Χαμόγελα για ΜΕΝΤ, ρέκβιεμ για ΑΕΚ

Άδοξο τέλος είχε για την ΑΕΚ η φετινή χρονιά, καθώς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Volleyleague στην Τούμπα η ΜΕΝΤ με τη νίκη της 3-0 (25-22, 25-16, 25-21) επί της φιλοξενούμενης «‘Ενωσης», οδήγησε και μαθηματικά την «Ένωση» στην Α2 κατηγορία βάζοντας τέλος σε μία από τις πιο… μαύρες σελίδες της ιστορίας των «κιτρινόμαυρων».

Σε ένα ματς πραγματικά με χαρακτήρα «ο θάνατος σου η ζωή μου» ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε πολύ δυνατά και μετά το αρχικό προβάδισμα 8-3 κατάφερε με 16-12 να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας και παρά την αντίδραση της ΑΕΚ, να φτάσει στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν πήραν προσωρινά κεφάλι στο σκορ με 6-5, όμως ένα μπλακάουτ των φιλοξενούμενων, έδωσε το δικαιώμα στους Θεσσαλονικείς να ξεφύγουν με 17-10 και χωρίς να… κοιτάξουν ποτέ πίσω ζευγάρωσαν με 25-16, 2-0 τα κερδισμένα τους σετ, σπρώχνοντας όλο και περισσότερο τους παίκτες του Αντώνη Παπαδόπουλου στον «γκρεμό» του υποβιβασμού.

«Με την πλάτη στον τοίχο» λοιπόν η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξε τα ρέστα της στο γ’ σετ για να παραμείνει «ζωντανή» και μετά το 8-6 των γηπεδούχων, η παρέα του Ανδρεάδη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει για πρώτη φορά με 16-13 πρώτη σε τεχνικό τάιμ άουτ.

Στο 20-16 οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα έδειχναν να έχουν επιβάλλει το ρυθμό τους, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τη “χρυσή” αλλαγή του Χρυσάφη αντί του Κλέρσεντ, που κράτησε στο σερβίς και τους Σακόγλου-Χατζηλιάδη να έχουν επωμιστεί όλο το επιθετικό βάρος, “σάλπισε αντεπίθεση” και με ένα σερί 9-1 έφτασε με 25-21 στην πολύτμη νίκη, καταδικάζοντας σε υποβιβασμό την ΑΕΚ, που 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε της ψυχοφθόρας διαδικασίας έμεινε στους 11 βαθμούς.

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ, Σπύρος Φίνος δήλωσε: «Μετά το τρίποντο της Λαμίας την πρώτη αγωνιστική, για μας η νίκη ήταν μονόδρομος. Η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ παρουσιάστηκε καλύτερη από τον πρώτο αγώνα καθώς ήταν απαλλαγμένη από το άγχος. Τώρα έχουμε μπροστά μας τον αγώνα με τη Λαμία, ο οποίος δεν είναι «τελικός» για μας. Το άγχος θα το έχει η Λαμία και όχι εμείς. Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη, συνεχίζουμε τηην προσπάθεια».

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-16, 25-21)

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 11 (11/23), Ναζίρης 2 (μπλοκ), Χατζηηλιάδης 10 (7/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ – 41% άριστες), Παπαϊακώβου 2 (μπλοκ), Μπισέτ 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Κλερσέντ 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ – 14% αριστες) / Κνάπεκ (λ, 50% υπ – 50% άριστες), Παντίρης 2 (μπλοκ), Χρυσάφης 2 (2/2 επ), Αντιφάκος 1 (μπλοκ), Μάντζιος

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ – 32% άριστες), Χριστοφίδης 1 (1/7 επ), Δανιάς2 (1/4 επ, 1 άσσος), Χατζόπουλος 4 (2/2 π, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίου 7 (6/30 επ, 1 μπλοκ 67% υπ – 33% άριστες), Ανδρεάδης 10 (9/27 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ -37% άριστες), Μιχαλόπουλος