Challenge Cup: Bήμα πρόκρισης στα προημιτελικά για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στη φάση των 16 του Challenge Cup, επικρατώντας 3-1 στην έδρα της Όροντοκ και βρίσκεται δυο σετ μακριά από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Απέναντι στην επικίνδυνη Ουκρανική ομάδα, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, είχε καθαρό μυαλό και τέλειωσε τις κρίσιμες φάσεις με τους Πρωτοψάλτη-Βαν Ντε Ντρις, φεύγοντας με σπουδαίο ευρωπαϊκό διπλό στις αποσκευές του.
Στο πρώτο σετ, το ξεκίνημα ήταν νωθρό για την ελληνική ομάδα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 7-2. Ο ΠΑΟ απάντησε πιέζοντας στο σερβίς  (7-5) ενώ με το Γιάκομπσεν από το 14-12 να χαλά την ουκρανική υποδοχή οι ‘πράσινοι΄ πέρασαν μπροστά, παίρνοντας διαφορά 14-17. Η Όροντοκ επέστρεψε (18-18) με τον ΠΑΟ να μην χάνει το προβάδισμα και παρά τη χαμένη ευκαιρία το Βαν Ντεν Ντρις στο 23-24 οι πράσινοι πήραν το σετ με 24-26.
Στις λεπτομέρειες και το δεύτερο σετ, παρόλο που ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα (1-5). Οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν στο σκοράρισμα (5-8, 9-10) αλλά τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έδωσαν και πάλι αέρα στην ελληνική ομάδα να ξεφύγει με 10-16.  Η ομάδα του Ανδρεόπουλου μέχρι το 18-22 είχε διαφορά ασφαλείας με την Όροντοκ να μειώνει σε 21-23 και 23-24 με τον Στάλεκαρ ψύχραιμα να τελειώνει το σετ για το 0-2σετ.
Οι Ουκρανοί επέστρεψαν στο τρίτο σετ και με όπλο το μπλοκ πέρασνα μπροστά 10-8 και πήραν διαφορά χτίζοντας μια σημαντική διαφορά (16-12, 21-17) μειώνοντας σε 1-2 σετ.
Στο τέταρτο σετ, οι “πράσινοι” στα μεσα του σετ πάτησαν γκάζι για το +6 (10-16). Η Όροντοκ με τον Κίσιλιουκ στο σερβίς και τον Σιντορένκο να τελειώνει τις κόντρες μείωσε σε 19-20, αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε με το χαμένο σερβίς του Βιέτσκι να διαμορφώνει το τελικό 22-25
1ο σετ: 8-5, 14-16, 19-21, 24-26
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-20
4ο σετ: 6-8, 10-16, 19-21, 22-25
Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-20, 22-25  σε 125′
*Οι πόντοι της Όροντοκ προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Όροντοκ (Μάριους Σορντίλ): Ντρόζντ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ντιντένκο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόμιν 1 (1/8 επ.), Ντίντοβιτς 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 12% άριστες), Σάλπουκ 15 (12/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 30% υπ. – 15% άριστες), Σεμένιουκ 18 (7/15 επ., 3 άσσοι, 8  μπλοκ) / Φόμιν (λ, 32% υπ. – 12% άριστες), Μπρόβα (λ), Κίσιλιουκ (1/2 επ.), Γιεβστάτοφ, Βιέτσκι 11 (11/28 επ.), Σιντορένκο 2 (2/5 επ., 00% υπ.-00% άριστες).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. – 05% άριστες), Γιάκομπσεν 6 (3/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/13 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 09% άριστες),  Βαν Ντε Ντρις 22 (16/39 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (5/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Μάρκου, Ράπτης.