ΑΓΩΝΕΣ

«Αχόρταγος» ο Κυπελλούχος Παναθηναϊκός πέρασε με 2 νίκες στην 4άδα

Στην 4άδα της Volleyleague προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του Αγίου Θωμά επικρατώντας με 3-1 σετ του μαχητικού Α.Ο. Θήρας, που ολοκλήρωσε την φετινή σεζόν με την 7η θέση στο πρωτάθλημα και τον τίτλο του φιναλίστ στο Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά και αποφασισμένος να μην δώσει δικαιώματα στον επικίνδυνο Α.Ο. Θήρας και με την Γκρόθες ξέφυγε με 5-1. Το καλό σερβίς των «πράσινων» με δυο σερί άσους της Κωνσταντίνου, που αγωνίστηκε για δεύτερο σερί μας ως διαγώνια, έφερε το νταμπλ σκορ 12-6 για τις Κυπελλούχες, που συνεχίζοντας την πίεση διατήρησαν τη διαφορά στο +6, 14-8. Λάθη των φιλοξενούμενων εκτόξευσαν τη διαφορα στο 20-11 για να φτάσει ο Παναθηναϊκός με άσους της Χαντάβα και μπλοκ της Κρος, με 25-13 στην κατάκτηση του πρώτου από τα δύο σετ της πρόκρισης.

Το 2ο σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο και με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε καλά, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με το καλό σερβίς της Χαντάβα, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης ανεβασμένη επιθετικά με Άμποτ και Χόλστον ξέφυγε 7-10. Το καλό σερβίς της Κωνσταντινίδου έδωσε σαφές προβάδισμα στις νησιώτισσες με 10-15. Με αποτελεσματικά τελειώματα της Μίτροβιτς και καλό μπλοκ του Α.Ο. Θήρας η διαφορά ανέβηκε στο 13-21 και παρά την αντικατάσταση της Κωνσταντίνου με την Στεπανένκο για τις γηπεδούχες η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ισοφάρισε εύκολα με άουτ επίθεση της Χαντάβα με 17-25 σε 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με την Κωνσταντίνου βασική για τον Παναθηναϊκό, που με ανεβασμένο το κέντρο του και πρωταγωνίστρια την Κρος πήρε προβάδισμα 8-4. Οι «πράσινες» με κυριαρχία στο φιλέ και καλό σερβίς της Γκρόθες διπλασίασε και πάλι τη διαφορά 16-8. Οι Σαντορινιές προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός με τις ορεξάτες Γκρόθες, Χατζηευστρατιάδου κατάφερε να σφραγίσει την πρόκρισή του στην 4άδα ζευγαρώνοντας με 25-16 «δια χειρός» Κωνσταντίνου τα κερδισμένα του σετ, 2-1.

Στο 4ο σετ, παρόλο που η πρόκριση είχε βαφτεί «πράσινη» οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, προσφέροντας όμορφο θέαμα. Οι φιλοξενούμενες, εκμεταλλευόμενες λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκαν 8-4 αλλά η ομάδα του Γκάιτς, ισοφάρισε 12-12 με την Κωνσταντίνου.  Οι γηπεδούχες προσπέρασαν στο 15-14 και μετά από μάχη πόντο ξέφυγαν με 20-17. Συνεχόμενα λάθη όμως και επίθεση της Μίτρβιτς έφεραν ξανά το σετ στα ίσα 20-20. Στο τέλος όμως μίλησε η εμπειρία της Γκρόθες που υπέγραψε με 25-22 πανηγυρικά την πρόκριση της ομάδας της στα ημιτελικά της Volleyleague.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Είμαι επαγγελματίας, τώρα είμαι προπονητής στον Παναθηναϊκό και εδώ θα εστιάσω. Δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά βήμα βήμα θα φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Πρέπει να βελτιωθούμε σε όλους τους τομείς. Είμαι τυχερός γιατί έχω δίπλα μου καλούς συνεργάτες, καλή διοίκηση και φυσικά τα κορίτσια δουλεύουν πολύ, είναι επαγγελματίες και όλοι μαζί θα χτίσουμε μια δυνατή ομάδα για να παλέψουμε για το πρωτάθλημα. Βέβαια, προϋπόθεση είναι να περάσουμε πρώτα από τον ημιτελικό».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας): «Τακτικά πήγαμε καλά. Το σερβίς μας είχε μία ακολουθία γιατί μετά οδηγήσαμε πολλές καλές περιπτώσεις για εμάς στο μπλοκ-άμυνα. Το ζήτημα είναι ότι ένα σετ έφυγε γρήγορα στην αρχή. Στο δεύτερο παίξαμε καλά και όταν ξεκίνησε το τρίτο σετ βρεθήκαμε να κυνηγάμε. Θέλαμε στο τέταρτο να κυνηγήσουμε τη νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Θέλαμε να είμαστε πιο ψηλά στη κανονική περίοδο και η περίοδος του covid μας στέρησε κάποιους βαθμούς που δεν τους παίξαμε. Με λίγο καλύτερα πλασάρισμα ίσως είχαμε καλύτερη τύχη. Αυτό είχαμε ως σκοπό. Αυτή τη διετία που είμαστε εδώ και προσπαθούμε, ενώ έχουμε αλλάξει πολλά στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο ΑΟ Θήρας έχει δύο τελικούς κυπέλλου. Μία διετία που πέρυσι όσο παίχτηκε, ήμασταν επικεφαλής. Φέτος μας στοίχισε το πλασάρισμα. Δεν είχαμε διάρκεια σε πολλά κομβικά παιχνίδια μετά τα Χριστούγεννα. Σίγουρα όμως προσπαθήσαμε».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Πεσίνογλου.