Ανατροπή σωτηρίας για ΑΕΚ

Στην παγωμένη αλλά όχι άδεια Γλυφάδα η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 1-2 απο τον Άρη κατάφερε με επική ανατροπή να φθάσει στο 3-2 επί του Άρη και να πανηγυρίσει ένα πολύτιμο τρίποντο που την έφερε στην 10η θέση και της χάρισε βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια.

Σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά ήταν τελικός και για τις δύο ομάδες η ΑΕΚ έδειξε να έχει περισσότερο πάθος και ζωντάνια από τον Άρη, κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και με το 3-2 να πανηγυρίσει  μια τεράστια νίκη που την κρατά αισιόδοξη για την υπόθεση παραμονής.

Η ΑΕΚ με την συμμετοχή των Ραντούνοβιτς, Γκούζντα την τελευταία στιγμή  και με κεντρικό τον Οικονόμου έκανε ότι μπορούσε στον αγώνα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 1-2 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και στο τέλος να ολοκληρώσει την ανατροπή της επικρατώντας με 3-2 έχοντας όπλο της το μπλοκ και το πάθος.

Αντίθετα ο Άρης για μια ακόμη φορά προβλημάτισε με την απόδοσή του καθώς όταν έφθασε κοντά στο τρίποντο (1-2 και 18-20 στο τέταρτο  σετ) δεν μπόρεσε να τελειώσει τον αγώνα. Δέχθηκε κρίσιμα μπλοκ στο τέλος του πέμπτου σετ και μοιραία έχασε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να πάρει τη νίκη.

Μάλιστα στο γήπεδο βρέθηκε και ο Πολωνός διαγώνιος  Μίκαλ Καμίνσκι που είδε την επόμενη ομάδα της καριέρα του να νικά και να περιμένει ο ίδιος την στιγμή που θα κάνει ντεμπούτο με τα «κιτρινόμαυρα» του Άρη.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ με την βοήθεια των 500 φιλάθλων της που βρέθηκαν στο γήπεδο ξεκίνησε καλά προηγούμενη με 4-1, ωστόσο ο Άρη γύρισε το σκορ και προηγήθηκε με 4-5, 6-8 και με άσο του Χαριτονίδη σε 9-11. Η ΑΕΚ έκανε γρήγορα το 11-11 όμως οι «κιτρινομαυροι» της Θεσσαλονίκης με όπλο τους το μπλοκ έκαναν το 10-13 κα το 12-16.

Με την διαφορά στο +4 ο Άρης κατάφερε να την διατηρρήσει μέχρι τέλους και με νέα μπλοκ και άστοχες επιθέσεις της ΑΕΚ έφθασε στο 18-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης προσπάθησε να πάρει προβάδισμα όταν και προηγήθηκε με 9-11, όμως οι γηπεδούχοι του Ζοφόλη με τον Ραντούνοβιτς έκαναν το 11-11 και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-17. Κάπου εκεί η ΑΕΚ με τον Ίλιτς και τον Ραντούνοβιτς έκαναν το 19-17 και λίγο αργότερα στο 21-18 με τον Οικονόμου. Με πάθος και αγωνιστικότητα η ΑΕΚ έκανε το 25-20 και το 1-1 ξεσηκώνοντας τους φίλους της από την εξέδρα που δεν σταμάτησαν να τραγουδάνε.

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο για τις δύο ομάδες με την ΑΕΚ να φθάνει στο 8-6 με τον Ραντούνοβιτς, τον Άρη να ισοφαρίζει σε 8-8 με το άστοχο σέρβις του Ίλιτς, ενώ λίγο αργότερα με τον Κυριακίδη στο 9-11 και το 13-16. Ο Δημητρούδης όμως από την γραμμή του σερβίς χάλασε την υποδοχή του Άρη ισοφαρίζοντας σε 18-18 και η άστοχη επίθεση του Κυριακίδη έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Ο πόντος του Στίγγα και το μπλοκ στον Ραντούνοβιτς έκαναν το 20-20, ο Μαυροβούνιος ακραίος της Ένωσης με άσο έκανε το 21-20. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι καθώς ο Άρης με τον Κυριακίδη έκανε το 21-21, ο άσος του Πιπέργια το 21-22 ο Κυριακίδης το 21-23 ενώ με νέο του πόντο ο Κυριακίδης έγραψε το 22-25 και το 1-2.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ παίζοντας το τελευταίο της χαρτί για ανατροπή και νίκη ξεκίνησε με πάθος και δύναμη παίρνοντας ελαφρύ προβάδισμα με 4-3, 6-5 και λίγο αργότερα με 8-6. Ο Οικονόμου έκανε το 9-6, ενώ ο Ραντούνοβιτς το 16-14.

Ο Άρης όμως φρόντισε με τους Νικηφορίδη, Κυριακίδη να γυρίσει το σετ στο 16-17 και με τον Στίγγα στο 17-18. Ο άσος του Πιπέργια έγραψε το 17-19 με τον Ζοφόλη να ζητά αμέσως ταϊμ-άουτ.

Η Ένωση με κόντρα επίθεση έκανε το 18-19 με τον Ραντούνοβιτς, όμως το λάθος του Δημητρούδη στον φιλέ έφερε το 18-20 και τον Άρη ξανά στο +2. Ίλιτς και άουτ επίθεση του Στίγγα έγραψαν το 20-20 με τον Γιάτση να ζητά γρήγορα το ταϊμ-άουτ βλέποντας να απομακρύνετε το σετ.

Το στοπ του Οικονόμου στον Κυριακίδη και με κόντρα επίθεση του Ωρολογά η ΑΕΚ συνέχισε την ανατροπή της κάνοντας το 22-20 . Στίγγας και Ίλιτς ανέβασαν το σκορ στο 23-21, το λάθος σερβίς του Οικονόμου έφερε το 23-22 και το μπλοκ άουτ του Νικηφορίδη το 23-23. Ωστόσο η ΑΕΚ με το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Νικηφορίδη έκανε το 25-23 και το 2-2 στέλνοντας τον αγώνα στο τάϊ-μπρέϊκ.

Στο ταϊ-μπρέϊκ η ΑΕΚ και ο Άρης συμβάδιζαν από την αρχή μέχρι το 5-5 θέλοντας να φθάσουν στη νίκη. Ωστόσο οι Θεσσαλονικείς με τους Στίγγα, Μαυροβουνιώτη και Νόχερτι έκαναν το 6-8 στην αλλαγή τερέν. Το λάθος του Στίγγα (υπέρβαση) και ο Ραντούντοβις έφεραν το 8-8, αλλά νέα επίθεση του Στίγγα το 8-9. Ο Ραντούνοβιτς κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ ισοφαρίζοντας σε 9-9, όμως ο Στίγγας εκ νέου έδωσε το προβάδισμα στον Άρη με 9-10.

Ο Κυριακίδης με μια φάση διαρκείας και εκατέρωθεν άμυνες φρόντισε να δώσει το προβάδισμα στον Άρη με 9-11 και τον Ζοφόλη να ζητά ταϊμ-άουτ. Αυτό έφερε αποτέλεσμα καθώς η ΑΕΚ με τους Ίλιτς αι Ωρολογά ισοφάρισαν σε 12-12 σε ένα συναρπαστικό σε ένταση και πάθος σετ.

Ο Ντόχερτι έκανε το 12-13 για τον Άρη, ο Ωρολογάς το 13-13 με τους φίλους της ΑΕΚ να συνεχίζουν να τραγουδάνε στην εξέδρα. Ο Κυριακίδης έφερε το ματς μπολ στον Άρη με το 13-14. Ο Δημητρούδης με μπλοκ στον Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε σε 14-14, ενώ η λάθος επίθεση του Κυριακή (αντένα) έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 15-14. Το μπλοκ αουτ του Ντόχερτι έφερε το 15-15. Νέο μπλοκ από Ανδρεάδη και Ραντούνοβις του 16-15 ενώ δεύτερο μπλοκ του Ραντούνοβιτς και του Οικονόμου το 17-15 και την επική ανατροπή για την ΑΕΚ.

Ζήνων Ζοφόλης (Προπονητής ΑΕΚ) : «Περιμέναμε ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες και όποιος θα είχε καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις θα υπερίσχυε. Όπως κι έγινε. Στο τέλος μέτρησε το πάθος και η καρδιά των παικτών μου. Ο Ανδρεάδης στο τελευταίο τάιμ άουτ μου είπε, «κόουτς θα κάνουμε δυο μπλοκ». Κι αυτό ακριβώς έγινε. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και η νίκη ήταν μεγάλη ανταμοιβή για τις προσπάθειες τους. Ευχαριστώ και τους φιλάθλους μας οι οποίοι ήταν συγκλονιστικοί. Μας στήριξαν στις δύσκολες στιγμές του αγώνα και στο τέλος μας απογείωσαν. Τους θέλω και στη συνέχεια κοντά μας γιατί η προσπάθεια δεν τελείωσε. Αυτή η νίκη μας δίνει κουράγιο και μας ανοίγει την όρεξη. Πιστεύω ότι η ΑΕΚ μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία, αν η διοίκηση μπορέσει να ολοκληρώσει τις μεταγραφές που έχει στα σκαριά».

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 15 (14/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ – 30% άριστες), Οικονόμου 10 (6/10 επ, 4 μπλοκ), Ίλιτς 23 (17/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 26 (21/51 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ – 21% άριστες), Δημητρούδης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 60% υπ – 43% άριστες), Μιχαλόπουλος
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 23 (21/53 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13 (9/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 54% υπ – 33% άριστες), Ντόχερτι 12 (8/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 7 (5/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 43% άριστες), Στίγγας 17 (12/22 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ – 48% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Χατζηπαραδείσης