Μπλόκ-αραν τη νίκη οι Αμαζόνες

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη νεοφώτιστη ομάδα των Αμαζόνων στο πρωτάθλημα του Α1 υποομίλου της  Α2 γυναικών καθώς στο κλειστό «Στ. Καλαϊτζής» επικράτησε του Μεσσαρά με 3-1 σετ.

Οι παίκτριες του  Σπύρου Νικολάκη αν και αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ από το δυνατό ξεκίνημα της Κρητικής ομάδας, στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην τελική ανατροπή .

Μεγάλα όπλα των νικητριών το εκπληκτικό μπλοκ των Γρίσπου, Τριανταφυλλίδου, Παπαδέδε οι οποίες ύψωσαν «σινικό τείχος» και σταμάτησαν τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων, το  σέρβις με το οποίο πίεσαν την υποδοχή του Μεσσαρά αλλά και η παραγωγική επίθεση που είχε αιχμή την αρχηγό Αυγοκλούρη. Απο τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε το νέο μέλος της εθνικής ομάδας μπιτς βόλεϊ, Κωνσταντίνα Τσοπούλου.

Στο πρώτο σετ ο Μεσσαράς με αιχμή την Τσοπούλου που θύμισε την πρωταγωνίστρια των καλοκαιρινών “Master” απο το μπιτς βολεϊ, ξέφυγε με 9-16, 10-17, οι Αμαζόνες μείωσαν σε 16-20 αλλά οι Κρητικές πήραν το σετ με 16-25.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13-12 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχες με σερί 7-1 πήρε προβάδισμα με 20-13 και πήρε το σετ με 25-19 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ είχαμε θρίλερ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 20-20 . Οι παίκτριες του Νικολάκη ξέφυγαν με 23-20 και με εντυπωσιακό μπλοκ της Γρίσπου στην Τσοπούλου πήραν το σετ με 25-21 και έκαναν το 2-1.

Στο τρίτο σετ οι Αμαζόνες  έκαναν «πάρτι» στον φιλέ με την Γρίσπου να κυριαρχεί απόλυτα και την Αυγοκλούρη να είναι ασταμάτητη στην επίθεση, πήραν το σετ με 25-12 και σφράγισαν το τελικό 3-1

Τα σετ: 16-25, 25-19, 25-21, 25-12.

Αμαζόνες: Πολίτη, Αυγοκλούρη, Γρίσπου, Παναγοπούλου, Μεντζελοπούλου, Παπαδέδε, Νικολάου (λ) Πατραμάνη(λ) Σταγιά, Τριανταφυλλίδου, Μερσιάδη, Νικολάκη.

Μεσσαράς: Τσοπούλου, Μανωλάκη, Αλεξάκη, Ποδαρά, Μαυρέα, Καψαμπέλη(λ), Γεωργίλα, Ζωγραφάκη Μπριλάκη.