αυτό που μένει για μας παρά την πίκρα του αποκλεισμού είναι ότι έχουμε μεγάλες δυνατότητες και μέσω δουλειάς θα βελτιωθούμε. Η ομάδα έχει υψηλό ταβάνι και θεωρώ ότι αυτή την εικόνα θα έχουμε στο πρωτάθλημα. Τώρα είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα, με τον καιρό θα έχουμε το επίπεδο του side out που θέλουμε και δεν θα υπάρχουν αυτά τα σκαμπανεβάσματα».

Ο κορυφαίος του Παμβοχαϊκού, Γκρέγκορι Πέτι τόνισε: «Όπως το βλέπω είναι ακόμα η αρχή της σεζόν. Ακόμα προσπαθούμε να βρούμε ο ένας τον άλλον και είναι λογικό. Δεν είμαστε στο επίπεδο που θέλουμε και μπορούμε, βελτιωνόμαστε κάθε μέρα μέσω της προπόνησης και πιστεύω ότι θα εκπλήξουμε αρκετό κόσμο φέτος. Καλύτερα να κάνουμε αυτά τα λάθη τώρα για να μην νομίζουμε ότι τα κάνουμε όλα σωστά και δεν βελτιωνόμαστε κατά την διάρκεια της σεζόν».

Τα αποτελέσματα του ομίλου

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Βραχάτι – Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος)

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 2-3 (25-22, 25-17, 17-25, 13-25, 14-16)