ΔΙΕΘΝΗ

Με το… αριστερό μπήκε στο 2021 ο Φράγκος

Η ομάδα του διεθνούς μας άσου, Ανδρέα Φράγκου δεν κατάφερε να “σπάσει το ρόδι” στο Μαασέικ, καθώς στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής η Κνακ Ροζελάρε ηττήθηκε με 3-1 (26-28, 25-21, 25-18, 25-20) στο ντέρμπι πρωτοπόρων του βελγικού πρωταθλήματος.

Έπειτα λοιπόν από έναν “φορτωμένο” Δεκέμβριο όπου η Κνακ Ροζελάρ παρέμεινε αήττητη στα ματς πρωταθλήματος, Κυπέλλου, γνωρίζοντας 3 ήττες στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ που διοργάνωσε στην έδρα της, ο νέος χρόνος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνους για την παρέα του Φράγκου, καθώς στο ματς της 12ης αγωνιστικής πάγωσε το Μαασέικ, κερδίζοντας το α’ σετ με 28-26, 1-0,.

H συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους σε σερβίς και μπλοκ και έφτασαν στο πολύτιμο τρίποντο, που τους έφερε ισόβαθμους στην κορυφή με τους φιλοξενούμενους με 29 βαθμούς, παίρνοντας και μία άτυπη ρεβάνς για την εκτός έδρας  ήττα με 3-2 σετ του α γύρου.

Με 14 πόντους (14/28επ, 60%υπ. 47%αρ) ο Φράγκος ήταν ο δεύτερος σκόρερ των φιλοξενούμενων, ενώ τοπ σκόρερ και MVP του αγώνα αναδείχθηκε με 16 πόντους ο Ιρανός της Μαασέικ Amirhossein Esfandiar.