Η μπίλια στον Εθνικό με «καυτό» Παλέντζα

Με σούπερ Παλέντζα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με τάσεις αυτοκτονίας -αφού προηγήθηκε 2-0 σετ- κατάφερε στο φινάλε του τάι μπρέικ να πάρει το δίποντο από τη δυναμική Κηφισιά, έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα 127 λεπτών.

Η Κηφισιά έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με σερί 3-0 και έφτασε στο 10-7, διατηρώντας τη διαφορά του +3 μέχρι το 23-20, ενώ έφτασε και σε σετ μπολ 24-22. Η Κηφισιά ισοφάρισε 24-24 αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το σετ 26-24 (1-0).

Ίδιο μοτίβο και το δεύτερο σετ. Από το 9-9 ο Εθνικός με καλό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις έχτισε διαφορά 15-11 την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του σετ.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ, βρήκε την ομάδα του Έβρο και πάλι μπροστά (6-3, 13-11) αλλά από εκεί και πέρα η Κηφισιά ισορρόπησε τον αγώνα. Στο 21-21 η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ έκανε σερί 3-0 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Οι ακρίτες προηγήθηκαν και στο 4ο σετ 5-2 και κράτησε το +3 μέχρι το 17-14. Η Κηφισιά ισοφάρισε 17-17, ενώ στο 19-19 πήγε στο σερβίς ο Εφραιμίδης και έδωσε προβάδισμα για την Κηφισιά 23-20 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη… ρώσικη ρουλέτα, η Κηφισιά προηγήθηκε 4-2 και είχε προβάδισμα μέχρι το 9-8. Ο Εθνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλέντζα έκανε την τελική αντεπίθεση και με καθοριστικό σερί 3-0 προηγήθηκε 11-9 και αργότερα 14-12. Ακολούθησε άουτ επίθεση από τον Εθνικό και η Κηφισιά ισοφάρισε 14-14 με τον Γιορντάνοφ. Ο αγώνας τελείωσε με δύο επιθέσεις του Παλέντζα και μάλιστα η τελευταία ήταν μετά από φάση διαρκείας για το 17-15.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Το θέλαμε πολύ αυτό το ματς και κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Είμαστε ομάδα που έχουμε νέα παιδιά που τώρα μπαίνουν στα βαθιά. Τώρα μαθαίνουν τις δυσκολίες και τις απαιτήσεις της κατηγορίας. Η Κηφισιά είναι ομάδα που χρειάζεται υπομονή για να τη νικήσεις και εμείς από τα μισά του 3ου σετ χάσαμε την υπομονή μας. Μετά την ισοφάριση δείξαμε θέληση και ψυχή. Η ομάδα μας βελτιώνεται αγώνα με αγώνα και αυτό με ικανοποιεί».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Είχαμε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο σε δύσκολη έδρα. Είχαμε διάφορα προβλήματα. Εκτός των τραυματισμών και ο Νικολάκης ήρθε τελευταία στιγμή καθώς η σύζυγος του γέννησε. Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει 3-2 σετ αλλά θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει 3-0. Αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα και χάσαμε δύο σετ. Είχαμε κάποιες εκρήξεις αλλά και κενά διαστήματα. Στις λεπτομέρειες χάσαμε τη νίκη».

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 26-24
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 21-25
5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-9, 17-15

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσους, 69 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσους, 66 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 22-25, 21-25, 17-15

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ – 66% άριστες), Βανέγκας 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ, 68% υπ – 53% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Στίγγας 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 31 (24/40 επ, 2 άσοι, 5 μπλοκ), Τσέλιος 8 (5/9 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 49% υπ – 30% άριστες), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Μουρούτης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Πούλκο 20 (18/28 επ, 2 άσοι, 83% υπ – 69% άριστες), Γιορντάνοφ 24 (22/44 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/16 επ, 2 άσοι, 81% υπ – 63% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 82% υπ – 54% άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς, Λάππας 2 (2/5 επ, 100% υπ – 33% άριστες).