Challenge Cup: Ο Παναθηναϊκός δυο σετ μακριά από τα ημιτελικά!

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει χωρίς προβλήματα την προέλασή τους στο Challenge Cup και με το εκτός έδρας 3-1 επί της Ολλανδικής  μοιάζουν αποφασισμένοι να φτάσουν μέχρι το τέλος εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο το «δώρο» των βατών αντιπάλων με στόχο την πρώτη τους ευρωπαϊκή κούπα.

Οι «πράσινοι» μπορεί να έχασαν στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ από τους γηπεδούχους αλλά δεν αιφνιδιάστηκαν. Με πρώτο «βιολί» τον Ερνάντεζ  πέρασαν στην αντεπίθεση, ισοφάρισαν και πάτησαν γκάζι για τη νίκη με σκορ…. πρόκρισης. Και αυτό γιατί στον επαναληπτικό στο κλειστό του Αγίου Θωμά χρειάζονται μόλις δυο σετ για φτάσουν στην ημιτελική φάση. Εκεί που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα συναντηθούν με τον «αιώνιο» αντίπαλο Ολυμπιακό σε διπλές αναμετρήσεις που ουσιαστικά θα είναι και οι «τελικοί» του Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός παρόλο που είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ μέχρι το 18-20, η Όριον αντέδρασε και στο τέταρτο σετ μπολ της έκανε το 1-0 (27-25).
Στο δεύτερο σετ οι πράσινοι βρισκόντουσαν σταθερά μπροστά με τέσσερις πόντους (12-16, 17-21), για να ισοφαρίσει με 23-25. Το τρίτο σετ ήταν και το πιο εύκολο για τον Παναθηναϊκό, προηγήθηκε από νωρίς (3-8, 8-16) και παρόλο που η Όριον προσπάθησε να μειώσει, έγινε το 1-2 σετ με 21-25.
Στο τέταρτο σετ η Όριον πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-21, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και στη συνέχεια με τα σερβίς του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 0-3 για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 με 22-25.

Πέραν του Ερνάντεζ που σημείωσε 22πόντους, καθοριστικοί ήταν και οι κεντρικοί Λούκας Ρανγκέλ με 12 πόντους (με 9/10 επιθέσεις και 3 μπλοκ) και Γιώργος Πετρέας με 10 ενώ σίγουρα οι ακραίοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Ντεμπούτο ως αλλαγή ο Μπρέντεν Σάντερ (0/3).

O κόουτς Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι σήμερα έτσι ακριβώς όπως το περιμέναμε στην έδρα μιας ολλανδικής ομάδας.

Αντιμετωπίσαμε μια καλή και έμπειρη ομάδα και καταφέραμε και πήραμε μια σημαντική νίκη. Από εκεί και πέρα η πρόκριση δεν έχει κριθεί πάμε για τη νίκη στην έδρα μας για να περάσουμε στα ημιτελικά.

Θέλω να πω για μια ακόμα φορά ευχαριστώ στον κόσμο μας που μας συμπαραστάθηκε και εδώ σήμερα όταν τους έχουμε δίπλα μας παίρνουμε δύναμη και έχω ξαναπεί ότι οι οπαδοί του Παναθηναϊκού είναι ένα στοιχείο του παιχνιδιού της ομάδας μας».

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 3-8, 8-16, 13-21, 21-25
4ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι της Όριον προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 21-25, 22-25) σε 114′

ΟΡΙΟΝ (Ντιρκ Σπάριντανς): Βόρτελμποερ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Χελντ, Καϊσλασάλο 24 (20/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λέμος 8 (8/19 επ., 61% υπ. – 39% άριστες), Γουάιτ 12 (10/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Ντίφενμπαχ 2 (2/3 επ.) / Μπλίκερ (λ, 71% υπ. – 46% άριστες), Βαν Ντε Χαμ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Κλούσκεϊ 2 (2 άσσοι), Ζούντγκεστ, Βίκστρα.