ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Αποκλεισμός στην… παράταση

Την πρόκριση στο Final 4 της Μπρατισλάβας εξασφάλισε η Κίνα καθώς με την κατάκτηση του 3ου σετ με 32-34 απέκτησε το προβάδισμα με 2-1 επί της Ελλάδας και με τον πόντο που κατέκτησε παρέμεινε στην κορυφή του 7ου Ομίλου.

Εντυπωσιακή εξέλιξη είχε το τρίτο σετ του αγώνα στο Αλεξάνδρειο με την Ελλάδα να κάνει την ανατροπή, να χτυπά στα ίσα την Κίνα, όμως να χάνει με 32-34 και με το 2-1 στον αγώνα οι Ασιάτες να είναι αυτοί που θα ταξιδέψουν στην Μπρατισλάβα και το Final 4 του Γ γκρούπ δυναμικότητας του World League.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΣΕΤ

Η Κίνα ξεκίνησε το τρίτο σετ έτσι όπως τελείωσε το δεύτερο καθώς με τον ίδιο ρυθμό και με δυνατό σερβίς έκανε το0-3 όμως η Ελλάδα με τον Τζούριτς αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ωστόσο οι Κινέζοι έδειξαν να είναι αποφασισμένοι να κατακτήσουν το σετ και την πρόκριση και με δυνατά σερβίς και άσο του Ζάνγκ Ζένζια έκαναν το 4-6. Στο 5-7 ο Δρίκος πέρασε τον Κουμεντάκη στην θέση του Φράγκου, όμως το μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκανε το 5-8, ενώ λίγο αργότερα οι Κινέζοι έφθασαν στο 7-10.

Με την επίθεση τους να αγγίζει ποσοστά για Οσκαρ και το μπλοκ να θυμίζει κάτι από… Σινικό τοίχος η Κίνα έκανε το 8-12 βάζοντας τις βάσεις για το 1-2 που θα τις χάριζε την πρόκριση.

Η Ελλάδα με αρκετά προβλήματα στην επίθεση αφού δεν τελείωνε τις φάσεις τις βρέθηκε να χάνει με 9-14. Ωστόσο με τον Τζούριτς και τον κόσμο να ενισχύει τις προσπάθειες των διεθνών μας η Ελλάδα μείωσε στο 12-14 με άσο (Τζούριτς) δείχνοντας πως θέλει να το παλέψει.

Το λάθος σερβίς του Κουμεντάκη έκανε το 13-16, ο Πετρέας το 14-16 και η χαμένη διεκδίκηση της μπάλας στον φιλέ το 14-17. Ο άσος του Γκενγκ Ξιν έγραψε το 15-19 που έφερε την απογοήτευση στην εξέδρα.

Για μια ακόμη φορά όμως η Ελλάδα έδειξε ψυχή και με τον πόντους του Τζούριτς και τον άσο του Πρωτοψάλτη η διαφορά μειώθηκε στο 18-19, όμως ο Γουάν Ζι με επίθεση στην ευθεία έκανε το 18-20.

Νέος πόντος από τον Τζούριτς που επέστρεψε στις εντυπωσιακές τους επιθέσεις έκανε το 19-20 και το 20-21 για να έρθει αμέσως μετά η ισοφάριση με μπλοκ στον Γουάν Ζι.

Με το χαμένο σερβίς του … έγινε το 22-22, ο Γουάν Ζί έφερε το 22-23, ο Πρωτοψάλτης με εντυπωσιακό πλασέ ισοφάρισε σε 23-23 ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη. Ο Πετρέας άφησε την θέση του στον Αρμενάκη όμως ο Τζι Νταοσάι από την πίσω ζώνη έκανε το 23-24.

Παρά την άσχημη υποδοχή ο Τζούριτς πήρε την επίθεση κάνοντας το 24-24, όμως ο Τσούι Τζιαντζούι έκανε το 24-25, αλλά ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε σε 25-25.

Ο Τζούριτς ισοφάρισε εκ νέου στο 26-26 και ο άσος του Τζιουμάκα έφερε το 27-26 και ένα Αλεξάνδρειο στο πόδι.

Εκατέρωθεν χαμένα σερβίς έφεραν το 28-28. Ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Τζούριτς από τον Ζάνγκ έδωσε σετ μπολ στην Κίνα με 28-29, όμως ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 29-29.

Η ευκαιρία για νέο προβάδισμα στην Ελλάδα χάθηκε με την άουτ κόντρα επίθεση του Τζούριτς, ο οποίος όμως εκ νέου διόρθωσε το λάθος του κάνοντας το 30-30.

Γουάν – Πρωτοψάλτης ανέβασαν το σετ στο 31-31, ενώ ο Τζουρις έκανε το 32-32.

Ωστόσο ο Γουαν Ζί με δύο πόντους του εκ των οποίων ο τελευταίος με άσο έγραψε το 32-34 και το 1-2 που χάρισε καθ μαθηματικά την πρωτιά στον Όμιλο στην Κίνα. Άδοξο φινάλε για την Ελλάδα στο σετ.