Χάλκινο στο World League και βλέπει Euro

Νικηφόρα και με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Final 4 του Γ γκρουπ δυναμικότητας του World League η Ελλάδα καθώς με το 3-1 επί της Κινεζικής Ταϊπεϊ κατέκτησε την 3η θέση στη διοργάνωση…

Η παρουσία της Ελλάδας στο φετινό World League ολοκληρώθηκε με χαμόγελα και επιτυχία.

Μετά την ήττα από την Σλοβενία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποχαιρέτησε την Φρανκφούρτη και την Γερμανία με νίκη, αφού το 3-1 απέναντι στην Ταϊπέϊ ήταν το αποτέλεσμα που έφερε την Ελλάδα στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο Τζούριτς βγάζοντας απλόχερα στην  Fraport Arena το μοναδικό ταλέντο που διαθέτει οδήγησε την Ελλάδα στη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο αφήνοντας παράλληλα πολλές και μεγάλες υποσχέσεις για την συνέχεια.

Εκεί όπου η Ελλάδα βλέπει τον Σεπτέμβριο στην Κοζάνη τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και θέλει να εξασφαλίσει το εισιτήριο προς τα τελικά της διοργάνωσης έπειτα από 8 ολόκληρα χρόνια.

Στο πρώτο σετ η Ταϊπέϊ προηγήθηκε με 6-8 και 7-7, ωστόσο η Ελλάδα επέστρεψε κάνοντας το 9-9 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 12-12. Τα λάθη των αντιπάλων και την επίθεση του Κουμεντάκη έκανε το 12-15 και με τους Τζούριτς –Κουμεντάκη το 14-19.

Με την διαφορά να είναι μεγάλη η Εθνική μας κατάφερε να ελέγχει την αναμέτρηση και με τον Έλληνα διαγώνιο το σκορ πήγε στο 15-21 και στο τέλος με μπλοκ του Πετρέα η Ελλάδα έκανε το 19-25 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, ωστόσο η Κινεζική Ταϊπέϊ φρόντισε στο τέλος να «βραχυκυκλώσει» το παιχνίδι της Εθνική μας και με το 20-25 να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Ελλάδα με ψυχολογία, καλό μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 6-8 και το 10-13, ωστόσο η Ταϊπέϊ ισοφάρισε σε 15-15 και 18-18. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 20-20 όπου εκεί η Κινεζική Ταϊπέϊ με τον Γουάνγκ και τον Χουάνγκ (ένας πόντος, ένας άσος) έγραψε το 20-23.

Ο Τζούριτς και ο Κουμεντάκης μείωσαν σε 21-23 και 22-24, όμως το άουτ σερβίς του Φράγκου έδωσε το σετ με 22-25 στους φιλοξενούμενους που πανηγύρισαν με τον τρόπο τους το 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε πραγματική μάχη με την Ταϊπέϊ να κοντράρει στα ίσα την Εθνική μας, φθάνοντας μια ανάσα από το 1-2 με το 24-22, ωστόσο η Ελλάδα με τους Τζούριτς και Πρωτοψάλτη και τα σερβίς του Κουμεντάκη ανέτρεψε τα δεδομένα και με το 25-27 έκανε το 2-1.

Μετά την ισοφάριση η Κινεζική Ταϊπέϊ ξεκίνησε εντυπωσιακά το σετ προηγούμενη με 4-2 και 7-5 και με ψυχολογία και καλές επιθέσεις από τον Τσένκ και τον Χουάν να έχει τον πρώτο λόγω κάνοντας το 16-15.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Εθνική μας να ισοφαρίσει σε 19-19 με τον Τζούριτς, όμως ο Χουάνγκ και ο Γουάνγκ έκαναν το 21-19. Ο Τζούριτς και ο Πετρέας ισοφάρισαν σε 22-22 όμως εκ νέου οι Ασιάτες με τα λάθη του Κουμεντάκη έφθασαν στο 24-22 και το πρώτο τους σετ-μπολ.

Κάπου εκεί όμως το άουτ σερβίς του Λιού τον Τζούριτς και το μπλοκ του Πρωτοψάλτη έκαναν το 26-25 και με κόντρα επίθεση του Τζούριτς η Ελλάδα έκανε το 27-25 ολοκληρώνοντας την αντεπίθεση τους.

Το τέταρτο σετ ήταν ένας μονόλογος για την Εθνική μας η οποία μπήκε αποφασισμένη και με αποτελεσματικές επιθέσεις και καλό σερβίς έφθασε εύκολα στο 25-21 και το 3-1 που της χάρισε το χάλκινο μετάλλιο στο φετινό World League.

Ένα καλό ξεκίνημα στο σετ αρκούσε στην Ελλάδα προκειμένου να αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο αφού το 6-3 έφερε απογοήτευση στους Ασιάτες.

Ο Κουμεντάκης έκανε το 8-5 και παρά την μείωση στο σκορ από την Ταϊβάν σε 10-7 και 11-9 , οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοσή τους κάνοντας το 16-11 και λίγο αργότερα με τον Ανδρεάδη στο 19-14.

Ο Πρωτοψαλτης έκανε το 20-14, το λάθος σερβίς του Χσου το 21-15 και στο τέλος με το 25-18 η Ελλάδα με τον Τζούρτις έφθασε στη νίκη και το 3-1 που πανηγυρίστηκε από όλους.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 27-25, 25-18.
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 25 (23/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 12 (7/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (8/102 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (20/35 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. – 44% άριστες), Φράγκος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Γκαράς –λ (69% υπ. – 45% άριστες) /Ζήσης -λ, Τερζής 2 (2/3 επ.),. Πρωτοψάλτης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ. 75% υπ. – 58% άριστες).
Κινεζική Ταϊπέι (Τσεν) Λιου Χονγκ Τζίε 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Λιου Χονγκ Μιν 4 (4/10 επ., 50% υπ. – 44% άριστες), Χουάνγκ Τσουν 5 (5/10 επ.), Γουάνγκ Μιν Τσουν 22 (19/36 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χουάνγκ Πέι, Τσεν 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ – 36% άριστες), Λιν –λ (80% υπ – 63% άριστες) / Τάι Γιου 1 (1/1 επ.), Τσάνγκ Λιάνγκ, Χουάνγκ Τσιέν Φενγκ 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ), Χσου Μέι 1 (1/1 επ.).