CEV CUP

Με το… αριστερό η «πρωτάρα» Θήρα

Το έζησε ως πρωτάρα, το πάλεψε ως πρωτάρα αλλά η Θήρα δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά στην πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση στην ιστορία της ομάδας στο CEV Cup.

Λίγο το άγχος της ευρωπαϊκής πρεμιέρας, λίγο η πρώτη φορά… ήταν σημαντικά στοιχεία που ο ΑΟ Θήρας δεν πίεσε όσο θα μπορούσε την Χαποέλ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες μετά τα μέσα των τριών σετ να παίρνουν κεφάλι στο σκορ για να καταλήξουν στην καθαρή νίκη. Η Τέρζιτς με 21π. ήταν η πρώτη σκόρερ όχι μόνο του ΑΟΘ αλλά και του ματς.

Πλέον, η Θήρα θα υποδεχτεί την ομάδα από το Ισραήλ στις 21/12 (19.00) στον επαναληπτικό και χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Αποστόλης Οικονόμου (προπονητής Α.Ο Θήρας): «Ξέραμε ότι ο αντίπαλος έχει ποιότητα αλλά για εμάς ήταν η πρώτη εμπειρία από ευρωπαϊκό παιχνίδι και νομίζω αυτό φάνηκε στις κινήσεις μας μέσα στο γήπεδο, αφού δεν πιέσαμε σε πολλούς τομείς και σε πολλα σημεία του παιχνιδιού τον αντίπαλό μας. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι θα παρουσιαστούμε πιο ανταγωνιστικοί μεσα στην έδρα μας και θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα».

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-21

ΧΑΠΟΕΛ (Χιμελφάρμπ): Μπουράζερ 15 (12/25 επ., 3 μπλοκ), Ντεβάς 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Βινάρσκι 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βελίκι 15 (15/30 επ., 65% υπ. – 60% άριστες), Κορέα 1 (1/1 επ.), Ιλιούτα 11 (9/21 επ., 2 άσοι, 74% υπ. – 32% άριστες) / Ερέζ (λ, 71% υπ. – 47% άριστες)
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβς 8 (5/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 81% υπ. – 59% άριστες), Μεταξά 5 (3/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Όστοϊτς 6 (6/21 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Βεργίδου 1 (1 μπλοκ), Τέρζιτς 21 (20/34 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 44% άριστες), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ)