ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Champions League γυναικών: Η Κονελιάνο πρώτη Superfinalist της Βερόνα

Champions League  γυναικών: Η Κονελιάνο πρώτη Superfinalist της Βερόνα

H ιταλική Κονελιάνο ζευγάρωσε με 3-0 (25-15, 25-23, 25-20) σετ τις επιτυχίες της στους “εμφύλιους” ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών και έγινε η πρώτη φιναλίστ των φετινών Super Finals της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, που θα διεξαχθούν την Πρωτομαγιά στην Βερόνα.

Όπως και στον α’ τελικό της Νοβάρα, η κάτοχος του τίτλου δεν κατάφερε στη ρεβάνς του Τρεβίζο να προβάλλει σθεναρή αντίσταση στις γηπεδούχες “Πάνθηρες”, που με 4 αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων (Άνταμς 16π, Εγκόνου 15,  Χιλ 12π, Φάρ 10π), έναντι της μοναδικής με 10π Μποσέτι των φιλοξενούμενων κυριάρχησαν σε επίθεση και μπλοκ. Έτσι με την 5η νίκη τους στη φετινή σεζόν επί του παραδοσιακού αντιπάλου του Πιεμόντε, τα “gialloblu” κορίτσια του Σανταρέλι  θα διεκδικήσουν την 1η Μαϊυ στην έδρα του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας,  τον μοναδικό σημαντικό τίτλο που λείπει από την τροπαιοθήκη τους, έπειτα από 3 “σκουντέτι”, 2 Κύπελλα Ιταλίας, 4 Σούπερ  Καπ και το Παγκόσμιο τίτλο συλλόγων του 2019.

Το τελευταίο εμπόδιο της Κονελιάνο για το ευρωπαϊκό “στέμμα” θα προκύψει από τον αποψινό β’ ημιτελικό του γειτονικού Αρζίτσιο , όπου η γηπεδούχος Unet e-work Busto Arsizio χρειάζεται μόλις δυο σετ απέναντι στην πανίσχυρη Βακιφμπανκ, που ηττήθηκε στο α’ ματς της Τουρκίας με 2-3 σετ.