‘Αξιοι Μακεδόνες 3-2 την ΑΕΚ!

Σούπερ έκπληξη στη Χαλάστρα όπου οι παθιασμένοι Μακεδόνες  Αξιού νίκησαν 3-2 την ΑΕΚ και ελπίζουν στην παραμονή τους στην Α1. Να σημειωθεί ότι ήταν η τρίτη νίκη των γηπεδούχων στο φετινό πρωτάθλημα. Απο την άλλη η Ένωση υπέστη οδυνηρή ήττα και παρέμεινε στην τέταρτη θέση.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τους Μακεδόνες καλύτεροι στο μπλοκ και στο σέρβις να έχουν το προβάδισμα στο σετ με 18-15. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 18-18, μείωσε σε 21-20 αλλά τα εύκολα λάθη των παικτριών του Ρουμελιώτη έδωσαν την ευκαιρία στις γηπεδούχες να επικρατήσουν με 25-21 και  να προηγηθουν 1-0.

Πολύ καλύτερη η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ ξέφυγε με 13-18 και 14-21 ενώ με καρφί της Νικούλη  η ‘Ενωση έκανε πανεύκολα το 14-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Επέστρεψαν και πάλι στον αγώνα οι Μακεδόνες με σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων (7-4, 8-5, 14-10). Η Ένωση με Ιβάνοβα-Αργυροπούλου ισοφάρισε σε 14-14 και ξέφυγε με 16-19 και 17-20. Από λάθος της Αλεξάκη, η Ένωση διεύρυνε τη διαφορά σε 18-22.

Σε αυτό το σημείο οι «κιτρινόμαυρες» χαλάρωσαν, οι Μακεδόνες μείωσαν σε 20-22 και ισοφάρισαν σε 23-23(!). Οι παίκτριες του Σκουλικάρη πήραν προβάδισμα 24-23 με τη Νέβιλ αλλά η Ένωση έκανε την ανατροπή και με Αργυροπούλου-Ιβάνοβα κέρδισαν το σετ 24-26 και έκαναν το 1-2!

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν οι Μακεδονές στο τέταρτο σετ με 9-3 αλλά πολύ γρήγορα η Ένωση μείωσε σε 12-11. Με ηγέτη τη Νέβιλ και τη Γάτη στο σερβίς οι Μακεδόνες διέλυσαν την υποδοχή της Ένωσης και με σερί 12-1(!) ανέβασαν τη διαφορά σε 24-12 και το κατέκτησαν με 25-14 φέρνοντας το ματς στα ίσια  2-2(!).

Στο πέμπτο σετ είχαμε μεγάλο θρίλερ. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι που η ΑΕΚ ξέφυγε 10-12, 12-13, 14-13 οι Μακεδόνες, 14-14 η Γιακουμή για τηνΑΕΚ,  15-14 οι Μακεδόνες, η Κουνάβη ισοφάρισε σε 15-15 για την Ένωση, 17-15 από διπλή μπαλιά της Αργυροπούλου και 3-2 για τους Μακεδόνες που ολοκλήρωσαν μια μεγάλη έκπληξη.

Μανώλης Σκουλικάρης: «Είναι μια μεγάλη νίκη που μας δίνει οξυγόνο. Σήμερα επιτέλους είχαμε καλή ψυχολογία, πάθος και όρεξη για το κάτι παραπάνω. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την συγκέντρωση που είχαν και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για την παραμονή»

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Ήταν ένα άσχημο παιχνίδι με πολλά λάθη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Είχαμε ορισμένα καλά διαστήματα, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δώσαμε δικαιώματα στους Μακεδόνες που τους αξίζουν συγχαρητήρια, να μπουν στο παιχνίδι. Καθοριστικά ήταν τα δικά μας λάθη στη διαμόρφωση του αποτελέσματος, αλλά συνεχίζουμε βλέπουμε μπροστά».

Τα σετ: 25-21, 18-22, 24-26, 25-14, 17-15.

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 41% άριστες), Νέβιλ 19 (15/41 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πολυνοπούλου 15 (6/17 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (2/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γάτση 21 (13/32 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 32% άριστες), Γιαννούλη 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Αναγνώστου –λ (48% υπ. – 36% άριστες) / Μυρίδου –λ, Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πατέλη 1 (1/1 επ.), Ιβάνοβα 11 (7/43 επ., 4 άσοι, 62% υπ. – 38% άριστες), Γιακουμή 16 (9/22 επ., 7 μπλοκ), Κατσαντώνη 15 (13/40 επ., 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 26 (22/43 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 16% άριστες), Κακουράτου –λ (54% υπ. – 38% άριστες) / Μπελλιά –λ, Κουνάδη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τοντάι (1/1 επ.), Φάκη 1 (1 μπλοκ), Ρίζου,