ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Αργεντίνικος θρίαμβος στην κόντρα «αιωνίων»

Στην παρθενική μονομαχία των “αιωνίων” αντιπάλων στο Ρίο, πριν τις προσεχείς αναμετρήσεις Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στη νέα σεζόν της Volleyleague, ο διεθνής Αργεντίνος των “πράσινων”, “Πέπε” θριάμβευσε στο πλαίσιο του Β’ ομίλου του ολυμπιακού τουρνουά της ομάδας του Κουβανού κεντρικού των “ερυθρόλευκων” Οσόρια.
Η κυριαρχία λοιπόν της αήττητης “μπιανκοσελέστε” σε επίθεση και μπλοκ, αλλά και η εμπειρία των παικτών του Βελάσκο ήταν καθοριστική στο πανηγυρικό 3-0 (25-16, 25-14, 25-16) σετ της ομάδας του επί της νεανικής ομάδας της Κούβας, που παρουσία περίπου 7.500 παρέμεινε χωρίς νίκη στην φετινή της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες έπειτα από 16 χρόνια.
Στον αγώνα που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη περιγραφή, αφού σε όλα τα σετ η αήττητη στο Ρίο Αργεντινή με ένα άνετο “μαξιλαράκι” διαφοράς από την παρέα του ακίνδυνου επιθετικά (3/16) πρώην πρωταθλητή του ΠΑΟΚ, Χιμένες, έφτανε εύκολα στην κατάκτηση των σετ και μετά από 67 λεπτά και του αγώνα, τοπ σκόρερ των ομάδων με 13 πόντους ήταν ο Παλάσιος των νικητών και ο Όσνιελ Ρεντόν των Κουβανών.
Ο νεοπαοκτηθείς άσος του “τριφυλλιού”, Χοσέ Λουίς Γκονζάλες, που αγωνίστηκε ως αλλαγή, σκόραρε δύο πόντους, ο Κουβανός συμπαίκτης του στους “πράσινους” Μελγκαρέχο, αν και βασικός  είχε έναν πόντο, ενώ πιο παραγωγικός με 8 πόντους (7/12 επ., 1 μπλοκ) ήταν ο “πάνθηρας” του Ολυμπιακού, Οσόρια.